👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Ні, законодавством не встановлено фіксованого обов’язку щомісяця сплачувати ЄСВ у сумі 1760 грн і військовий збір у 800 грн. Для ФОПів на загальній системі базою нарахування є фактичний чистий дохід, тобто різниця між доходами та витратами. Від цього доходу й залежить сума як ЄСВ, так і військового збору.
Законодавством не передбачено сплату ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску (1760 грн) та ВЗ (800 грн), якщо чистий дохід ФОПа – загальносистемника перевищує мінімальну зарплату. Таке право мають ФОПи - єдиноподатники. Вони можуть визначати суму ЄСВ самостійно, незалежно від суми доходу, але не менше 1760 грн.
Фізичні особи-підприємці на загальній системі нараховують ЄСВ на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО (об'єктом оподаткування ПДФО є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами) (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», далі - Закон про ЄСВ).
При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Виходячи з наведеної норми Закону про ЄСВ, можна зробити такі висновки:
- У разі наявності доходу, що перевищує розмір мінімальної зарплати, ФОП – загальносистемник зобов’язаний сплачувати ЄСВ, виходячи з суми такого доходу. Такий висновок ґрунтується на підставі першого речення першого абзацу п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, в якому зазначається, що базою нарахування ЄСВ є сума доходу. Тобто, мова йде про фактичну суму отриманого чистого доходу ( без будь-яких застережень).
- У разі, якщо розмір доходу менше, ніж розмір мінімальної зарплати (у 2025 році - це 8000 грн), ФОП-загальносистемник зобов’язаний сплатити ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску (який визначається, виходячи з мінімальної зарплати), наразі - 1760 грн. Така вимога міститься в другому реченні першого абзацу п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ. Тобто, якщо дохід менше 8000 грн, нарахування ЄСВ пропорційно сумі доходу законодавством не передбачене (факт отримання навіть 1 грн доходу вже є підставою для нарахування ЄСВ в сумі мінімум 1760 грн).
Крім того, в другому абзаці п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ зазначено, що у разі, якщо ФОПом – загальносистемником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Тобто, навіть якщо ФОП-загальносистемник взагалі не отримав дохід, в нього лише два варіанти: або не сплачувати ЄСВ взагалі, або, у разі прийняття рішення про сплату внеску, сплатити не менше мінімального внеску (1760 грн).
Таким чином, ФОП – загальносистемник має право сплатити ЄСВ з мінімальної зарплати (в розмірі мінімального страхового внеску – 1760 грн лише в наступних випадках:
- сума доходу менша або дорівнює мінімальній зарплаті (до 8000 грн включно);
- відсутність доходу, але прийнято рішення про сплату ЄСВ
Щодо обов’язку сплати військового збору, необхідно враховувати наступне:
обовʼязок сплати військового збору передбачено п.161 підрозд.10 розд. ХХ ПКУ, згідно якого об’єктом оподаткування ВЗ для ФОП на загальній системі є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Тобто, на відміну від ЄСВ, сплата мінімальної суми ВЗ у разі отримання доходу менше 8000 грн за місяць, законодавством не передбачена. Тобто, ВЗ сплачується з фактично отриманої суми доходу (вона може бути і менше ніж 800 грн). У разі відсутності доходу ВЗ не сплачується.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar