27 березня 2025 року Верховна Рада прийняла в цілому закон щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи (законопроєкт від 06.11.2023 №10164-1).
Прийнятий закон регламентує направлення у службові відрядження надомних та дистанційних працівників, які працевлаштовані за трудовим договором.
Окрім того, у зв’язку з триваючою військовою агресією рф проти України, частина закладів загальної середньої освіти змушені перебувати на змішаній формі навчання (очно–дистанційній). Така ситуація є виправданою з точки зору безпеки для дітей та педагогічних працівників, однак створює труднощі для батьків, у випадку їх одночасного перебування на роботі під час дистанційного навчання дитини.
Отже, статтю 60-1 КЗпП пропонують доповнити такими нормами:
- особливості направлення надомних працівників у службові відрядження встановлюються трудовим договором про надомну роботу;
- у разі навчання дитини віком до 14 років у закладі загальної середньої освіти за дистанційною формою здобуття освіти (за розпорядчим документом керівника закладу), один з батьків (за їх вибором) може (за погодженням із роботодавцем, якщо це можливо, зважаючи на виконувану роботу, та роботодавець має для цього відповідні ресурси та засоби) працювати на умовах надомної роботи на період тривалості такого навчання.
Статтю 60-2 КЗпП пропонують доповнити такими нормами:
- при необхідності направлення працівника, що виконує роботу дистанційно, у службове відрядження, працівник зобов’язаний повідомити роботодавця про своє поточне місце перебування будь-яким зручним способом, у тому числі із використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Особливості направлення дистанційних працівників у службові відрядження встановлюються трудовим договором про дистанційну роботу;
- у разі навчання дитини віком до 14 років у закладі загальної середньої освіти за дистанційною формою здобуття освіти (за розпорядчим документом керівника закладу), один з батьків (за їх вибором) може (за погодженням із роботодавцем, якщо це можливо, зважаючи на виконувану роботу, та роботодавець має для цього відповідні ресурси та засоби) працювати на умовах дистанційної роботи на період тривалості такого навчання.
Статтю 121 КЗпП пропонують доповнити такими нормами:
- правила щодо виплати компенсацій у зв’язку з службовими відрядженнями застосовуються також у разі постійного виконання працівником роботи згідно з укладеним трудовим договором за місцем проживання або в іншому місці (надомна або дистанційна робота), що знаходиться в іншому, ніж роботодавець, населеному пункті, та здійснення поїздок до місцезнаходження роботодавця або в іншу місцевість. У таких випадках пункт вибуття та пункт повернення з відрядження встановлюється роботодавцем за погодженням із працівником під час узгодження маршруту поїздки та зазначається у наказі про відрядження.
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Джерело: ВРУ