👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Так, договір оренди між ФОП і фізичною особою може бути укладений у простій письмовій формі, без нотаріального засвідчення. Проте це залежить від об’єкта оренди та строку дії договору.
Цивільний кодекс України (ЦКУ) передбачає укладати договір оренди у простій письмовій формі без необхідності нотаріально посвідчувати його. Такий договір все одно має юридичну силу, а тому може використовуватися навіть в суді у разі виникнення суперечок, які неможливо вирішити мирним шляхом.
Договір, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін (згідно ч. 1 ст. 209 ЦКУ).
Наприклад, не потрібне нотаріальне засвідчення, якщо об’єкт оренди – рухоме майно (обладнання, техніка тощо). Достатньо, щоб договір був оформлений у письмовій формі, містив чіткі умови про предмет оренди, вартість, строк дії, права та обов’язки сторін.
Отже, стосовно нотаріального посвідчення, то воно не є обов’язковим, проте може бути вчиненим за бажанням однієї зі сторін (згідно ч. 4 ст. 209 ЦКУ).
Утім, є окремі випадки, коли без нотаріального посвідчення не обійтися. Зокрема це стосується тих ситуацій, коли йдеться про:
- оренду нерухомого майна, строком на три роки і більше (ст. 793 ЦКУ);
- оренду житла з правом викупу (ч. 2 ст. 811 ЦКУ);
- оренду транспортного засобу, якщо одна зі сторін договору є фізособою (ст. 799 ЦКУ).
Зауважимо, що у випадку оренди нерухомого майна договір, укладений на строк не менш як три роки, підлягає ще й державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar