Чи звільняє подання звіту про вакансію №3-ПН від штрафу за невиконання квоти із працевлаштування осіб з інвалідністю

Підприємство не виконує квоту осіб з інвалідністю. Раніше можна було подати звіт про вакансію №3-ПН в Центр зайнятості, щоб не платити штраф. Як це працює на даний час? Чи обов'язково оплачувати 40% середньої місячної зарплати за непрацевлаштовану особу з інвалідністю, якщо подається звіт про вакансію у ЦЗ?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:


Саме подання звіту за формою №3-ПН до Центру зайнятості автоматично не звільняє підприємство від штрафних санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.


Процес нарахування штрафних санкцій відбувається в автоматичному режимі на основі даних Податкового розрахунку.


Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю розраховується на підставі даних:


  1. рядка 101 Податкового розрахунку - Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період

та

  1. рядка 101.1 щодо кількості працівників з інвалідністю.


Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю до 10 березня поточного року розраховує суму адміністративно-господарських санкцій та передає цю інформацію до Пенсійного фонду України. ПФУ протягом п’яти календарних днів після отримання цих розрахунків має надіслати їх у формі е-документа до особистих кабінетів платників податків на порталі ПФУ (п. 4 Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженого постановою правління ПФУ від 10.03.2023 №14-1 та наказом Фонду соцзахисту інвалідів від 10.03.2023 №17).


Тобто штрафні санкції за недотримання квоти нараховуються автоматично. Однак регулярне подання звіту за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» може допомогти скасувати штрафні санкції в судовому порядку.

Існує позитивна судова практика з цього приводу. На думку суддів, в обов`язки підприємства входить створення та облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю, а пошуком осіб для працевлаштування має займатися служба зайнятості. Наприклад, в справі № 600/1641/22-а (2022 рік) за позовом ФСЗІ в стягнені штрафу було відмовлено, а Фонду за власний рахунок довелось відшкодувати витрати на адвоката підприємству-відповідачу. Оскільки було доведено, що роботодавець регулярно надавав звіти 3-ПН до центру зайнятості

Важливо зазначити, що з 1 січня 2026 року ситуація зміниться. Згідно з новими правилами, у разі недотримання квоти, плата у розмірі 40% середньомісячної заробітної плати за кожне незайняте робоче місце для особи з інвалідністю стане обов'язковою.


Подання звіту 3-ПН вже не буде підставою для звільнення від сплати внеску.


Наразі підприємства можуть:


  1. регулярно подавати звіти за формою 3-ПН
  2. документально підтверджувати створення робочих місць для осіб з інвалідністю
  3. у разі нарахування штрафних санкцій оскаржувати їх у судовому порядку
  4. готуватися до нових правил, які вступлять в дію з 2026 року


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇