Чи може фермерське господарство купити насіння у фізичної особи, якщо ця особа є членом ФГ?

Чи може Фермерське господарство купити насіння в фізичної особи (але ця фізична особа є членом ФГ)?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Так, купувати можна. Законодавство не містить заборони щодо закупівлі у працівників.


Якщо закуповуєте сільгосппродукцію, то податки не утримуються за одночасним дотримання умов (пп. 165.1.24 ПКУ):


  1. закуплена сільгосппродукція має бути вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та / або перероблена безпосередньо фізичною особою;
  2. наведена сільгосппродукція має отримуватися фізособою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом;
  3. фізособа має надати підприємству-закупівельнику копію довідки про наявність у неї земельних ділянок, наведених у попередньому пункті (Форма довідки (форма №3ДФ) та порядок її видачі затверджено Наказом Міндоходів від 17.01.2014 №32). Довідка видається строком на 5 років.


Якщо довідка не надана, то податки утримуються на загальних підставах ПДФО 18% (ст. 167 ПКУ) та ВЗ 5% (ст. 168 ПКУ). В такому разі ФГ буде податковим агентом стосовно фізособи, потрібно буде утримати та перерахувати податки до бюджету.


Закупівельний акт


При закупівлі продукції у населення ФГ має подбати про наявність первинного документа, на підставі якого відображає операцію з придбання в обліку. Таким документом може бути Закупівельний акт.

Встановленої нормативними документами форми акту немає. Є типові форми, але підприємство може розробити свою, на підставі діючої нормативної бази.


Наприклад, згідно з п. 26 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №148 підприємства, що закуповують сільгосппродукцію, розрахунки за які не врегульовано законодавством України, видають готівку здавальникам такої сільгосппродукції за відомостями, в яких зазначають:


  1. прізвища здавальників,
  2. їх адреси,
  3. обсяги зданої продукції,
  4. суму виплаченої готівки
  5. підпис здавальника.


У листі Мінфіну від 03.12.2004 №31-03430-01-10/22335 сказано, що закупівельні відомості мають містити, зокрема, такі дані:


  1. місце укладання угоди;
  2. П. І. Б. продавця;
  3. РНОКПП або дані паспорта;
  4. реквізити Довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок ;
  5. найменування продукції;
  6. ціна одиниці продукції;
  7. обсяг проданої продукції;
  8. сума виплачених коштів;
  9. підпис продавця про отримання коштів.


Зразок закупівельного акту



👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar


Шаблони та зразки документів:


Закупівельний акт

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇