Податківцями була поведена фактична перевірка, якою було встановлено не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки через зареєстровані ПРРО, без створення у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів.
Не погоджуючись із цим податковим повідомленням-рішенням, ФОП (позивач) звернувся до суду.
Судом встановлено, що для ведення господарської діяльності ФОП укладені договори про надання послуг з організації перевезення відправлень та договори про надання платіжних послуг з переказу коштів із різними суб`єктами господарювання, які надають такі послуги.
21.11.2023 ФОП (Замовник) підписав заяву-приєднання до публічного Договору про надання послуг з організації перевезення відправлень із Товариством з обмеженою відповідальністю «НОВА ПОШТА» (Експедитор).
Відповідно до пунктів 2.2 - 2.4 Договору Експедитор зобов`язується за плату та за рахунок Замовника організувати перевезення відправлення та надання комплексу інших послуг, пов`язаних із організацією перевезення відправлення (далі – Послуги), а Замовник зобов`язується їх прийняти й оплатити на умовах, визначених Договором. Експедитор надає Замовнику послуги на умовах цього Договору та згідно з Умовами, затвердженими Експедитором. За надані Експедитором послуги Замовник сплачує Експедитору винагороду згідно з чинними тарифами Експедитора, розміщеними на офіційному сайті Експедитора novaposhta.ua.
На підставі цього Договору, товар ФОП доставляється Експедитором у пункти його видачі (відповідні від ділення нової пошти).
29.11.2023 ФОП (Отримувач) підписав заяву-приєднання до умов публічного Договору про надання платіжних послуг з переказу коштів із Товариство з обмеженою відповідальністю «НоваПей» (Платіжна установа).
Відповідно до типової форми Договору про надання платіжних послуг з переказу коштів ТОВ «НоваПей», що був чинним з 24.11.2023 по 09.06.2024, ТОВ «НоваПей» (далі – «Платіжна установа»), що здійснює свою діяльність на підставі Ліцензії НБУ на надання фінансових платіжних послуг та Отримувач – суб`єкт господарювання, який підписав Заяву про приєднання (надалі – «Заява») до умов Договору про надання платіжних послуг з переказу коштів без відкриття рахунку (для суб`єктів господарювання) (надалі – «Отримувач»), з іншої сторони, уклали цей Договір про надання платіжних послуг з переказу коштів без відкриття рахунку шляхом підписання Отримувачем Заяви.
Пунктом 1.1 цього Договору визначено, що Платіжна установа бере на себе обов`язки щодо надання Отримувачу платіжних послуг з переказу коштів без відкриття рахунку, в тому числі приймання Платежів на користь Отримувача, а Отримувач зобов`язується сплатити винагороду за надані Платіжною установою платіжні послуги відповідно до умов Договору.
Зазначеним Договором визначено, що експедитором, який надає послуги з організації перевезення відправлень є ТОВ «НОВА ПОШТА».
Саме на підставі вищезазначеного Договору, ТОВ «НоваПей» перераховує у безготівковій формі грошові кошти ФОП.
Таким чином, при реалізації товарів через торговельні інтернет-майданчики ФОП не отримує безпосередньо коштів від споживача, а отримує такі кошти від фінансової компанії, розрахунки з якою для останнього є безготівковими.
При цьому, реалізація товару через мережу Інтернет не передбачає в собі чітко визначеного місця реалізації товару (послуги), а за місцем проведення розрахунку за товар позивач не отримує коштів. Такі грошові кошти надходять ФОП в безготівковій формі від фінансових установ.
Розрахунки у готівковій формі безпосередньо з ФОП не здійснюються, всі розрахунки проводяться із залученням фінансових компанії.
Суд вказав:
Якщо споживач (клієнт) замовив товар на вебсайті продавця (зокрема, в інтернет-магазині) і не здійснював передоплату, а доставку товару здійснила служба доставки на підставі договору про передачу такій службі товару для доставки покупцю, то реєстратор розрахункових операцій застосовує служба доставки, безпосередньо при передачі товару покупцю та отримання оплати від нього (в тому числі із застосування сервісів переказу коштів).
Продавець у цьому випадку зобов`язаний вкласти у посилку (пакування) видаткову накладну, яка буде свідчити про походження товару, але не є розрахунковим документом.
Застосування реєстратору розрахункових операцій не є обов`язковим у разі продажу продавцем товару виключно на умовах післяплати та доставки таких товарів поштою або службами кур`єрської доставки.
У такому випадку дії продавця товару не матимуть ознак розрахункової операції, оскільки, в момент отримання товару оплату проведено у відділені служби кур`єрської доставки або поштовому відділені чи в іншому місці доставки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ФОП при реалізації товарів (послуг) через Інтернет не отримує безпосередньо коштів від споживача, а отримує такі кошти від фінансової компанії, розрахунки з якою для останнього є безготівковими.
Джерело: рішення Одеського окружного адміністративного суді від 12.03.2025 у справі № 420/19624/24
Розрахунок податків для ФОП 1-3 групи – зручний інструмент для підприємців, які працюють на спрощеній системі. Допоможемо легко розрахувати податкове навантаження у 2025 році, враховуючи очікуваний дохід