Облік резерву сумнівних боргів та строк позовної давності
У 2025 році суму 330 967 грн у рядку 3.1.10 додатка РІ відображати не потрібно; коригування виникне лише у періоді фактичного списання заборгованості.
Відповідно до пп. 139.2.1 ст. 139 Податкового кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів. Саме цю норму ви застосували у 2025 році, відобразивши суму 400 292 грн у рядку 2.1.2 додатка РІ. При цьому сама дебіторська заборгованість не списана з балансу, тому підстав для застосування інших різниць немає.
Рядок 3.1.10 додатка РІ застосовується відповідно до пп. 140.5.10 ст. 140 Податкового кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text у разі списання заборгованості або надання безповоротної фінансової допомоги особам, що не є платниками податку на прибуток (з урахуванням винятків, передбачених цією нормою). У 2025 році списання не відбулося, строк позовної давності не минув, прощення боргу не здійснювалося, тому підстав для відображення 330 967 грн у рядку 3.1.10 немає.
Відповідно до пп. 14.1.11 ст. 14 Податкового кодексу України безнадійною вважається заборгованість, зокрема, у разі спливу строку позовної давності. Лише у періоді, коли така заборгованість буде визнана безнадійною та списана з балансу, виникають податкові різниці.
Згідно з пп. 139.2.2 ст. 139 Податкового кодексу України фінансовий результат зменшується на суму списаної безнадійної заборгованості в межах раніше сформованого резерву. Саме у періоді списання (наприклад, у 2028 році після спливу строку позовної давності) ви відобразите суму 330 967 грн у рядку 2.2.3 додатка РІ.
Щодо рядка 3.1.10 у періоді списання: якщо мова йде про заборгованість фізичних осіб – підприємців, слід враховувати формулювання пп. 140.5.10 ПКУ. Якщо списання не підпадає під умови цієї норми, окремого збільшуючого коригування може не виникати. У будь-якому разі таке коригування можливе лише в періоді фактичного списання, а не у 2025 році.
Отже:
— у 2025 році: відображається лише рядок 2.1.2 (формування резерву);
— у році списання (після спливу строку позовної давності): відображається рядок 2.2.3 на суму 330 967 грн;
— рядок 3.1.10 у 2025 році не заповнюється.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Загроза недійсності чеків для ФОП через неправильну ставку ПДВ
ФОП 2 група, не платник ПДВ
у фіскальних чеках ставив заміть "без ПДВ" - "ставка 0"
яка загроза для ФОП? визнають чеки недійсними? і штраф 100%…
Неправильне зарахування коштів: штрафи та можливість виправлення ситуації
Облік ПДВ та доплат за безкоштовне харчування працівників
Як правильно розрахувати лікарняний для працівника зі сумісництвом
Податкові наслідки переведення фінансової допомоги у безповоротну
ПДВ при оплаті аккаунту IOS для IT-компанії: що робити
Використання двох ПРРО для інтернет-торгівлі та послуг бровіста
Чи потрібно проводити чек при оплаті через розрахунковий рахунок
Доплата ЄСВ для працівника-сумісника на 0,5 ставки: нюанси
Чи звільняється мобілізований ФОП від сплати ЄСВ за себе
Врахування військовозобов'язаних з бронюванням для подачі звітності
Чи може ФОП на загальній системі не сплачувати ЄСВ
Помилка в кодах товару: як оскаржити рішення податкової
розмитнили товар "Світильники не електричні, в якостіджерела світла використовуютьсяпарафінові свічки (лампадки ) LAMPION" по коду 9405 50 00 00
виписали накладну
свічка…
Виведення коштів з фермерського господарства: можливі шляхи та нюанси
Терміни здачі готівки в касу та розрахунок ліміту каси
Виправлення дати звільнення в лікарняному: нюанси та рекомендації
Оплата листків непрацездатності при травмах на робочому місці
ПДВ при поверненні та списанні товарів: облік собівартості
Віддалене звільнення: обмін документами та повернення трудової книжки
Можливий обмін документами підписаний КЕП з нашої сторони і зі сторони працівника?
Як повернути їй трудову…


