Чи потрібно коригувати ПДВ при зарахуванні передплати за роботи
ПКУ визначає наступне в ст. 192 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n4621):
"192.1. ...Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
192.1.1. Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної."
Позиція ДПСУ
ІПК від від 16.04.2024 р. N 2096/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК:
"...У разі повернення суми попередньої оплати покупцю постачальник повинен скласти і зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до відповідної податкової накладної. Однак такий розрахунок коригування не може бути зареєстрований в ЄРПН після спливу 1095 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.
Відсутність зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування на суму попередньої оплати, яка повертається покупцю, не скасовує обов'язок покупця щодо коригування податкового кредиту, який був сформований на підставі податкової накладної, складеної на суму такої попередньої оплати.
У даному випадку покупець зобов'язаний визначити податкові зобов'язання на суму податку, яка була включена до податкового кредиту на підставі такої податкової накладної, використовуючи механізм, визначений пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну."
ЗІР (101.15, https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41571):
"Яким чином покупець повинен відкоригувати податковий кредит, сформований на підставі податкової накладної, складеної постачальником на дату отримання попередньої оплати, у разі, якщо повернення такої попередньої оплати відбувається після сплину 1095 календарних днів з дати її здійснення?
Відповідь:
Якщо податкова накладна за фактом попередньої оплати була складена до 01.07.2015, то зменшення податкового кредиту здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.
Якщо така податкова накладна була складена починаючи з 01.07.2015, то необхідно визначити податкові зобов’язання на суму податку, яка була включена до податкового кредиту на підставі такої податкової накладної, з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, та скласти і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідну податкову накладну."
Отже по Вашій ситуації:
1) на 03.09.2025 (на дату заліку) - фактично відбулося лише попереднє узгодження, що це буде аванс 120 000 грн. за якісь інші роботи. Проте, самі роботи не поставлені. І невідомо - чи будуть поставлені саме ці роботи, або якісь інші.
Тому, вважаємо, що за відсутності фактичного руху коштів чи товарів немає підстав складати РК чи робити умовну ПН.
2) жовтень 2025 - повернення частини авансу 20 000 грн.
Тут мав би бути РК на "-", але оскільки він вже не может бути складений та зареєстрований з технічних причин, то складаєте зведену ПН на ПДВ, що "сидить" в цій сумі"
Правила складання такої зведеної ПН - див. ЗІР (101.16, https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42105)
Додатково рекомендуємо отримати ІПК
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Наказ про вихід на роботу після лікарняного лікарняного періоду
Документи для списання товарів ФОП: нюанси та вимоги
Коригування обліку субпідрядника після аудиту: важливі нюанси
Яка дата подання звіту: фактична чи звітна
ФОП подає звіт за січень, лютий, березень за місячною формою для звітування. В самому звіті яку ставити "дата подання", наприклад за березень 2026 - дату 20.04.2026 чи фактичну 09.05.2026 (Звіт будемо відправляти 09.05.2026)? Чи має це значення…
Чи потрібно подавати форму №1-ОПП при зміні директора
Звітність ФОП: можливість подання нового 1ДФ після помилки
Обов'язок ФОП 2 групи: звітність по нежитлових приміщеннях
Перевірка розрахунків коефіцієнта резервування відпускних виплат працівників
Обов'язкове підвищення кваліфікації для відповідальних за військовий облік
Помилка при сплаті: як виправити зарахування податків
Помилка в повідомленні: наслідки та штрафи при виправленні дати
Розподіл податкового кредиту при продажу металобрухту: порядок дій
Визначення базового місяця для індексації посади сторожа
Як правильно врахувати дохід при утриманні комісії фінансовою компанією
Запит щодо звіту по інвалідам за перший квартал року
Визначення дати реєстрації ПДВ при частковій оплаті товару
Уклали договір з військовою частиною, дослівно прописано таке: "Бюджетні зобов`язання замовника виникають у разі наявностіта та в межах відповідних бюджетних асигнувань".
Товар відвантажено 23.04.26, частина оплати надійшла 29.04.26 з казначейського…

