Обов'язок сплати ЄСВ для ФОП, призваних в армію 2026 року
Мобілізований ФОП 3 групи звільняється від сплати ЄП, ВЗ та ЄСВ. Незалежно від того, має він найманих працівників чи ні, отримує дохід чи ні.
Позиція ДПС : починаючи з 01 жовтня 2025 року фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є:
мобілізованими та мають найманих працівників - звільняються від обов’язку сплати єдиного внеску за себе, за умови якщо роботодавець (перелік роботодавців визначено в п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464) сплатив за таких осіб страховий внесок у розмірі не меншому від мінімального страхового внеску. При цьому, наявність чи відсутність доходів у таких фізичних осіб – підприємців не впливає на факт наявності пільги зі сплати єдиного внеску.
Хто ж для мобілізованого ФОП є роботодавцем?
Про це зазначено у п.1 ст.4 Закону №2464 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2464-17/ed20251005#n57 :
1) роботодавці:
підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб:
- військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов’язок і військову службу", осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань;
- осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту;
Тобто з метою сплати ЄСВ військова частина вважаються роботодавцем для мобілізованого ФОП. І якщо вона сплачує за нього мінімальний ЄСВ, то ФОП ЄСВ "за себе"- не сплачує. При цьому, наявність чи відсутність доходів у таких фізичних осіб – підприємців не впливає на факт наявності пільги зі сплати єдиного внеску.
Головне- щоб за ФОП ВЧ сплачувала в бюджет ЄСВ у сумі не менше 1760,00 грн. Це можна перевірити з Довідки ОК-5 чи ОК-7.
Щодо ЄП та ВЗ. Закон встановлює, що звільнення від сплати податків має відбуватись автоматично – на підставі даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Якщо даних у Реєстрі немає, ФОП може подати до своєї податкової заяву з підтвердженням проходження служби.
З огляду на практику, ДПС поки що не має доступу до цього Реєстру. Тому податківці рекомендують ФОП самостійно повідомляти контролюючі органи про мобілізацію або укладення контракту. Це можна зробити через розділ «Листування з ДПС» в Електронному кабінеті платника.
Заява подається у довільній формі. До Заяви потрібно прикріпити документи, які підтверджують службу в ЗСУ або укладення контракту. Такими документами можуть бути копія військового квитка, копія контракту або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу.
Звільнення застосовується з першого числа місяця, в якому ФОП було призвано на військову службу або в якому було укладено контракт, але не раніше 24 лютого 2022 року та закінчується останнім днем місяця, в якому така самозайнята особа була демобілізована.
Про це ми говорили на мінікурсі про мобілізованих ФОП https://7eminar.ua/news/11298-mobilizovani-fop-yak-otrimati-pilgi-ta-povernuti-podatki-u-2025
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Вимоги для офіційної діяльності таксі: ліцензії та працевлаштування водіїв
Є відповідь АІ
Як правильно врахувати стаж для декретних виплат
Звітність для ФОП: зміни групи та форми подання
Є відповідь АІ
Документи для транспортування насіннєвого матеріалу без ТТН Новою поштою
Є відповідь АІ
Чи потрібно заповнювати рядок про місце зберігання авто
Є відповідь АІ
Необхідні подальші дії щодо підтвердження критичності документів фермерів
Є відповідь АІ
Врахування збитків минулого кварталу при подачі декларації
Звітність неприбуткових організацій при авансових платежах за послуги
Чи нараховувати індексацію зарплати за один день роботи
Є відповідь АІ
Відображення допомоги працівнику в об'єднаній звітності: нюанси
Є відповідь АІ
Помилка при заповненні податкового розрахунку у графі 06
Є відповідь АІ
Заповнення Додатка АВ при виплаті дивідендів фізособам і юрособі
Ризики штрафних санкцій за помилкову ПН з ПДВ відсутні
Проблеми з реєстрацією ПДВ: помилкова ПН і ліміт реєстрації
Є відповідь АІ
Звільнення від транспортного податку для сімей з трьома дітьми
«легкові автомобілі, придбані для використання сім’ями, в яких виховуються троє і більше дітей».
Прошу…
Суміщення посад: оформлення та доплата для начальника відділу
Перегляд первісної вартості основних засобів після амортизації
дякую…
ПДВ: Чи необхідно складати накладну на повернені кошти
Є відповідь АІ
Гнучкий графік роботи: можливості та обмеження для керівників юрособи
Є відповідь АІ

