Загроза втрати статусу неприбутковості через адміністративні витрати
На жаль, питання щодо наслідків для БФ перевищення адміністративних витрат над сумою 20 % річних доходів ніяк не прописане в чинних законодавчих актах України.
Закон про благодійну діяльність № 5073 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5073-17#n116) визначає наступне в ст. 16:
"Стаття 16. Активи (доходи) благодійних організацій
...3. Розмір адміністративних витрат благодійної організації не може перевищувати 20 відсотків доходу цієї організації у поточному році.
Витрати, пов’язані з управлінням благодійними ендавментами, включаються до адміністративних витрат благодійної організації, якщо інше не встановлено законом або правочином між благодійною організацією та благодійником..."
Оскільки в Звіті неприбуткової організації про адміністративні витрати не згадують, але про адміністративні витрати говорить НПСБО 16 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0027-00#Text), то тоді для відповідності - беремо і доходи з фінансової звітності неприбуткової організації.
При цьому ДПСУ надає таку позицію
в ІПК від 05.11.2020 р. N 4549/ІПК/99-00-05-05-02-06:
"...для розрахунку встановленого Законом N 5073 обмеження суми адміністративних витрат (20 відсотків), що формуються згідно з правилами бухгалтерського обліку, благодійна організація враховує загальну суму доходів, отриманих такою благодійною організацією за відповідний звітний рік.
Для цілей податкового обліку доходи, одержані неприбутковими організаціями, відображаються у рядках 1.1 - 1.11, а суми видатків (витрат) - у рядках 2.1 - 2.6 частини I Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації... Форма Звіту передбачає, зокрема, заповнення лише тих показників, які відображають особливості діяльності неприбуткової організації в залежності від закону, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
При цьому доходи та видатки, що відображаються у Звіті, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку."
в ІПК від 02.09.2024 р. N 4291/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК:
"...з урахуванням того, що згідно зі ст. 16 Закону N 5073 розмір адміністративних витрат благодійної організації не може перевищувати 20 відсотків доходу цієї організації у поточному році і для неприбуткових організацій встановлюється річний податковий (звітний) період, то для цілей дотримання вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу з перебування благодійної організації у Реєстрі зазначений критерій щодо розміру адміністративних витрат такої організації розраховується за підсумками відповідного календарного року.
При цьому критерій щодо розміру адміністративних витрат благодійної організації з метою дотримання вимог Закону N 5073 для цілей застосування п. 133.4 ст. 133 Кодексу розраховується, виходячи саме із загальної суми отриманих доходів благодійної організації, а не із суми наданої благодійної допомоги за відповідний звітний (податковий) період."
Тобто, на думку, ДПСУ, перевищення фактичної суми адмінвитрат БФ буде означати порушення умов перебування БФ у статусі неприбуткової організації, та відповідно, втрата статусу неприбуткової організації.
Строго кажучи, таких вимог в п. 133.4 ПКУ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n10610) немає.
Як варіант виходу з ситуації - рекомендуємо отримати ІПК з цього питання
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Чи потрібно ТОВ сплачувати акцизний податок з тютюну
Первинна документація: технологічна карта чи калькуляційна карта
Виправлення помилки в Об'єднаному звіті: покрокова інструкція
Як правильно відобразити сумісника в звіті по ЄСВ
Правильне відображення звільнення та прийняття працівника в ЄСВ
Правильний формат адреси для фіскального чеку в 20-ОПП
1. в 20-опп адреса: "солом'янський район міста київ (київ тергромада) вулиця бандери 258"
2. в 1-прро адреса: "м. київ, солом'янський район вул. бандери, буд. 258" - ця інформація підтягнулася автоматично.
який саме варіант адреси повинен бути у…
Виправлення помилки у звіті 4ДФ за допомогою уточнюючого звіту
Безпечні договори для списання пального у благодійних фондах
Ризики та оподаткування витрат на медичне страхування благодійних фондів
Оподаткування цільової благодійної допомоги для піклувальників та опікунів
допомоги:
25
170.7.4 пку
не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна
допомога у будь-якій сумі, надана резидентами - юо, або фо:
3) сім’ям усиновлювачі, опікунам, піклувальникам… як…

