Оформлення обліку позичених речей від нерезидента: ключові питання
1. ВМД на речі передані в позичку від нерезидента резидентом надано в облік. Чи обов’язково тут оформлювати акт прийому-передачі позички при прийманні речей в позичку, а потім навпаки?
2. Чи визнавати доходи при такій безоплатній умові користування речами у вигляді позички?
Дякую.
Ні, дохід не визнається.
Відповідно до п. 15 НП(С)БО 15 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0860-99 доходом визнається сума зобов'язання, яке не підлягає погашенню.
Відповідно до статті 827 ЦКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n3999 за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.
Отже, у користувача:
- не виникає права власності на річ;
- не виникає економічної вигоди у вигляді активу, що залишається у розпорядженні підприємства;
- існує зобов’язання повернути ту саму річ позичкодавцю.
Таким чином, отримання речей у позичку не відповідає визначенню доходу, оскільки не відбувається збільшення власного капіталу та не виникає безповоротного активу.
Тому доходи при безоплатному користуванні речами за договором позички не визнаються в бухгалтерському обліку (за умови відсутності інших компенсацій або додаткових умов договору).
Для підтвердження наведеного вище слід мати длоговір позички та акт прийому-передачі.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.


