Орендуєте майно як ФОП? Дізнайтеся, коли можна обійтися без нотаріуса і заощадити

Чи можна укладати договір оренди між ФОП і фізособою не нотаріальний?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Так, договір оренди між ФОП і фізичною особою може бути укладений у простій письмовій формі, без нотаріального засвідчення. Проте це залежить від об’єкта оренди та строку дії договору.


Цивільний кодекс України (ЦКУ) передбачає укладати договір оренди у простій письмовій формі без необхідності нотаріально посвідчувати його. Такий договір все одно має юридичну силу, а тому може використовуватися навіть в суді у разі виникнення суперечок, які неможливо вирішити мирним шляхом.


Договір, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін (згідно ч. 1 ст. 209 ЦКУ).


Наприклад, не потрібне нотаріальне засвідчення, якщо об’єкт оренди рухоме майно (обладнання, техніка тощо). Достатньо, щоб договір був оформлений у письмовій формі, містив чіткі умови про предмет оренди, вартість, строк дії, права та обов’язки сторін.


Отже, стосовно нотаріального посвідчення, то воно не є обов’язковим, проте може бути вчиненим за бажанням однієї зі сторін (згідно ч. 4 ст. 209 ЦКУ).


Утім, є окремі випадки, коли без нотаріального посвідчення не обійтися. Зокрема це стосується тих ситуацій, коли йдеться про:


  1. оренду нерухомого майна, строком на три роки і більше (ст. 793 ЦКУ);
  2. оренду житла з правом викупу (ч. 2 ст. 811 ЦКУ);
  3. оренду транспортного засобу, якщо одна зі сторін договору є фізособою (ст. 799 ЦКУ).


Зауважимо, що у випадку оренди нерухомого майна договір, укладений на строк не менш як три роки, підлягає ще й державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Штраф за порушення військовий облік з 17 квітня зі знижкою 50%

16 квітня 2025 року в «Голос України» опубліковано Закон України від 13.03.2025 № 4316-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який передбачає звільнення військовослужбовців від сплати штрафів за порушення військового обліку, якщо вони не встигли оновити дані через службу. Для цивільних передбачена можливість добровільно визнати порушення та сплатити штраф зі знижкою 50% у застосунку Резерв+. Новий сервіс запрацює влітку 2025 року, зробить процес прозорим і зменшить бюрократію, а традиційний шлях звернення через ТЦК залишиться чинним