Оплата днів для взяття на військовий облік в ТЦК після звільнення з військової служби

Міністерство економіки України роз’яснило деякі актуальні правові норми, які регулюють статус працівників під час та після проходження військової служби. Та пояснило, в яких випадках збереження середньої заробітної плати чинним законодавством не передбачено

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову (ст. 119 КЗпП).


Таким працівникам виплачують грошове забезпечення за рахунок коштів Держбюджету відповідно до Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».


Відповідно до ч. 11 ст. 26 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон) особи, звільнені з військової служби, зобов'язані у п'ятиденний строк прибути до відповідних Р(М) ТЦК та СП (військовозобов'язані Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки України - до відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік.

З урахуванням наведених норм законодавства, збереження середньої заробітної плати за період, визначений ч. 11 ст. 26 Закону чинним законодавством не передбачено.

Джерело: лист від 30.09.2024 №4701-05/71315-09