Товар забирають покупці власним транспортом або через перевізника: кому виписувати ТТН та чи потрібно зберігати?

Приватне підприємство продає товар. Покупці: юридичні особи, ФОП, фізичні особи. Товар покупці забирають або власним транспортом, або наймають перевізників. Кому з цих категорій покупців ми маємо виписувати ТТН і чи повинні ми ці ТТН зберігати як первинні документи?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Скласти та заповнити товарно-транспортну накладну (ТТН) - це обов'язок вантажовідправника, зазначений в п. 51-1 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон №2344).


Вантажовідправник зобов’язаний: вносити до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж відомості про масу або габарити вантажу, а також повне найменування вантажоодержувача та автомобільного перевізника (прізвище, ім’я, по батькові).

В Законі №2344 не зазначено будь-які умови, за яких цей обов'язок може не виконуватися

Однак, слід враховувати особливості договорів: не у всіх випадках продавець є вантажовідправником.


Вантажовідправник та продавець - не тотожні поняття.


За визначенням Закону №2344 та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.1997 №363, вантажовідправник - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.


Момент переходу права власності на товар є визначальним параметром більшості правових наслідків для сторін договору поставки.


Загальне правило переходу права власності за договорами в Україні встановлюється Цивільним кодексом України. З положень Цивільного кодексу випливає, що право власності у покупця виникає з моменту передання йому товару. При цьому переданням товару вважається як безпосередньо вручення товару покупцеві, так і вручення товару перевізникові для відправлення покупцю.


Отже, можлива і така ситуація, коли на момент початку руху товару товар вже не контролюється продавцем, і в такому випадку фізичне завантаження товару в транспортний засіб здійснює сам власник товару - покупець. В такому випадку вантажовідправником буде він сам - покупець.


Також, якщо товар фізично відвантажує третя особа, наприклад, виробник товару, а продавець лише здійснює продаж «на папері» - в такому випадку вантажовідправником буде та особа, що завантажує товар у транспортний засіб, і в цьому випадку це буде не продавець і не покупець, а третя особа.


Категорії покупців та необхідність оформлення ТТН в кожному випадку:


1. Юридична особа.


Забирає власним транспортом → ТТН потрібна → Оформлює продавець або покупець (якщо він вантажовідправник).

Наймає перевізника → ТТН потрібна → Оформлює вантажовідправник (зазвичай продавець).


2. Фізична особа-підприємець (ФОП).


Забирає власним транспортом → ТТН потрібна → Оформлює продавець або покупець.

Наймає перевізника → ТТН потрібна → Оформлює вантажовідправник (продавець).


3. Фізична особа (не ФОП).


Забирає власним транспортом → ТТН не потрібна.

Наймає перевізника → ТТН потрібна → Оформлює вантажовідправник (продавець).


ТТН є первинним документом не для всіх операцій, а лише для тих, які пов’язані із перевезенням вантажу.


Для яких операцій ТТН є первинним документом?


  1. Для перевезення товарів автомобільним транспортом (відповідно до Закону №2344).
  2. Для обліку виконаної транспортної роботи між перевізником та вантажовідправником.
  3. Для доказу виконання перевізником своїх обов'язків забезпечити збереження вантажу, прийнятого до перевезення, до передачі вантажоодержувачу (уповноваженій ним особі) в пункті призначення.


Для яких операцій ТТН не є первинним документом?


  1. Вона не підтверджує факт купівлі-продажу товару (відповідно до Постанови ВС від 02.03.2023 у справі №804/644/16).
  2. Не є єдиним документом для податкового обліку ПДВ, та її відсутність не доводить «товарність» операції (відповідно до Постанови Верховного Суду від 02.03.2023 р., але податкова має окрему думку).
  3. Не замінює видаткову накладну, яка підтверджує передачу права власності на товар.


Що потрібно зберігати?


Підприємство-продавець повинно зберігати ТТН, якщо воно є вантажовідправником. Якщо ж товар передається без перевезення, достатньо зберігати видаткову накладну.


Зміни з 03.01.2025


Йдеться про наказ №1332, яким вносяться зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Документ набрав чинності 3 січня 2025 року.


Слід зазначити, що зміни були внесені тільки у Правила №363, які приведені у повну відповідність до Закону №2344. Тому можна сказати, що на законодавчому рівні нічого не змінилося, крім того, що були уточнені деякі визначення та затверджена форма ТТН (Додаток 7 до Правил №363).

Таким чином, форму ТТН було приведено у відповідність до Закону №2344

Окрім цього, наказом №1332 було внесено зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, якими запроваджено перелік державних стандартів щодо кріплення вантажу та виключена вимога наявності санітарного паспорта автомобіля.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇