Навіщо потрібна стійкість валютного ринку та як змінюватиметься курс гривні

Стійкість валютного ринку є ключовою для НБУ, але це не означає фіксацію курсу. НБУ підтримує ринок через баланс попиту та пропозиції, запобігаючи валютним кризам. Облікова ставка залишатиметься на рівні 13% щонайменше до літа 2025 року, але може бути скоригована залежно від інфляційного тиску

Монетарна політика Національного банку України є одним з найголовніших напрямків діяльності головного фінансового регулятора, який у наш непростий воєнний дуже важко переоцінити.


НБУ у цих надважких сучасних умовах після повномасштабного вторгнення росії у нашу країну робить все, звісно завдячуючи великій допомозі західних партнерів, задля утримання на відчутному рівні міжнародних резервів, курсу гривні, покриття структурного дефіциту на ринку валюти тощо.


Для збереження контролю за очікуваннями та стримування інфляції, регулятор з липня 2024 року припинив цикл зниження облікової ставки, який тривав з літа 2023 року. За прогнозом Нацбанку України, облікова ставка зберігатиметься на рівні 13% щонайменше до літа 2025 року.


Це посприяло зниженню ставок за кредитами до рівня 2019 року. Відновлення ж економіки та зменшення шоку війни підтримало зростання платоспроможного попиту на кредити. У результаті кредитування пожвавилося.


Отже, питання:


  1. Навіщо потрібна стійкість валютного ринку та що буде з курсом далі?
  2. Коли НБУ повернеться до зниження облікової ставки?
  3. Чи відповідають офіційні показники інфляції в Україні реальності?
  4. Навіщо потрібні депозитні сертифікати?


Відповів на ці та інші важливі запитання – в інтерв’ю Володимир Лепушинський, директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ, ресурсу Banki.ua.


Кілька важливих тез з інтерв’ю:


  1. Стійкість валютного ринку – одне із завдань НБУ.


Однак це не означає, що курс національної валюти буде незмінним. Стійкість ринку передбачає, що курс коливатиметься, водночас рівень цих коливань не перешкоджатиме зниженню інфляції до цілі 5%.


Нині рівень міжнародних резервів відчутно перевищує їхній обсяг до початку повномасштабного вторгнення. Він залишиться достатнім для підтримання стійкості валютного ринку.


  1. Процес участі НБУ у валютному ринку побудований так, щоб курс визначався змінами в балансі попиту та пропозиції валюти.


Для цього центробанк покриває структурний дефіцит валюти на ринку. Як результат, коли чистий попит (попит мінус пропозиція) на валюту зменшується, то гривня зміцнюється, коли зростає – гривня послаблюється. Те, що курс визначається ситуацією в економіці, дає змогу уникати дисбалансів, накопичення яких призводило б до валютних криз.


Додатково НБУ згладжує надмірні коливання курсу, щоб зберігати стійкість ринку.


  1. Облікова ставка – інструмент для досягнення цілі з інфляції.


Для збереження контролю за очікуваннями та стримування інфляції НБУ з липня 2024 року припинив цикл зниження облікової ставки, який тривав з літа 2023 року. За прогнозом НБУ, облікова ставка зберігатиметься на рівні 13% щонайменше до літа 2025 року.


Водночас це не зобов’язання. Якщо ціновий тиск буде суттєвішим, ніж очікується, то НБУ готовий підвищити облікову ставку. І наразі ймовірність швидшого за прогноз зниження облікової ставки є меншою за ймовірність її підвищення.


Джерело: НБУ