Чи вважається додатковим благом надана клієнту знижка

Якщо на користь фізичних осіб надаються послуги за ціною (вартістю) нижче ніж їх звичайна ціна (вартості), то з метою оподаткування дохід у розмірі суми знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, як додаткове благо та оподатковується на загальних підставах, якщо дана знижка носить індивідуальний (персональний) характер

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи та здійснює надання медичних (стоматологічних) послуг населенню. У своїй господарській діяльності укладає з пацієнтами договори про надання медичних послуг, в яких зазначаються обов’язки сторін, вартість послуг, порядок здійснення оплати.


Товариство вивчає питання, щодо введення у практику надання знижок пацієнтам за умови, що кінцева договірна ціна після застосування знижки залишатиметься на рівні звичайної (ринкової) ціни. Тому, платник податків запитав у податківців:


  1. чи виникає у Товариства обов’язок, як податкового агента, зі сплати податків та зборів у зв’язку з наданням знижки на послуги, якщо така знижка узгоджена сторонами договору, а договірна ціна залишається звичайною (ринковою);
  2. чи вважається додатковим благом надана клієнту знижка, яка узгоджена сторонами шляхом укладення договору, якщо вартість послуг із врахуванням знижки не є нижчою за звичайну (ринкову) ціну?


Податківці проаналізували приписи пп. 14.1.54, 162.1.1, 163.1.1, 164.2.17, 165.1.53, п. 164.2, п. 167.1,  п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на таке.


Додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ) (пп. 14.1.47 ПКУ).


Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.


Податковий агент, поняття якого визначено у пп. 14.1.180 ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок (пп. 168.1.1 та пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).


Враховуючи викладене, у разі, якщо Товариством на користь фізичних осіб надаються послуги за ціною (вартістю) нижче ніж їх звичайна ціна (вартості), то з метою оподаткування дохід у розмірі суми знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, як додаткове благо та оподатковується на загальних підставах, якщо дана знижка носить індивідуальний (персональний) характер.


Джерело: ІПК від 05.12.2024 №5547/ІПК/26-15-24-01-13-08