Законодавчі підстави для зміни терміну подання зарплатної звітності
Законом України від 10.10.2024 №4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» були внесені зміни до ПКУ і роботодавці зобов’язані подавати об’єднану зарплатну звітність у строки, встановлені для податкового місяця. Ця норма почала діяти із 1 січня 2025 року.
Зміни до ПКУ щодо зарплатної звітності передбачають внесення змін до Порядку №4 та форми податкового розрахунку. На сайті Мінфіну оприлюднено наказ від 24.01.2025 року № 39, згідно якого порядок заповнення та подання розрахунку , і форма розрахунку (затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4) викладені у новій редакції. І Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Покрокове заповнення Податкового розрахунку у статті-інструкції «Місячний Податковий розрахунок з ПДФО, ЄСВ та військового збору: як заповнити»
Вже 30.01.2025 Мінфін затвердив новий наказ № 53 зі змінами до наказу №39. Але ці додаткові зміни є косметичними. І на загальні оновлені правила подання розрахунку не вплинули.
Завантажуйте бланк «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (зі звіту за січень 2025)»
Зміни, внесені до форми розрахунку
Сам розрахунок, як і раніше, складається із розрахунку і 6 Додатків до нього. Звичайні роботодавці, як і раніше, будуть заповнювати Додаток 1 щодо ЄСВ, Додаток 4ДФ, Додаток 5 про трудові відносини та Додаток 6 про спецстаж.
Суттєвих змін у цих додатках немає. Тобто, форма залишилась майже така ж, як і була при поданні квартального розрахунку.
Після внесення змін податковий розрахунок може подаватись як «звітний», «звітний новий» та «уточнюючий». Тобто тепер розрахунок із типом «довідковий» подаватися не буде. Відповідно у самому розрахунку та додатках до нього зникла відповідна позначка.
Крім того, тепер немає номеру місяців у кварталі, що є цілком логічним. Тобто, інформація буде зазначатися тільки для одного місяця, а не трьох, як це було з квартальною формою. І саме такий звітний місяць і буде зазначатися.
А ось номер розрахунку залишився. Тобто, якщо буде подаватися звітна форма, то номер розрахунку завжди буде 1, при виправленні помилок і поданні, наприклад, нової звітної чи уточнюючої форми – порядковий номер розрахунку буде збільшуватись в хронологічному порядку.
Також є зміни в розрахунку у рядках, в яких зазначається кількість працівників.
Зокрема, середня кількість штатних працівників (СКШП) відображатиметься в рядку 101, працівників, яким встановлено інвалідність – в рядку 101.1, облікова кількість штатних працівників – в рядку 102, кількість застрахованих осіб, яким у звітному періоді нараховану зарплату – у рядку 103.
Особливу увагу слід звернути на такі рядки, як 101 – СКШП, 101.1 – СКШП з інвалідністю та 103 – кількість застрахованих осіб (раніше нумерація цих рядків була іншою). Ця інформація враховується для виконання квоти 4% та при обчисленні середньої зарплати і для отримання статусу критичного підприємства. У разі допущення помилок, виправити ці рядки неможливо.
Рекомендуємо скористатись нашими зручними Калькуляторами «Калькулятор середньооблікової кількості штатних працівників», «Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю», «Середня зарплата для бронювання»
Строк подання зарплатної звітності
Розрахунок подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Вперше щомісячний звіт за січень 2025 року слід подати у строк не пізніше 20 лютого. А ось податковий розрахунок за 4 квартал 2024 року подається до 10 лютого за старою формою.
Зміни, внесені в Додатки до розрахунку
Порядок заповнення додатків розрахунку в загальному не змінився. Але новації все ж є. Наприклад, при заповненні Додатку 5 з’явилась нова категорія застрахованої особи – особи, які є гіг-спеціалістами за гіг-контрактом – категорія 9.
Також додано правила виправлення помилок за 2021–2024 роки та за періоди до 2021 року, а саме спосіб зазначення періоду.
Крім того, у новій редакції викладено Додатки до Порядку №4 – Додатки 1, 2 та 3.
Зокрема, в Додатку 1 з’явились нові категорії застрахованих осіб – 82 та 83 у резидентів Дія сіті
Джерело: 7eminar
Корисні сервіси для бухгалтера:
«Калькулятор середньооблікової кількості штатних працівників»
«Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю»