Кабмін затвердив постанову від 07.07.2025 №818 «Про типи організації освітньої діяльності закладів дошкільної освіти».
Нагадуємо, що рік тому ми прийняли новий Закон України від 06.06.2024 №3788-IX «Про дошкільну освіту», який офіційно зафіксував можливий перелік типів закладів у дошкіллі. Відтепер навчання може здійснюватися не лише у традиційних дитячих садках чи яслах. Це можуть бути міні-садочки, сімейні та мобільні, центри розвитку та педагогічного партнерства. Не забули ми й про приватні садки.
До цього майже всі ці типи закладів так само існували. Щоправда, не мали жодного правового статусу. Тепер вони офіційно визнані Законом ще 6 червня минулого року
Але будь-який закон «живе», коли під нього створена відповідна нормативно-правова база.
Закон мав вирішити, у тому числі, два важливі питання:
1. Надати громадам та закладам дошкільної освіти більше самостійності у питаннях оплати праці.
Раніше всі рішення про розмір зарплат, надбавок чи премій для вихователів та інших працівників ухвалювались централізовано.
Закон надав громадам (як засновникам закладів) право самостійно встановлювати розмір оплати праці, включаючи доплати та премії. І мова йде не лише про додаткову мотивацію спеціалістів, це можливість зберігти в дошкіллі досвідчених і кваліфікованих фахівців.
Про оплату праці в дошкіллі і як громади збільшили розмір зарплат в дошкіллі розповім незабаром.
2. Нарешті легалізувати типи закладів дошкільної освіти, які в країні існували давно, але не мали правового статусу.
Багато корисних ініціатив, як міні-садки, сімейні садочки, центри розвитку дитини, гуртки – у громадах існували давно, але юридично все це виглядало як «сіра зона». Закон мав узаконити ці типи. Захистити як учасників, так і організаторів освітнього процесу.
Прийнята постанова нарешті дає усі юридичні підстави, щоб пункт 2 запрацював: офіційно, а головне, зрозуміло.
Тепер освітня діяльність закладів дошкільної освіти може бути декількох типів:
- ясла (від 3 місяців до 3 років);
- дитячий садок (від 2 до 6-7 років);
- мобільний дитячий садок (на базі спеціально облаштованого транспортного засобу, для територій, на яких не забезпечене безоплатне здобуття дошкільної освіти в інший спосіб);
- сімейний (родинний) садок (садок за місцем проживання родини з наданням освітніх послуг як дітям з цієї сімʼї так і дітям, які не є її членами);
- міні-садок (з одночасним перебуванням не більше пʼяти дітей);
- центр педагогічного партнерства (забезпечує розвиток дітей від народження за обов’язково участю їх батьків або одного з них);
- центр розвитку дитини (для участі в окремих освітніх програмах (поза основною) або щоб отримати спеціалізовану підтримку:психологічну, педагогічну чи корекційну).
Положення розповсюджується на державні, комунальні, приватні, кооперативні заклади. Юридичних осіб, які мають у своєму складі дошкільний підрозділ, а також ФОПів, які працюють у сфері дошкільної освіти.
Джерело: Сергій Бабак
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше