ДПС: для цілей розрахунку МПЗ, ФГ може враховувати суми ПДФО та ВЗ

Для цілей розрахунку МПЗ, Господарство може враховувати суми ПДФО та військового збору з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах

Фермерське господарство (далі – Господарство) перебуває на спрощеній системі оподаткування, є платником єдиного податку четвертої групи. Статутом фермерського господарства затверджено, що прибуток Господарства розподіляється за підсумками фінансового року між його членами пропорційно часткам у статутному фонді та особовому трудовому участі членів у діяльності Господарства. Господарство виплачує в 2024 році дохід члену Господарства – фізичній особі за підсумками фінансового 2023 року пропорційно його трудової участі в діяльності Господарства.


Платник податків запитав:

чи може Господарство включити в загальну суму сплачених платником податків, зборів, платежів при розрахунку МПЗ за 2024 рік, суми податку на доходи з фізичних осіб (далі – ПДФО) та військового збору, сплачені у 2024 році з доходу члена Господарства, пропорційно його трудової участі в діяльності Господарства?

Податківці проаналізували приписи статей 297, 2971 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на таке.


Відповідно до пп. 14.1.1142 ПКУ, МПЗ мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та / або з власністю та / або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі підприємцю, є загальним МПЗ.


МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 381.1.4 ПКУ).


Абзацами першим, другим і п’ятим п. 2971.1 ПКУ визначено, що платники єдиного податку власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального МПЗ у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.


У такому додатку, зокрема, зазначається загальна сума сплачених платником єдиного податку податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та / або з власністю та / або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, та визначених відповідно, зокрема, до п. 2971.5 ПКУ витрат на оренду земельних ділянок (далі у ст. 2971 ПКУ – загальна сума сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок) протягом податкового (звітного) року.


Згідно з абзацами першим, другим п. 2971.5 ПКУ, для платників єдиного податку четвертої групи (зокрема, юридичних осіб, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України «Про фермерське господарство») різниця між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.


До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, зокрема, відноситься ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб), з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення.


Таким чином, для цілей розрахунку МПЗ Господарство може враховувати суми ПДФО та військового збору з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах.


Джерело: ІПК від 25.11.2024 №5416/ІПК/99-00-04-03-03