Фіскалізація розрахункових операцій
Перш за все, необхідно визначити в яких випадках та в який момент необхідно фіскалізувати операцію з продажу при здійсненні інтернет-торгівлі.
Одним з визначальних моментів є визнання операції розрахунковою. Такими операціями є:
- приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг);
- видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу);
- у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця;
- у разі повернення товару (відмови від послуги) – оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Момент та умови фіскалізації
Найпоширенішими формами для інтернет-торгівлі є два варіанти оплат: це передоплата і післяплата.
При здійсненні передплати фіскалізація залежить від способу здійснення оплати. Наприклад, при оплаті за реквізитами IBAN – це не розрахункова операція.
Ну а коли мова йде про післяплату, то тут головну роль буде відігравати саме спосіб доставки. Наприклад, якщо доставка здійснюється через Укрпошту, то із високою вірогідністю РРО не знадобиться, тому що і Укрпошта, і залученні кур'єрські служби діють від свого імені. І отже, на думку податківців, в таких випадках нічого не потрібно фіскалізувати.
Той, хто приймає гроші у покупця, а це власне або кур'єр, або Укрпошта – вони і видають необхідний чек. Продавець буде обмежуватися тільки тим, що вкладає документи на товар у відправлення. Якщо ж мова йде, наприклад, про Нову Пошту, тут вже ніяк не «позбутися» РРО, тому що саме таку думку із минулого року висловлює податкова служба (ІПК від 04.07.2023 року №1693/ІПК/99-00-07-04-01-06). Це пов'язано саме із структурою розрахунків, які використовує Нова пошта.
Розрахункові операції в інтернет-торгівлі
Післяплата: варіанти дій
Оплата у неробочий час
Оплата у неробочий час в інтернет-торгівлі не регламентована Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон про РРО).
Натомість, дуже багато роз'яснень з цього приводу дає податкова служба. Зокрема, вони зазначають, що розрахункова операція в такому випадку може бути проведена із відстрочкою платежу, а також, якщо оплата надійшла у неробочий час, то треба фіскалізувати із урахуванням режиму роботи суб'єкта господарювання.
Тобто, якщо, наприклад зранку, наприклад, о 9 годині, виявилося, що о 12 годині ночі здійснено оплату, то о 9 годині ранку (коли розпочнеться робочий день), необхідно здійснити фіскалізацію тих оплат, які, умовно кажучи, надійшли вночі (ІПК ДПСУ від 27.10.2020 №4437/ІПК/99-00-07-05-01-06).
Реєстрація РРО
Процедура реєстрації РРО в контролюючих органах регулюється Порядком реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547.
РРО реєструється на господарську одиницю.
Що вважати господарською одиницею для інтернет-торгівлі – визначає підприємство самостійно. Господарською одиницею може бути офіс, за адресою якого здійснюється реалізація, обслуговування інтернет-сайту, склад, з якого здійснюється видача товару, транспортний засіб
Також податкова зазначає, що за одною адресою може бути зареєстровано більше, ніж один РРО.
Джерело: 7eminar