Впровадження другого рівня пенсійної системи: плани, умови та перспективи

Другий рівень пенсійної системи планується запровадити в Україні з 2026 року, але лише після завершення війни та стабілізації економіки. Накопичення відбуватимуться за рахунок перерозподілу ПДФО та ЄСВ без збільшення податкового навантаження. Для впровадження необхідно створити Державний накопичувальний фонд, забезпечити інфраструктуру та прийняти відповідне законодавство. Мета реформи – збільшення розміру пенсій громадян через накопичувальні механізми

5 грудня члени Асоціації зустрілися з радником Міністра соціальної політики України Олександром Панченком для обговорення запуску другого рівня пенсійної системи. Впровадити цей рівень планують з 2026 року, але не раніше закінчення війни.


На зустрічі Олександр презентував законопроєкт щодо реформування пенсійної системи та передбачені цим зміни. Він окреслив поточний стан пенсійної системи та мету реформи, якою є запровадження додаткового інструменту збільшення розміру пенсії громадян шляхом створення стимулів для поточних працівників самостійно накопичувати на пенсію.


Передумовами для впровадження реформи є завершення війни та стабілізація економічної ситуації в Україні, а також створення необхідної інфраструктури і звісно, ухвалення відповідного законодавства.


Щодо механізму фінансування внесків, саме держава інвестуватиме у накопичувальні пенсії громадян частину відрахувань із ПДФО та ЄСВ. Тож податкове навантаження залишається незмінним, а відбуватиметься внутрішній перерозподіл.


Управління системою включатиме створення Державного накопичувального фонду та електронної системи контролю індивідуальних накопичень. Також законопроєкт передбачає нові можливості інвестиційного портфеля, зокрема хеджування ризиків, а також підвищені вимоги до провайдерів для забезпечення прозорості та ефективності їхньої роботи.


Крім презентації, Олександр запропонував розглянути кейси, як пенсія громадян може збільшитися завдяки накопичувальній системі. Учасники активно долучилися до обговорення запропонованих змін та поділилися своїми коментарями та рекомендаціями щодо вдосконалення законопроєкту.


Європейська Бізнес Асоціація дякує пану Олександру Панченку та Мінсоцполітики за змістовний діалог і продовжить стежити за процесом впровадження реформи.


Джерело: Європейська Бізнес Асоціація