В Україні запущено програму пільгового кредитування для підприємств ОПК

Про запуск програми пільгового кредитування для підприємств оборонно-промислового комплексу (ОПК) з метою підтримки модернізації та розвитку цього сектору повідом Данило Гетманцев. Підприємства ОПК зможуть отримувати кредити під 5% річних на суми до 100 млн грн для поповнення обігових коштів та до 500 млн грн для інвестиційних проєктів. Програма спрямована на розширення виробництва, оновлення потужностей, створення нових виробничих майданчиків та зменшення ризиків, пов'язаних з російською агресією

В Україні буде запущено програму пільгового кредитування підприємств оборонно-промислового комплексу.


Про прийняття відповідного рішення Уряду повідомив голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.


Ні для кого не секрет, що наш ОПК технічно здатний виробляти значно більше продукції, ніж випускає зараз (публічно озвучений розрив між тим, що можемо, і тим, що закупаємо для потреб ЗСУ через обмеженість коштів – 3 рази). І водночас – він потребує серйозної модернізації виробничих потужностей (значна частина яких була створена ще за часів СРСР), розосередження його складових та створення нових виробничих майданчиків з відповідною інфраструктурою для зменшення ризиків втрати через ракетно-дронові атаки.


Підприємства ОПК потерпають від нестачі обігових коштів, а кредитування під звичайні банківські програми та умови для них є недоступним.


Пам’ятаємо, скільки часу знадобилося на врегулювання бурхливої дискусії – а чи можуть оборонні підприємства мати хоча б 1 гривню прибутку на продукції, яка постачається у ЗСУ та купується за бюджетні кошти (а експорт зброї, який раніше генерував непоганий дохід, під час війни взагалі заборонений). Та й для банків військові заводи – дуже ризиковий клієнт, оскільки наряду з енергетикою є однією з найпріоритетніших цілей для ворога.


Звісно, вдалось запустити «данську ініціативу», коли наш союзник вкладає кошти у виробництво зброї та військової техніки в Україні. Маємо ще низку домовленостей з державами-партнерами про інвестування з їх боку.


Але було б невірним, якби ми не пропонували свої власні різнопланові програми для підтримки вітчизняного ОПК. Ще рік тому на Першому міжнародному форумі оборонних індустрій Президент В.Зеленський виступив з ініціативою про спеціальний економічний режим для оборонно-промислового комплексу та спеціальний Оборонний фонд, «який забезпечить додаткові ресурси, зокрема, для розвитку воєнних виробництв і підтримки відповідної співпраці, для створення нових воєнних об’єктів та програм».


І хоча прийняте нині рішення вужче, але тим не менш – дуже потрібне для розвитку і державного, і приватного сегменту ОПК.


Кредити надаватимуться під 5% річних на суму:


  1. до 100 млн. грн. – на поповнення оборотного капіталу на строк до 3 років;
  2. до 500 млн. грн. – на реалізацію інвестиційних проектів на строк до 5 років.


Цього року маємо невеличкий ресурс – 263,4 млн. грн. за загальним фондом, які передбачили під час внесення змін до бюджету у вересні, за новою програмою «Відшкодування відсотків за кредитами, що надаються підприємствам ОПК, які беруть участь у виконанні заходів державних цільових програм, пов’язаних із розвитком оборонно-промислового комплексу».


На наступний рік такої спеціальної програми не передбачено, але розраховую, що програма пільгового кредитування ОПК не припиниться через два місяці, а під час підготовки проєкту Державного бюджету на 2025 рік необхідні кошти будуть винайдені.


Джерело: Данило Гетманцев