Оприбуткування генератора: інструкції щодо заправки та списання пального
Генератор визнається активом після введення в експлуатацію.
Для цього складається акт у довільній формі, який повинен містити обов’язкові реквізити, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
https://7eminar.ua/documents/2822-akt-vvedennya-v-ekspluataciyu-osnovnogo-zasobu-generator
Бухпроведення: Дт 104 «Машини та обладнання» Кт 152.
Метод амортизації та строк корисного використання зазначаються в акті. Згідно з п. 29 НП(С)БО 7, амортизація починається з місяця, наступного за місяцем введення генератора в експлуатацію.
Напрямок використання генератора визначає облік амортизації:
- для виробничих потреб: рахунки 23 «Виробництво» або 91 «Загальновиробничі витрати»;
- для адміністративних потреб: рахунок 92 «Адміністративні витрати»;
- у разі простою: субрахунок 949 «Інші операційні витрати».
Подавати Заяву за ф.№ 20-ОПП щодо генератору не потрібно.
Ми вважаємо, що відносно такого об’єкта оподаткування, як паливний електрогенератор, окремо подавати форму №20-ОПП не потрібно, виходячи з принципу укрупнення інформації, який закріплено у п. 8.4 Порядку №1588. Але потрібно проінформувати податковий орган про приміщення, або ділянку, де він використовується (якщо раніше про таке приміщення форма №20-ОПП не подавалася).
Крім того, цей момент пояснює ДПС (ЗІР, категорія 116.11). У цьому роз’ясненні зроблено такий висновок: суб’єкту господарювання повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку шляхом подачі Заяви за ф. №20-ОПП про паливний генератор, який експлуатуються за адресами розташування власних або орендованих приміщень юридичної особи, стосовно яких подавалася Заява за ф. №20-ОПП, не потрібно (https://7eminar.ua/news/3033-top-7-situacii-po-zapovnennyu-formi-20-opp).
Зберігання пального
На період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування:
- суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки, в обсязі до 2000 літрів на кожному об'єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензії на право зберігання пального, результатів надання інших адміністративних послуг);
- зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об'єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, здійснюється суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на підставі безоплатного подання до територіальної ДПС, декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального (Закон України від 13.12.2022 №2836-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України»; далі - Закон №2836).
На час воєнного стану суб'єкти господарювання, які використовують дизельний генератор, не є платниками екологічного податку (консультація 117.01 ЗІР https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40024).
Списання пального на роботу генератора базується на часі його фактичної роботи та нормі витрат палива за годину (цей показник, як правило, завод-виробник зазначає у технічній документації).
Якщо такої інформації немає, то підприємству потрібно затвердити власні норми витрат ПММ для генератора. Для цього призначають комісію, яка проводить заміри витрачання пального: заливають повний бак палива та встановлюють, на скільки годин роботи генератора його вистачить.
Результати заміру використання пального генератором слід оформити Звітом довільної форми. Далі норму витрат ПММ за годину роботи генератора фіксують у наказі (розпорядженні) керівника.
Час роботи генератора фіксують у Журналі (відомість) обліку роботи генератора. Слід призначити відповідальну особу, яка щомісяця складатиме Звіт про використання ПММ для роботи генератора. Цей Звіт є підставою для списання запасів, оскільки містить інформацію про використаний вид пального, його кількість та вартість.
Форму Звіту необхідно розробити самостійно, передбачивши обов’язкові реквізити первинного документа за вимогами частини другої статті 9 Закону №996.
Списання фактично використаного палива проводять на підставі Акту списання запасів.
Зразки:
Наказ про введення в експлуатацію генератора та визначення норм палива до нього
Акт на списання пального, використаного для роботи генератора
Акт проведення контрольного заміру фактичної норми витрати палива
Ексклюзивна колекція «Накази і акти для обліку витрат на генератори»
Експлуатація генератора у воєнний час: всі нюанси від купівлі до простою https://7eminar.ua/news/13596-ekspluataciya-generatora-u-vojennii-cas-vsi-nyuansi-vid-kupivli-do
Паливо для генератора: придбання та списання: https://7eminar.ua/news/20-palivo-dlya-generatora-yak-kupiti-i-spisati
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.
Чи звільняється ФОП від сплати ЄСВ під час декрету
Чи потрібен новий КВЕД для онлайн-продажу гайдів
Обмеження для ФОП на ІІІ групі та перехід на ІІ групу
Визначення місяця включення податкового кредиту за ПДВ
Передоплата за митне переоформлення …


