НБУ визначив порядок страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг перед користувачами та надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків.
Зокрема, встановлено вимоги до страхування відповідальності надавачів платіжних послуг з надання відомостей з рахунків (Account Information Service Provider – AISP) та надавачів платіжних послуг з ініціювання платіжної операції (Payment Initiation Service Provider – PISP), що отримають можливість авторизуватися з 01 серпня 2025 року, відповідно до положень Закону України від 30.06.2021 №1591-IX «Про платіжні послуги».
Також установлено особливості укладення договорів страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг залежно від виду нефінансової платіжної послуги, умови такого страхування щодо строку дії страхового покриття, страхових випадків, розширеного періоду подання вимог третіми особами, умов та строків здійснення страхової виплати.
Крім того, імплементовані положення Директиви (ЄС) 2015/2366 про платіжні послуги (PSD2) щодо визначення розміру мінімальної страхової суми за договором страхування. Відповідні норми наберуть чинності з 01 січня 2027 року.
У відповідь на зауваження та пропозиції учасників страхового і платіжного ринків під час обговорення проєкту та з огляду на відсутність в Україні практики страхування відповідних ризиків, установлено перехідний період. Зокрема, з 01 серпня 2025 року мінімальний розмір страхової суми:
- для одного виду нефінансових платіжних послуг становитиме 30 тисяч євро;
- для двох видів – 50 тисяч євро.
Далі передбачене покрокове підвищення до рівня згідно з нормами ЄС з 01 січня 2027 року
У межах перехідного періоду передбачено можливість визначати франшизу в умовах договору страхування.
Положення про порядок страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг перед користувачами та надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків затверджене постановою Правління НБУ від 02.07.2025 №71, яка набирає чинності з 01 серпня 2025 року
Джерело: НБУ
Матеріали на тему:
НБУ посилює захист прав споживачів кредитних спілок
Фінансовий нагляд: нові правила перевірок та звітності від НБУ
НБУ оновлює систему управління ризиками: створено новий Департамент
НБУ впроваджує нові вимоги до управління ризиками для платіжних послуг
НБУ пропонує нові правила для еквайрингу: що чекає на фінансові компанії
НБУ пропонує зміни: нові правила безготівкових розрахунків та платіжних інструкцій
Рада з фінансової стабільності схвалила Стратегію з розвитку іпотечного кредитування
Доступ до рахунків користувачів: НБУ виносить на обговорення проєкт про відкритий банкінг