Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування ‒ простий спосіб здійснювати добровільні страхові внески для збільшення власних пенсійних виплат у майбутньому або для адресної підтримки пенсіонерів.
Існують чотири види добровільної сплати коштів:
1. Доплата до мінімального страхового внеску
Якщо сплачена сума страхового внеску була менша за мінімальну, можна здійснити доплату до мінімального страхового внеску в такий спосіб, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок;
2. Добровільна сплата єдиного внеску за поточні періоди
Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому надішли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та за нього буде враховано заробітну плату ‒ для незастрахованих осіб, а для застрахованих ‒ буде збільшено заробітну плату для обчислення пенсії.
3. Благодійні пожертви на виплату пенсії
Будь-якою юридичною або фізичною особою, громадянином, який проживає в Україні або за кордоном, може бути сплачена певна сума коштів, яка буде спрямована на пенсійні виплати конкретному пенсіонеру або буде використана як додатковий фінансовий ресурс Фонду.
4. Добровільна сплата єдиного внеску за попередні періоди
Для придбання певної кількості страхового стажу, особі необхідно укласти договір щодо добровільної участі у пенсійній системі з Пенсійним фондом України. Особи беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше одного року, крім договорів про одноразову сплату.
Відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати, як застраховані, так і не застраховані особи старше 16 років.
Умовами участі є:
- наявність інформації про таких осіб в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- таким особам не призначено пенсію в солідарній системі загальнообов’язкового пенсійного страхування.
Джерело: ПФУ