ФОП на 2 групі: РРО, продаж на маркетплейсах і ЄСВ пільги
1. ФОП може продавати товари без РРО/ПРРО за певних умов, але для продажу на маркетплейсах вони можуть бути не зручними.
Так відповідно до п. 2 ст. 9 Закону № 265 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/265/95-%D0%B2%D1%80#n119), РРО/ПРРО не застосовується при виконанні банківських операцій.
До банківських операцій відносяться операції, що здійснюються саме банками, податківці зазначають що незалежно від способу оплати, запропонованого покупцю, з кінця листопада 2023 року, продавець має визначати джерело безготівкових надходжень та здійснювати фіскалізацію всіх розрахунків, що не підпадають під право не застосовувати РРО/ПРРО, встановлене ст. 9 Закону №265 ( Лист ДПС від 29.09.2025 №1057/2/99-00-21-01-01-02 https://storage.7eminar.ua/files/ListDPS29092025.pdf ). Так до банківських операцій, на які розповсюджується пільга щодо не застосування РРО/ПРРО, в розумінні п. 2 ст. 9 Закону № 265 можуть бути віднесені лише:
- перерахування коштів із поточного рахунку банка на поточний рахунок у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010;
- внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на поточний рахунок;
- внесення готівки через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку.
Але у разі отримання оплати з рахунків небанківських фінустанов або через ПТКС, що не належать банку (транзитні рахунки 2650, 2654, 6731, 6732, 6740) застосовувати РРО/ПРРО потрібно .
Також питання виникають по транзитному рахунку 2924 - це транзитний рахунок за операціями, здійсненими з використанням платіжних карток і через цей рахунок проходять операції, зокрема по розрахункам через термінал, інтернет еквайринг.
Таки операції є розрахунковими і РРО/ПРРО застосовувати потрібно. Якщо у Вас немає розрахунків через термінал або інтернет еквайринг, то таким чином банк проводить операції по оплатам з карток інших банків через додаток таких банків (інтернет банкінг), такі операції не фіскалізуються, але такий рахунок викликає увагу з боку ДПС і прийдеться доводити що операції не мають відношення до еквайрингу. Тому якщо не бажаєте сперечатися з ДПС, оплати за таким рахунком слід фіскалізувати і у тому числі якщо немає еквайрингу.
Таким чином, щоб не застосовувати РРО/ПРРО ФОП не може приймати оплати з рахунків небанківських фінустанов, не може користатися сервісами переказу коштів (LiqPay Portmone, iPay, WayforPay, Easy Pay тощо) і поминен моніторити з яких рахунків зараховуються кошти.
2. ФОП що є пенсіоером не потрібно подавати додаток ЄСВ до деклаарції, це передбачено самою формою декларації - виноска 10. ДПС повідомляти також не потрібно, поадтківці отримують інформацію вілд ПФУ.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Правильний розрахунок загальної суми в об'єднаній звітності Д1
Коригування обліку ПДВ після зміни умов постачання матеріалів
Як покупцю виправити облік в частині ПДВ після реєстрації РК з…
Проблеми з адресою реєстрації ФОП для ВПО в Дії
Чи потрібно вказувати дохід від оренди авто у декларації
Декларація ФОП: відображення пенсії по інвалідності в доходах
Чи дозволено виплачувати зарплату військовослужбовцю під час служби
Нарахування лікарняних: терміни, оформлення і замовлення коштів у ПФУ
Дати початку та закінчення фінансового року в Україні та Іспанії
Чи передбачені штрафи за помилки в КІК повідомленнях
Реєстрація податкової накладної для товарів оборонного призначення
Подача звітності ФОП: штрафи за помісячний ЄСВ у квітні
Чи чекати нову форму квартальної звітності для ФОП…

