Автопролонгація договору: як не втратити контроль над строками дії угоди з постачальником

У договорі з постачальником зазначено умову про автоматичне продовження: «У разі, якщо Сторони не заявили про намір припинити дію даного Договору, цей Договір автоматично вважається продовженим на 1 (один) рік». При цьому договір не містить додаткової інформації щодо процедури розірвання. Прошу роз'яснити, чи означає таке формулювання, що договір буде автоматично продовжуватися щороку на новий термін, чи можлива лише одноразова пролонгація на один рік?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Наведене Вами формулювання можна трактувати так, що договір автоматично продовжується на один рік щоразу, якщо жодна зі сторін не висловить наміру його припинити. Тобто, що договір оновлюється щороку, поки сторони не заявлять про бажання його розірвати. Утім для уникнення сумнівів (ризиків) можете уточнити в договорі процедуру припинення дії, а також умови щодо його щорічної автопролонгації. Приклад формулювання такого пункту – нижче.


Автоматичну пролонгацію договору чинне законодавство передбачає лише для окремих видів правовідносин. Але зважаючи на принцип свободи договору (ст. 3, ст. 627 Цивільного кодексу України), сторони договору можуть самостійно встановлювати будь-які умови, що не суперечать закону. Тобто прописати умови про автоматичну пролонгацію у договорі постачання.


Однак, якщо формулювання дозволяє двозначне тлумачення, важливо враховувати загальні принципи договірного права.


Так, якщо у договорі чітко передбачено, що після завершення першого року сторони не заявляють про розірвання, договір продовжується ще на один рік. Аналогічний механізм діє для наступних років, допоки сторони не вирішать припинити договір.


Якщо ж у договорі йдеться лише про одне автоматичне продовження, то після цього наступні продовження потребуватимуть окремого погодження сторін. Такий варіант менш вірогідний, але залежить від точності формулювання. І судячи із запитання не стосується описаної ситуації.


Відсутність інформації про розірвання у договорі посилює позицію, що автоматичне продовження діє щороку.


Отже, тлумачення пункту щодо автоматичного продовження (пролонгації) договору залежить від його формулювання та контексту. Але зазвичай у подібних випадках (як і у Вашій ситуації) договір автоматично продовжується на один рік щоразу, якщо жодна зі сторін не висловить наміру його припинити. Це означає, що договір оновлюється щороку, поки сторони не заявлять про бажання його розірвати.


Для уникнення ризиків рекомендовано уточнити в договорі процедуру припинення дії, а також умови, за яких договір перестає автоматично оновлюватися. Доречно уточнити порядок (форму, строк тощо) подання повідомлення однією із договірних сторін, яка виявляє намір припинити договір.


Приклад, формулювання:

«Цей Договір укладається на один рік та автоматично продовжується кожного разу на наступний рік, якщо жодна зі Сторін письмово не повідомить іншу Сторону про свій намір припинити дію Договору не пізніше ніж за [визначений строк, наприклад, 30 календарних днів] до закінчення поточного строку дії Договору.»

Такий пункт нівелює неоднозначне тлумачення та забезпечує щорічне автоматичне продовження договору, якщо жодна сторона не висловила намір його припинити.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Штраф за порушення військовий облік з 17 квітня зі знижкою 50%

16 квітня 2025 року в «Голос України» опубліковано Закон України від 13.03.2025 № 4316-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який передбачає звільнення військовослужбовців від сплати штрафів за порушення військового обліку, якщо вони не встигли оновити дані через службу. Для цивільних передбачена можливість добровільно визнати порушення та сплатити штраф зі знижкою 50% у застосунку Резерв+. Новий сервіс запрацює влітку 2025 року, зробить процес прозорим і зменшить бюрократію, а традиційний шлях звернення через ТЦК залишиться чинним