👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:
Якщо повний оклад працівника дорівнює 8000 грн або перевищує цей розмір, доплати до мінімальної зарплати (МЗП) не буде. Оформіть пояснення до Держпраці згідно з нашими рекомендаціями.
Щодо доплати до МЗП. Статтею 3-1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» передбачено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. При чому у разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Ця норма стосується будь-якого працівника.
Якщо оклад працівника на повну зайнятість дорівнює мінзарплаті чи вище, то доплати до МЗП взагалі не буде. Якщо ж нарахована зарплата за відпрацьований час буде менше рівня МЗП, то потрібно нараховувати доплату до МЗП. Тобто потрібно повіряти нараховану зарплату працівника із рівнем МЗП 2000 грн (8000 х 0,25). Якщо нарахована зарплата 2000 грн або більше, доплати до МЗП не буде.
Щодо ЄСВ. Через те, що для директора це місце роботи є основним, він повний місяць перебував з роботодавцем у трудових відносинах, то згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та пп. 6 п. 2 розд. 3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 №449, якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, то ЄСВ розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати.
Оскільки працівника прийнято на основне місце роботи і його нарахована зарплата за місяць виявилась менше розміру мінзарплати 8000 грн, ЄСВ слід нарахувати в розмірі 1760 грн (8000 грн х 22%).
Зверніть увагу, що у разі встановлення неповного робочого часу в Додатку Д1 у графі 22 має бути проставлена ознака неповного робочого часу «1-так»
Щодо надання пояснення Держпраці. Однією із причин, чому підприємство може потрапити під контроль Держпраці, є некоректне заповнення Додатку Д1. У графі 22 обов'язково потрібно ставити позначку «1-так» для працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу. Це стосується двох категорій працівників:
- по-перше, всіх працівників-сумісників, незалежно від розміру їх ставки,
- по-друге, працівників за основним місцем роботи, які працюють на умовах неповного робочого часу.
Тому, коли директор працює на умовах неповного робочого часу, необхідно ставити відмітку «1-так» у графі 22 Додатку Д1.
Правильне заповнення графи 22 має особливе значення при нарахуванні зарплати нижче мінімального розміру. Якщо працівник отримує зарплату менше мінімальної при неповному робочому часі, але відмітка про це відсутня, роботодавець потрапляє під контроль Держпраці щодо недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
У відповіді на запит Держпраці можна зазначити наступне:
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».
Джерело: 7eminar