Замовити рекламу
Наприклад
військовий збір
бронювання
індексація
декларація з ПДВ
зарплата
лікарняні
Головна
Новини та статті
Документи
Відеонавчання
Консультації
Інструменти
ГоловнаГоловна
Особистий кабінетОсобистий кабінет
Мої консультаціїМої консультації
АІ-КонсультантАІ-Консультант
НОВЕ
Новини та статтіНовини та статті
СВЯТКОВІ ЦІНИСВЯТКОВІ ЦІНИ
Безкоштовні вебінариБезкоштовні вебінари
ВідеонавчанняВідеонавчання
ПрофесіїПрофесії
КонсультаціїКонсультації
ДокументиДокументи
ІнструментиІнструменти
Нове
ДовідникиДовідники
РозвагиРозваги
Нове
КалендарКалендар
Виїзні семінариВиїзні семінари
Теми
homeБухгалтерський облікhomeЛікарняні, декретніhomeВідпусткиhomeВідрядження, підзвітні коштиhomeВійськовий облік, бронювання
Контакти0 800 600 722 (безкоштовно)+380 97 297 22 77info@7eminar.com Про нас
  • Головна
  • Консультації
  • Особистий консультант
  • Валютний контроль: терміни, штрафи та пеня за експортні операції
☝️ Отримайте доступ до відео, документів, AI-Консультанта та інших корисних сервісів.

☝️ Отримайте доступ до відео, документів, AI-Консультанта та інших корисних сервісів.

Увійти або зареєструватися
АГ
Гончаренко Альона Анатоліївна
27.03.2026 | 09:19
ЗЕД. Валютні операції
Відповідь надано

Валютний контроль: терміни, штрафи та пеня за експортні операції

У липні 2025 року був експорт 12500 дол. Станом на зараз по цьому контракті оплати немає. Як рахується пеня чи штраф. Валютний контроль - це який термін і які штрафи, можете розказати на цьому прикладі.
Експорт 12.07.2025
Оплати немає досі. Запит податкової вже є.
ВК
Валентина, консультант
експерт
27.03.2026 | 11:16
Очікує відповідь

Постановою НБУ № 18 від 24.02.2022 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0018500-22#Text):


"14-2. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.


...14-4. Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні."


Якщо строки розрахунків будуть порушені, то Ваш банк повідомить про це НБУ, а той ДПСУ, а потім ця інформація потрапить до Вашої територіальної ДПС, яка спочатну надішле Вам письмовий запит, а потім прийде на позапланову документальну перевірку (п. 78.1.1 ПКУ, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n1788),


За результатами перевірки Вам буде нарахована пеня 0,3 % за кожен день прострочки, але не більше самої суми боргу (ч 5 ст.13 Закону про валюту та валютні операції № 2473 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2473-19#Text)) та винесене ППР.


Початок відліку 180 днів:


Інструкція НБУ № 7 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0007500-19?find=1&text=%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%96#n34) визначає наступне:


"7. Банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати:


1) оформлення МД типу ЕК-10 “Експорт”, ЕК-11 “Реекспорт” на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню), або підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), - за операціями з експорту товарів;


9. Банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків:


1) якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог);


2) у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (включаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або від банку-гаранта (нерезидента) за гарантією, що надавалася на виконання зобов’язань зі сплати коштів за операцією з експорту товару, або від банку-гаранта (резидента) за гарантією, що надавалася на виконання зобов’язань зі сплати коштів за операцією з експорту товару, за умови попереднього отримання банком-гарантом (резидентом) коштів в іноземній валюті від банку-контргаранта (нерезидента) проти вимоги за такою контргарантією, або в порядку, визначеному в пункті 16-2 розділу IV цієї Інструкції;"


Позиція ДПСУ


ЗІР (112.02, https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=44219):
"З якого періоду розпочинається відлік законодавчо встановленого строку розрахунків у сфері ЗЕД при здійсненні експортних операцій та з якої дати розпочинається та припиняється нарахування пені за порушення строків таких розрахунків?
Відповідь:
Відлік установленого Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями з експорту товарів розпочинається з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав – з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.
У разі встановлення граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів нарахування пені розпочинається з першого дня після закінчення такого строку та здійснюється за кожний день прострочення, включаючи дату зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар."


Як рахувати пеню


ЗІР (112.05, https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=36489):
"Як нараховується пеня за порушення строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, та який строк сплати такої пені?
Відповідь:
Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із ст. 13 Закону № 2473, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відс. суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
У разі застосування пені, зокрема, за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності складається податкове повідомлення-рішення за формою «С».
Платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу."


На практиці, ДПСУ розуміє дату виникнення заборгованості - як перший день прострочення граничних строків валютного контролю. Тому будуть множити суму в валюті на курс НБУ на 181й день з дати експорту х курс НБУ на цей день. Цю суму будуть порівнювати з 400 000 грн., і якщо сума буде більша за 400 000 грн, то буде нарахована пеня на всю суму боргу.


За Вашими даними:


Якщо експорт відбувся 12.07.2025 (1й день), то 181й день - це 08.01.2026. Курс НБУ на цей день - 42,7155, сума заборгованості:


12500 дол х 42,7155 = 533 943,75 грн (більше 400 000) - має нараховуватись пеня 0,3 % в день


Якщо валюта зайде на валютний рахунок наприклад 27.03.2026, то кількість днів прострочк з 08.01.2026 по 27.03.2026 включно - 79 днів


Пеня: 533943,75 х 0,3% х 79 днів = 126 544,67 грн.


Додатково рекомендуємо отримати ІПК


Раді допомогти, звертайтесь ще!

ІН
Інна
28.07.2026 | 09:56
ЄСВ, ПДФО, ВЗ
Відповідь надано

Як ФОП звітується по ЕСВ за найманих у 2026

Вітаю! Скажіть будь ласка як ФОП звітується по ЕСВ за найманих 2 квартал 2026…

6

ТК
Тетяна, консультант
експерт
28.07.2026 | 11:06

За роз’ясненням ДПС https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/1030419.html Застосування форм починається із 1 серпня для звітування:податкових агентів…Ще

СВ
Світлана
28.07.2026 | 09:40
Військовий облік та бронювання
Відповідь надано

Оформлення стратегічності: з чого почати військовий облік

вітаю, підкажіть будь ласка з чого починається оформлення стратегічності?
дякую…

3

ЮК
Юлія, консультант
експерт
28.07.2026 | 11:05

Відповідно до п. 2 Критеріїв https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/76-2023-%D0%BF#n111 якщо підприємство належить до підприємств, установ та організацій, які…Ще

КС
Сиротюк Катерина Олександрівна
28.07.2026 | 09:35
ЄСВ, ПДФО, ВЗ
Відповідь надано

Запит щодо доступності квартальної форми звітності для ФОП

Доброго дня
Чи вже доступна квартальна форма обʼєднаної звітності для ФОП…

3

ТК
Тетяна, консультант
експерт
28.07.2026 | 11:07

Ні, подати за новою формою об'єднаний звіт за квартал до 01.08.2026 ще не можливо.
За роз’ясненням ДПС…
Ще

ВВ
Валентина Василівна
28.07.2026 | 00:38
ЄСВ, ПДФО, ВЗ
Відповідь надано

Помилка в об'єднаному звіті: чи подавати уточнюючий звіт

Добрий день. За травень 2026р подано об'єднаний звіт і в Дод.1 помилково не заповнена стр.101 середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період. Чи потрібно подавати Уточнюючий звіт за цей період? При заповненні Уточнюючого звіту весь час відображається помилка…

28

ОК
Ольга, консультант
експерт
28.07.2026 | 00:56

Таку помилку виправити неможливо.

В звітному новому розрахунку та в Уточнюючому звіті рядки 07-108 не заповнюються. Коригування цих рядків не передбачено…Ще

ТА
Таїсія
27.07.2026 | 20:41
Інше
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Проводки для нарахування та виплат за договором чесної конкуренції

Які проводки для нарахування та виплат по договору про чесну конкуренцію…

13

СК
Стефанія, консультант
експерт
27.07.2026 | 22:21

Нарахування та виплата за договором про неконкуренцію відображаються як витрати підприємства з одночасним виникненням зобов’язання перед фізособою та…Ще

ВА
Валентина
27.07.2026 | 19:06
РРО/ПРРО, каса
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Помилковий товарний чек: як правильно діяти в ситуації

Добрий день! ТОВ на загальній системі. Почали працювати с маркетплейсом, та зробили ПРРО. Якщо не розібравшись, помилково зробили товарний чек по маркетплейсу, а клієнт сплатив на поточний рахунок, то як зняти з кабінету ДФС цю операцію? Чи не потрібно знімати? Сума не велика…

11

ОК
Олександра, консультант
експерт
27.07.2026 | 21:30

Не потрібно скасовувати чек. У разі здійснення банківської операції - оплати з поточного рахунку банка покупця на поточний рахунок продавця фіскальний чек…Ще

КА
Катерина
27.07.2026 | 18:10
РРО/ПРРО, каса
Відповідь надано

Чи може ФОП на третій групі мати три каси

Добрий день. Підкажіть, чи може ФОП на 3 групі без найманих працівників зареєструвати на одну господарську одиницю три каси та зробити під них три ключі…

10

ОК
Олександра, консультант
експерт
27.07.2026 | 21:26

Так, може. Кількість ПРРО що можуть бути зареєстровані на господарську одиницю законодавством не обмежується (…Ще

ЛБ
Лариса Борисівна
27.07.2026 | 17:42
ПДВ
Відповідь надано

Чи виникають податкові зобов'язання при перевищенні собівартості

Доброго дня, чи виникають ПЗ при перевищенні собівартості по акту наданих послуг…

7

СК
Світлана, консультант
експерт
27.07.2026 | 21:24

Ні, собіварість послуг не має відношення до бази оподаткування ПДВ.

Для власних послуг мінімальною базою оподаткування ПДВ є звичайна (ринкова) ціна, а не…Ще

ТР
Руденко Тетяна Костянтинівна
27.07.2026 | 17:40
Транспорт, ТТН
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Вказівка місця зберігання авто під час вантажних перевезень

Фірма займається вантажним перевезенням. Місце зберігання транспортного засобу зазначати весь час юридичну адресу фірми, де авто стоїть на стоянці, коли немає рейсів? Просто рейси можуть перетікати один в одний, авто може поїхати з Полтави в Київ, там відпочити, поїхати з Києва…

11

ІК
Ірина, консультант
експерт
27.07.2026 | 22:46

Так, у разі заповнення цього реквізиту завжди зазначається постійна адреса базі дислокації перевізника (його юридична адреса, автобаза, гараж чи філія), а…Ще

ТР
Руденко Тетяна Костянтинівна
27.07.2026 | 17:37
Транспорт, ТТН
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Коли можна не заповнювати реквізит про місце зберігання

У яких випадках можна не заповнювати з 26.07.2026 реквізит Місце зберігання транспортного засобу? Та якщо це поле не будемо заповнювати, то чи можна його і не прописувати взагалі в ТТН…

15

ІК
Ірина, консультант
експерт
27.07.2026 | 22:40

Реквізит «Місце, де зберігається автомобіль» з 26.07.2026 можна не заповнювати при звичайних перевезеннях, у яких підприємство не застосовує…Ще

СВ
Світлана
27.07.2026 | 17:29
Зарплата
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Як правильно нарахувати резерв відпусток для інвалідів

вітаю, як вірно нарахувати резерв відпусток, якщо на підприємстві є інваліди та звичайні робітники, коєф = 0,08333. фот за червень 150000 грн. з них інваліди 35000 грн. які нарахування треба виключати з фоту?
дякую…

7

НК
Наталя, консультант
експерт
27.07.2026 | 23:46

При розрахунку резерву відпусток потрібно враховувати не лише коефіцієнт резерву відпускних (0,08333), а й коефіцієнт нарахувань ЄСВ:

Зарплата за місяць х…Ще

LL
LLC
27.07.2026 | 17:28
ЗЕД. Валютні операції
Відповідь надано

Як правильно закривати платежі від нерезидента без комісії

Доброго дня! Як правильно закривати суму платежу від нерезидента коли він не ставить галочку оплатити комісію за отримувача ? і на рахунок приходить менша сума приблизно на 15 євро. Враховувати комісію на себе чи лишати боргом…

5

ЛК
Лідія, консультант
експерт
27.07.2026 | 20:49

Проводити на повну суму

Радимо запросити в обслуговуючого банку чи скачати у клієнт-банку окремо SWIFT-платіжки (розшифровки) по таких операціях. В них…Ще

ІБ
Богословська Ірина
27.07.2026 | 17:26
Інше
Відповідь надано

Витрати та зміни в статутному капіталі ТОВ "Кокос"

ТОВ "Ананас" у Нашого тов"Кокос"викупив частку у статутному капіталі(7000 грн).Частку викуплено у єдиного учасника ФІЗ особи.ТОВ"Кокос" тепер є єдиним учасником та володіє 100% СК.Є підписаний договір та нотаріально засвідчений акт прийому передачі частки у СК. Потім ТОВ"Ананас"…

7

СК
Стефанія, консультант
експерт
27.07.2026 | 22:12

У ТОВ «Кокос» придбання частки відображається як фінансова інвестиція, а внески до СК та погашення заборгованості колишнім учасником впливають…Ще

LL
LLC
27.07.2026 | 17:26
ЗЕД. Валютні операції
Відповідь надано

Оплата за дочірню компанію: як правильно оформити валютний платіж

Доброго дня!Як проводити платіж коли за дочірню компанію оплачує головна (обидві нерезиденти) в призначенні платежу вказують назву компанію за яку платять. Інвойси виставляються на доцірню і на неї реєструється подактова.Проводити відразу на правильну компанію чи робити…

6

ЛК
Лідія, консультант
експерт
27.07.2026 | 21:12

Варто відносити на правильну компанію

Краще уточнити по умовах договору чи безпосередньо у контрагента особливості такої оплати. Можливо, дочірня компанія…Ще

УЛ
Уляна Глас
27.07.2026 | 17:20
Акциз
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Правильний облік резервуарів для зберігання пального та газів

Доброго дня! Який ідентифікатор обєкту правильно поставитив 20 опп для Резервуар циліндричний горизонтальний сталевий для зберігання зріджених газів СУГ(LPG) об’єм 4,95 куб.
Як рахується Загальна місткість стаціонарних резервуарів, що використовуються для зберігання…

6

СК
Стефанія, консультант
експерт
27.07.2026 | 22:17

Для резервуара СУГ у формі №20-ОПП можна використовувати код «93» або «672», а загальна місткість визначається як сума…Ще

ТА
Татьяна
27.07.2026 | 17:20
ПДВ
Відповідь надано

Подання таблиці даних для двох кодів КВЕД: можливості та нюанси

Добрий день. Підприємство надає транспортно-експедиторські послуги. Власного транспорту немає, наймає перевізників. Перевезення міжнародні за межі України. Зупинено реєстрацію податкових і одразу вказано 2 коди - 49.41 та 52.29. чи можна подати таблицю даних одну одразу на 2…

6

СК
Світлана, консультант
експерт
27.07.2026 | 21:20

Так, звісно, ви можете подати Таблицю, в якій вказати одразу два коди.

Законодавство не містить обмежень по зазначенню у Таблиці різниз кодів товарів або…Ще

НС
Слуцька Наталія
27.07.2026 | 17:08
Кадри
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Помилки в оформленні сумісництва: як виправити документи правильно

Добрий день. Співробітник прийнятий за сумісництвом на дві посади. Повідомлення подано однією позицією з кодом 2. В звіті в додатку №5 показано однією позицією. В Д1 - відображено однією позицією з кодом категорії особи 1, без трудової книжки. Чи це є помилкою? Якщо так, як…

5

ТК
Тетяна, консультант
експерт
28.07.2026 | 09:18

ні, не помилка. В додатку 1 працівника показують в двох рядках, наприклад коли він працює за основним місцем роботи і за внутрішнім сумісництвом. У вас…Ще

ЕЛ
Елизавета
27.07.2026 | 16:50
Зарплата
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Розрахунок середньої зарплати для компенсації невикористаної відпустки

Працівник був прийнятий 02 січня а звільняється 31 липня, розрахунковий період для середньої для компенсації за невикористану відпустку буде з лютого, чи з січня? якщо працівник прийнятий 01 липня і звільняється 31 липня, для середньої на компенсацію за невикористану відпустку я…

4

ТК
Тетяна, консультант
експерт
28.07.2026 | 11:11

1. Залежить від того чи був 1 січня робочим днем чи ні. Порядком 100 передбачено, що Якщо працівника прийнято (оформлено) на роботу не з першого числа…Ще

ЛL
LARYSA Лариса
27.07.2026 | 16:44
Військовий облік та бронювання
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Чи потрібно підвищувати зарплату заброньованих працівників у Харкові

Доброго дня! Чи потрібно піднімати ЗП для заброньованних працівників до 26 тис, якщо підприєстмство зареєстровано та здійснює діяльність у м. Харків? Чи повинна бути середня ЗП по підприємству дотягнута до 26 тис…
1

16

МК
Марія, консультант
експерт
27.07.2026 | 17:47

Ні, не потрібно

Для підприємств, які належать до прифронтових, збережено попередні зарплатні критерії.

Зокрема:

середня заробітна плата по підприємству має…Ще

ВА
Валентина
27.07.2026 | 16:38
Інше
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Допомога співробітнику при пошкодженні майна без податкових наслідків

У співробітника пошкодилось власне майно, підприємство хоче допомогти. Як можна зробить без податків це? Та яку суму…

5

СК
Стефанія, консультант
експерт
27.07.2026 | 18:16

Це залежить від причини пошкодження майна. Якщо майно пошкоджене внаслідок бойових дій, підприємство може надати неоподатковувану благодійну допомогу у…Ще

  • 1
  • 2
  • …
  • 27263

День бухгалтера та аудитора! Святкові знижки -70%!🎉

Передплатити!

Популярне

Об'єднаний звіт для юросіб і ФОП за 2 квартал: помісячний/поквартальний, чисельність працівників по-новому, виправлення помилокКнига доходів для ФОП 2 група в Excel / Google Sheets / ПриватЕлектронна ТТН: нові правила оформлення & Облік і контроль перевезень
Усі популярні відео

Календар бухгалтера

Календар бухгалтера
  • Про нас
  • Долучитися до нашої команди лекторів
  • Долучитися до нашої команди редакторів
  • Долучитися до нашої команди консультантів
  • Замовити рекламу
Телефон
0 800 600 722 (безкоштовно по Україні)+380 97 297 22 77 Адреса: 04112 м. Київ, вул. Олени Теліги, 4
Emailinfo@7eminar.com
Наші соцмережі

Договір-оферта Політика конфіденційності

ТОВ "7ЕМІНАР УА", 2026 Всі права захищені

Використання та розповсюдження матеріалів дозволяється лише за умови отримання попередньої письмової згоди від редакції сайту 7eminar.ua

Головна Відео Консультації Документи