За колабораціонізм звільнятимуть: закон набув чинності

Від сьогодні, договір може бути розірвано у разі засудження працівника за злочин проти національної безпеки або невиконання правил поведінки на підприємстві, які включають вимоги щодо нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема державної або комерційної таємниці. Встановлення таких правил є обов'язковим для стратегічних підприємств та об'єктів критичної інфраструктури

Президент України 26 червня 2024 року підписав Закон від 04.06.2024 3768-IX «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань». І з 27 вересня 2024 цей закон набирає чинності (через три місяці з дня його опублікування).


Законом №3768 встановлюються додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України, та невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених правилами поведінки.


Правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які можуть бути частиною правил внутрішнього трудового розпорядку, мають містити положення про зобов’язання працівників щодо нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.


Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.


Джерело: ВРУ