Можливість списання безнадійної дебіторської заборгованості підприємства
Підприємство при проведенні інвентаризації дебіторської заборогованості виявило:
20.02.2020 були придбані майнові права у Фінансової копманії на сумму 150 000 грн
Очивуваної вигоди не відбулося
Заборгованість обліковується на рахунку 3511 Через сервіс ЄДР дізналися, що 03.08.2023 порушено справу про банкотство.
Питання: чи можна цю інвестицію (майнові права) списати на витрати підприємства? Списати як безнадійну дебіторську заборгованість?
Якщо так, то коли? Чи є інші підстави для списання такої заборгованості??
На нашу думку, списати таку заборгованість, як податкову безнадійну, можна лише після закінчення «банкрутної» процедури та винесення судом ухвали про завершення провадження у справі про банкрутство.
Тоді остаточно стане відомо, що заборгованість залишиться непогашеною, а отже, перейде до розряду безнадійної.
Заборгованість є податковою безнадійною з дати визнання контрагента банкрутом (пп. "з" п. 14.1.11 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n256 ). Документ, що підтверджує статус банкрута – витяг з ЄДРПОУ.
Але Ви можете списати таку заборгованість до визнання контрагента банкрутом, якщо впевнені у її непогашенні.
У бухгалтерському обліку для визнання поточної дебіторської заборгованості безнадійною має виконуватися принаймні одна з таких умов:
- є впевненість про неповернення заборгованості боржником;
- минув строк позовної давності (п. 4 НП(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»).
Строк позовної давності за зазначеною заборгованістю ще не минув, тому залишається «впевненість про неповернення заборгованості боржником».
Рішення про прощення боргу приймає керівник - має бути відповідний наказ. На підставі наказу бухгалтер складає бухгалтерську довідку про списання заборгованості.
Списання з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат: Д-т 944 К-т 351.
Податок на прибуток.
Якщо коригуєте фінансовий результат на податкові різниці, то при списанні безнадійної дебіторської заборгованості застосовують різниці за пунктом 139.2 Податкового кодексу України (ПК). А саме, фінрезультат до оподаткування:
- збільшують на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму РСБ;
- зменшують на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного РСБ), що відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 Податкового кодексу України (ПКУ).
Отже, свій податковий фінрезультат можна зменшити тільки на суму витрат від списання податкової безнадійної дебіторської заборгованості (пп. 14.1.11 ПКУ).
Ексклюзивна бухгалтерська добірка «Зразки документів для списання заборгованості»
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Виправлення помилки в податковій накладній: описка в назві контрагента
Спірні питання оподаткування при переході ФОП на іншу групу
Перевірка правильності розрахунку відпускних та зарплати працівниці
Уточнення звітності про лікарняні та відпустку по догляду за дитиною
Дії бухгалтера після оформлення лікарняного по вагітності та пологам
Лікарняний виплачено
Тепер бухгалтеру треба чекати 18.08.2026 коли закриється цей лікарняний та відкриється новий?
Чи які дії мають бути…
Чи підлягають фіскалізації всі варіанти еквайрингу
Ставка ЄСВ на лікарняний у зв'язку з інвалідністю
Дякую…

