Хто подає Звіт про відходи за формою №1-відходи (річна)
Річний Звіт про відходи за формою №1-відходи (далі – Звіт) подають юридичні особи, діяльність яких пов'язана зі сферою поводження з небезпечними відходами (відходами І–IV класів небезпеки) незалежно від основного виду економічної діяльності, підпорядкування й організаційно-правової форми господарювання.
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
В які строки подає Звіт про відходи за формою №1-відходи (річна)
Звіт подають щороку не пізніше 28 лютого.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то звітують у перший робочий день після нього.
Куди подавати Звіт про відходи за формою №1-відходи (річна)
Підприємства подають форму №1-відходи (річна) до територіального органу державної статистики – за місцем здійснення економічної діяльності, тобто місцезнаходженням основного промислового майданчика.
Яка відповідальність за неподання форми №1-відходи (річна)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за встановленою формою, чи із запізненням посадовим особам юрособи загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про відходи
З 1 січня 2025 року подавайте Звіт за формою, затвердженою наказом Держстату від 19.04.2024 №125.
Завантажуйте бланк:
Який порядок заповнення Звіту про відходи за формою №1-відходи (річна)
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся:
- роз’ясненням Держстату від 14.06.2024 №19.1.2-12/10-24 (далі – Роз'яснення);
- наказом Держстату «Про затвердження переліків категорій, груп відходів і операцій поводження з відходами» від 23.01.2015 № 24.
Бланк форми №1-відходи складається з чотирьох розділів, показники яких заповнюють за рік. Розділи 1–3 форми вміщують інформацію в цілому по підприємству, тобто сумарно за всіма його місцевими одиницями, що наведені у розділі 4. Розділ 4 відображає показник утворених протягом року відходів у розрізі видів економічної діяльності, що призвели до утворення відходів, за місцем (територією) її здійснення.
При цьому у Звіті не відображають дані про:
- радіоактивні відходи;
- обсяги побічних продуктів тваринного походження, не призначених або визнаних непридатними для споживання людиною, обіг яких регулює Закон України від 07.04.2015 № 287-VIII «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» Виняток – ті, до яких застосовують операції спалювання, захоронення або які використовують для виробництва біогазу та компосту;
- речовини, призначені для використання як кормові матеріали відповідно до Закону України від 21.12.2017 № 2264-VIII «Про безпечність та гігієну кормів», які не є побічними продуктами тваринного походження, не призначені для споживання людиною;
- речовини, що надійшли в атмосферне повітря й водні об’єкти зі стічними водами, а також про обсяги забруднених стічних вод, які передаються іншим підприємствам для очищення;
- вибухові речовини військового та цивільного призначення, виведені з експлуатації;
- незабруднений ґрунт та інші природні матеріали, видобуті під час проведення будівельних робіт, за умови, що такі матеріали використані в будівництві у своєму природному (первісному) стані на місцевості, у якій їх було добуто.
Звіт заповнюйте на підставі даних первинних документів бухобліку (відомості, накладні, товарно-транспортні накладні, акти приймання, ордери), технологічної, нормативно-технічної документації, типових форм обліку відходів тощо.
Показники форми зазначайте:
- щодо кількості відходів – у тоннах (із трьома десятковими знаками);
- щодо кількості та потужності об’єктів оброблення відходів (установок, полігонів) – у цілих числах.
На замітку! Значення показників щодо наявності даних про відходи у штуках, зокрема люмінесцентні лампи тощо, передбачає перетворення цих даних у тонни шляхом перемноження кількості ламп на масу однієї люмінесцентної лампи
Кожен показник форми щодо кількості відходів характеризується кодом відходу за Національним переліком відходів на рівні 8 знаків XX XX XX або 9 знаків XX XX XX*, затвердженим постановою КМУ від 20.10.2023 №1102.
Якщо код виду відходів за Національним переліком відходів заповнено, то відповідні показники форми більше нуля та навпаки.
За відсутності даних зазначайте будь-яку з наведених на бланку причин.
Увага! Усі показники форми не можуть мати від’ємне значення
Розділ І. Інформація щодо діяльності утворювачів відходів
Цей розділ містить дані про кількість утворених і оброблених власних відходів підприємства протягом звітного року. Відходи можуть бути передані іншим суб’єктам господарювання для видалення чи відновлення, у тому числі за кордон, або видалені чи відновлені на місці.
У рядку 10 щодо кількості наявних відходів на зберіганні на початок року (на 01 січня) показуйте відходи, що утворилися на підприємстві та залишаються на зберіганні в підприємства до їх подальшої передачі іншим суб’єктам господарювання для видалення чи відновлення у звітному році.
Однак тут не відображайте відходи, розміщені на поверхні чи під поверхнею землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу й не передбачає подальше оброблення відходів (захоронені на полігонах), уключаючи:
- внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів – суб’єкт господарювання здійснює видалення власних відходів на місці утворення;
- постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік.
До рядку 11 наводьте інформацію про кількість відходів, утворених у звітному році в результаті економічної діяльності підприємств, у т. ч. відходи, утворені після здійснення операцій із сортування, змішування або інших операцій, що призводять до зміни характеристик або складу відходів, що утворюються після їх здійснення.
Цей показник містить інформацію про кількість утворених відходів у цілому по підприємству, незалежно від місця здійснення діяльності підприємства, що призводить до утворення відходів, за кожним видом утворених відходів за Національним переліком відходів.
У рядках 18 та 19 відображайте щодо спалених відходів із метою:
- виробництва енергії або матеріальних продуктів (код операції R1) – інформацію про кількість відходів, спалених на будь-яких власних стаціонарних або мобільних установках сумісного спалювання відходів підприємства, призначених для виробництва енергії або виробництва матеріальних продуктів, які використовують відходи як звичайне або додаткове паливо або в яких відходи проходять термічне оброблення з метою видалення шляхом спалювання за допомогою окислення, а також інших процесів термічного оброблення, таких як піроліз, газифікація, плазмовий процес, якщо речовини, що утворюються в результаті термічного оброблення, у подальшому спалюють (рядок 18). Ідеться про відходи, утворені у звітному році та/або наявні відходи, які залишалися на зберіганні в підприємства на початок року та зазнали спалення, яке належить до операції з відновлення відходів (R1), у звітному році;
- термічного оброблення (код операції D10) – інформацію про кількість відходів, спалених на будь-яких власних стаціонарних або мобільних установках спалювання відходів, призначених для термічного оброблення відходів, з відновленням утворюваного при горінні тепла або без нього, з метою видалення шляхом спалювання за допомогою окислення, а також інших процесів термічного оброблення, таких як піроліз, газифікація, плазмовий процес, якщо речовини, які утворюються в результаті термічного оброблення, у подальшому спалюють (рядок 19). Ідеться про відходи, утворені у звітному році, та/або наявні відходи, які залишалися на зберіганні у підприємства на початок року та зазнали спалення, яке належить до операції з видалення відходів (D10), у звітному році.
У рядку 25 щодо відновлених відходів показуйте інформацію про кількість відходів, які зазнали операцій із відновлення відходів на власних виробничих об’єктах підприємства у звітному році.
На замітку! Кожен вид відновлених відходів характеризується кодом операції відновлення та кількістю відходів, які зазнали відповідної операції відновлення
Відновлення відходів відображайте за операціями:
- відновлення/регенерація розчинників – за кодом R2;
- рециклінг/відновлення органічних речовин, що не використовуються як розчинники, у тому числі компостування та інші процеси біологічної трансформації, а також підготовка до повторного використання, газифікація та піроліз, коли компоненти використовуються як хімікати, та відновлення органічних матеріалів у вигляді засипки – за кодом R3;
- компостування біовідходів – за кодом R3А;
- ферментація біовідходів – за кодом R3В;
- засипка біовідходів – за кодом R3С;
- рециклінг/відновлення металів та їх сполук (уключаючи підготовку до повторного використання) – за кодом R4;
- рециклінг/відновлення інших неорганічних матеріалів (уключаючи підготовку до повторного використання, рециклінг неорганічних будівельних матеріалів, відновлення неорганічних матеріалів у вигляді зворотного заповнення та очищення ґрунту, що приводить до відновлення ґрунту) – за кодом R5;
- засипка неорганічних матеріалів – за кодом R5А;
- регенерація кислот чи основ – за кодом R6;
- відновлення компонентів, що використовуються для зменшення забруднення, – за кодом R7;
- відновлення компонентів із каталізаторів – за кодом R8;
- очищення нафтопродуктів чи інші види їх повторного використання – за кодом R9;
- оброблення ґрунту, що сприяє веденню сільського господарства чи поліпшує стан навколишнього природного середовища, – за кодом R10;
- використання відходів, утворених під час здійснення операцій, визначених у позиціях R1–R10 цього переліку, – за кодом R11;
- попередні операції з відходами для здійснення операцій, визначених у позиціях R1–R11 цього переліку, – за кодом R12.
Якщо один і той же вид відходів відновлюється за допомогою декількох операцій відновлення, то при цьому в наступній графі форми відображайте відповідну кількість утворених відходів цього ж виду та кількість відновлених відходів іншим способом.
Докладніше про операції рециклінгу/відновлення, засипки – у Роз'ясненні.
Приклад 1. На початок звітного року було 1500,000 т відходів і протягом звітного року утворилося 27000,609 т відходів шлаків доменних гранульованих для будівництва, які зазнали операції рециклінгу/відновлення (код R5) в обсязі 15000,609 т. 7000,000 т цих відходів використали для засипки (код R5А) на території підприємства і 6500,000 т передали для захоронення іншому суб’єкту господарювання у сфері управління відходами. Тоді у формі цей вид відходу слід відобразити згідно з операціями так:
У рядку 30 щодо видалених відходів відображайте інформацію про кількість відходів, які зазнали операцій із видалення відходів на власних виробничих об’єктах підприємства у звітному році. Кожен вид видалених відходів характеризується кодом операції видалення та кількістю відходів, які зазнали відповідної операції видалення.
Так видалення відходів показуйте за операціями:
- розміщення на поверхні чи в землі, у тому числі захоронення тощо – за кодом D1;
- оброблення ґрунтом, у тому числі біологічний розклад рідких або мулових відходів у ґрунті тощо – за кодом D2;
- закачування на глибину, у тому числі закачування відходів відповідної консистенції у свердловини, соляні куполи або природні резервуари, тощо – за кодом D3;
- скидання на поверхню рідких і шламових (мулових) відходів, у тому числі скидання рідких або шламових відходів у котловани, ставки чи відстійники тощо – за кодом D4;
- захоронення на спеціально обладнаних полігонах, у тому числі захоронення у відокремлених секціях, закритих та ізольованих одна від одної та від навколишнього природного середовища тощо – за кодом D5;
- скидання у водойми, крім морів/океанів – за кодом D6;
- скидання в моря/океани, у тому числі на морське дно, – за кодом D7;
- біологічне оброблення, не зазначене в інших позиціях цього переліку, у результаті якого утворюються кінцеві сполуки чи суміші, що видаляються шляхом здійснення операцій, визначених у позиціях D1–D10, D12 цього переліку, – за кодом D8;
- фізико-хімічне оброблення, не зазначене в інших позиціях цього переліку, у результаті якого утворюються кінцеві сполуки чи суміші, що видаляються шляхом здійснення операцій, визначених у позиціях D1–D10, D12 цього переліку, у тому числі випарювання, висушування, кальцинування тощо – за кодом D9;
- постійне зберігання, у тому числі в спеціальних контейнерах у шахті тощо – за кодом D12;
- попередні операції з відходами перед операціями з видалення, визначеними у позиціях D1–D10, D12 цього переліку, у тому числі сортування, дроблення, ущільнення, гранулювання, сушіння, подрібнення, кондиціонування або відокремлення, – за кодом D13.
Якщо один і той же вид відходів видаляють за допомогою декількох операцій видалення, то в наступній графі форми відповідно до операції наводять той самий вид відходу.
Приклад 2. Комунальне підприємство має у власності полігон побутових відходів, на якому щорічно видаляють відходи інших підприємств, та здійснює діяльність із збирання та видалення безпечних відходів (коди 38.11 та 38.21 за КВЕД), зокрема, комунальних (міських) змішаних відходів, у т. ч. сміття з урн. Крім цього, на території підприємства виявили 5,000 т відходів без власника, розміщені на землі (код D1). Протягом звітного року підприємство зібрало 5000,000 т побутових відходів, що утворилися від господарської діяльності утворювачів, які в повному обсязі видалило на полігон (код D5). Тоді у формі відображають цей же вид відходу згідно з операціями:
Приклад 3. Відходи шлаків доменних гранульованих для будівництва, що утворилися на підприємстві у звітному році, зазнали операції відокремлення (код D13), а потім частину цих відходів розмістили в землі (код D1) на території підприємства. Решту передали для захоронення іншому суб’єкту господарювання у сфері управління відходами. Тоді у формі відображають цей же вид відходу згідно з операціями:
Увага! Показник видалено відходів» містить дані про відходи, утворені у звітному році та/або наявні відходи, які залишалися на зберіганні у підприємства на початок року та зазнали операцій з видалення відходів у звітному році
У рядках 40–42 щодо кількості переданих відходів іншим суб’єктам господарювання відображайте сумарну кількість відходів, переданих їх власником у звітному році для видалення чи відновлення іншим суб’єктам господарювання у сфері управління відходами. Кількість переданих відходів іншим суб’єктам господарювання містить дані про відходи, утворені у звітному році, та/або наявні відходи, які залишались на зберіганні у підприємства на початок року та зазнали передачі іншим суб’єктам господарювання для їх подальшого видалення чи відновлення у звітному році. Також сюди враховуйте кількість переданих відходів власником у звітному році для видалення чи відновлення фізичним особам.
У рядках 50–52 щодо експортованих відходів відображайте сумарну кількість відходів, переданих їх власником у звітному році для видалення чи відновлення іншим суб’єктам господарювання у сфері управління відходами за кордоном. Кількість експортованих відходів має містити дані про відходи, утворені у звітному році та/або наявні відходи, які залишались на зберіганні в підприємства на початок року та зазнали експорту для їх подальшого видалення чи відновлення у звітному році.
У рядку 72 – у кількості наявних відходів на зберіганні на кінець року (на 31 грудня) відображайте відходи, що утворилися на підприємстві у звітному році та залишаються на зберіганні у власника до їх подальшої передачі іншим суб’єктам господарювання у сфері управління відходами для видалення чи відновлення в наступному за звітним році.
При цьому показник щодо наявних відходів на зберіганні на кінець року не відображає відходи, розміщені на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу й не передбачає подальше оброблення відходів (захороненні на полігонах), уключаючи:
- внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів – суб’єкт господарювання видаляє власні відходи на місці утворення;
- постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік.
Приклад 4. Підприємство здійснює діяльність із виробництва виноградних вин (код 11.02 за КВЕД), яка призводить до утворення різних видів відходів, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися. Серед відходи: відходи вичавок виноградних, люмінесцентних ламп, зіпсованих свинцевих батарей, зіпсованих шин. На початок звітного року у підприємства залишилися на зберіганні відходи, що утворилися у попередньому році, відбулося утворення відходів звітного року та залишилися відходи на зберіганні на кінець року. У цьому випадку у формі включають інформацію:
Дані щодо наявності відходів на зберіганні на кінець звітного року дорівнюють різниці між сумою даних щодо кількості наявних відходів на зберіганні на початок звітного року та кількості утворених відходів та сумою даних щодо кількості спалених відходів із метою виробництва енергії або матеріальних продуктів, кількості спалених відходів із метою термічного оброблення, кількості відновлених відходів, кількості видалених відходів, кількості переданих відходів іншим суб’єктам господарювання та кількості експортованих відходів.
Розділ ІI. Показники щодо діяльності підприємств у сфері управління відходами
Цей розділ містить інформацію про кількість прийнятих/отриманих на розміщення або відновлення відходів від інших підприємств (протягом звітного року), у тому числі по імпорту, зібраних перевізниками відходів, які можуть бути передані іншим суб’єктам господарювання для видалення чи відновлення, у тому числі за кордон.
У рядку 10 щодо кількості наявних відходів на зберіганні на початок року (на 01 січня) відображаємо відходи, що отримані підприємством у попередніх до звітного роках і залишалися на зберіганні в підприємства до їх подальшого відновлення чи видалення у звітному році.
При цьому тут не відображайте відходи, розміщені на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу й не передбачає подальше оброблення відходів (захоронених відходів на полігонах), уключаючи:
- внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів – суб’єкт господарювання видаляє власні відходи на місці утворення;
- постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік.
Рядки 18–19, 25, 30, 40–42, 50–52 щодо кількості спалених відходів з метою виробництва енергії або матеріальних продуктів (код операції R1), спалених відходів із метою видалення, відновлених відходів, видалених відходів, переданих відходів іншим суб’єктам господарювання, у тому числі для відновлення та видалення, експортованих відходів, у тому числі для відновлення та видалення, заповнюйте згідно з пунктами 4–17 розділу ІI Роз’яснень.
Щодо зібраних відходів відображайте у рядках:
- 12 – усього – кількість відходів, які вилучені, куплені підприємствами у сфері управління відходами з метою їх подальшого перевезення на об’єкти оброблення відходів, з усіх джерел надходження (від утворювачів відходів; перевізників; домогосподарств; суб’єктів у сфері послуг);
- 13 – від утворювачів відходів – кількість відходів, зібраних підприємствами у сфері управління відходами від суб’єктів господарської діяльності, в результаті економічної діяльності яких утворилися відходи, від яких їх власники позбуваються;
- 14 – від перевізників – кількість відходів, які перевезені підприємствами у сфері управління відходами від місця їх утворення до об’єкта оброблення відходів, а також від одного місця/об’єкта до іншого;
- 15 – від домогосподарств – кількість змішаних та/або роздільно зібраних відходів, які утворилися в результаті господарської діяльності домогосподарств, та були зібрані підприємствами у сфері управління відходами, у тому числі прийнятих пунктами роздільного приймання (збирання) відходів від фізичних осіб. Відходи домогосподарств не включають відходи промисловості, сільського та лісового господарства, рибальства й аквакультури, резервуарів для септиків, каналізаційних мереж і відходи їх оброблення, уключаючи осад стічних вод, транспортні засоби, строк експлуатації яких закінчився, відходи будівництва та знесення, вуличний змет, медичні відходи.
- 16 – від суб’єктів у сфері послуг – кількість відходів, зібраних підприємствами у сфері управління відходами від суб’єктів господарської діяльності у сфері послуг, у результаті діяльності яких утворилися побутові відходи, у томі числі змішані та/або роздільно зібрані, які за своїм складом подібні до відходів домогосподарств, від яких їх власники позбуваються.
У рядку 17 щодо імпортованих відходів відображайте інформацію про кількість відходів, перевезених через кордон з інших країн, незалежно від мети операції їх подальшого оброблення.
У рядку 72 щодо наявних відходів на зберіганні на кінець року (на 31 грудня) наводьте відходи, одержані підприємством у звітному році, що залишалися на зберіганні до їх подальшої обробки або передачі іншим суб’єктам господарювання у сфері управління відходами для видалення чи відновлення у наступному за звітним році.
При цьому показник щодо наявних відходів на зберіганні на кінець року не включає відходи, розміщені на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу та не передбачає подальше оброблення відходів (захоронені на полігонах), уключаючи:
- внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів – суб’єкт господарювання видаляє власні відходи на місці утворення;
- постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік.
Приклад 5. Комунальне підприємство має у власності полігон побутових відходів, на якому щорічно видаляє відходи інших підприємств, та здійснює діяльність із збирання та видалення безпечних відходів (коди 38.11 та 38.21 за КВЕД), зокрема, комунальних (міських) змішаних відходів, у т. ч. сміття з урн. На початок звітного року на полігоні накопичили 110014,510 т зазначених відходів. Протягом звітного року підприємство зібрало 4850,250 т побутових відходів, що утворилися від господарської діяльності домогосподарств, які в повному обсязі видалило на полігоні. У цьому випадку у формі №1-відходи (річна) не відображають дані про відходи, що накопичилися на полігоні на кінець звітного року, зокрема 114865,010 т. Форма має містити інформацію лише про зібрані та видалені відходи звітного року:
Дані щодо наявності відходів на зберіганні на кінець звітного року дорівнюють різниці між сумою даних щодо кількості наявних відходів на зберіганні на початок звітного року, кількості зібраних відходів, кількості імпортованих відходів та сумою даних щодо кількості спалених відходів із метою виробництва енергії або матеріальних продуктів, кількості спалених відходів із метою термічного оброблення, кількості відновлених відходів, кількості видалених відходів, кількості переданих відходів іншим суб’єктам господарювання та кількості експортованих відходів.
Як перевірити правильність даних щодо діяльності підприємств у сфері управління відходами, наведено у Роз'ясненні.
Розділ ІІІ. Об’єкти оброблення відходів станом на кінець року
Цей розділ містить загальну інформацію про установки оброблення відходів та полігони, зокрема, їх кількості та використані потужності. Ідеться про кількість та установлену потужність установок для сумісного спалювання з метою виробництва енергії або матеріальних продуктів (R1), установок спалювання відходів із метою термічного оброблення (D10), установок відновлення відходів (R2-R11), інших установок для постійного зберігання відходів (D12), що використовують для здійснення операцій з відновлення або видалення відходів, станом на 31 грудня звітного року, на експлуатацію яких підприємства мають/отримують дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Установки (3.1)
У рядку 11 щодо установок для сумісного спалювання з метою виробництва енергії або матеріальних продуктів відображайте інформацію про кількість і установлену потужність будь-яких стаціонарних або мобільних технічних одиниць, призначених для виробництва енергії або виробництва матеріальних продуктів, яка використовує відходи як звичайне або додаткове паливо або в якій відходи проходять термічне оброблення з метою видалення шляхом спалювання за допомогою окислення, а також інших процесів термічного оброблення, таких як піроліз, газифікація, плазмовий процес, якщо речовини, що утворюються в результаті термічного оброблення, у подальшому спалюються. У випадку сумісного спалювання відходів установлена потужність цих установок відображає максимальну потужність, зарезервовану для спалювання відходів, а не всю потужність установки для спалювання, зазначеної в дозволі на роботу цієї установки.
У рядку 12 щодо установок для спалювання відходів із метою термічного оброблення відображайте інформацію про кількість та установлену потужність будь-яких стаціонарних або мобільних технічних одиниць і обладнань, призначених для термічного оброблення відходів, із відновленням утворюваного при горінні тепла або без нього, з метою видалення шляхом спалювання за допомогою окислення, а також інших процесів термічного оброблення, таких як піроліз, газифікація, плазмовий процес, якщо речовини, що утворюються в результаті термічного оброблення, у подальшому спалюють.
У рядку 13 щодо установок для відновлення відходів відображайте інформацію про кількість і потужність установок для відновлення відходів, на яких здійснюєте операції відновлення відходів з кодами R2–R11 відповідно до Переліку операцій із відновлення відходів, наведеного в додатку 2 Закону України від 20.06.2022 № 2320-ІХ «Про управління відходами» (далі – Закон № 2320).
У рядку 14 щодо інших установок для постійного зберігання відходів відображайте інформацію про кількість та потужність установок, на яких здійснюєте операцію видалення відходів із кодом D12 відповідно до Переліку операцій із видалення відходів, наведеного в додатку 1 Закону № 2320.
Полігони (3.2)
Щодо загальної кількості полігонів відображайте інформацію підприємства про сумарну кількість і характеристики (об’єм і площу) місць захоронення відходів, призначених для їх розміщення на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі, уключаючи:
- внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів – підприємство видаляє власні відходи на місці утворення;
- постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік.
На замітку! Сумарна кількість полігонів містить дані про полігони для небезпечних відходів; полігони для відходів, що не є небезпечними, та полігони для інертних відходів. Із загальної кількості полігонів виокремлюйте дані щодо кількості та характеристик (об’єм і площа) полігонів для видалення побутових відходів
Дані щодо проєктного об’єму та площі полігону відображайте відповідно до правил технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації, затверджених Міндовкілля.
Дані щодо залишкового об’єму та площі полігону визначайте станом на 31 грудня звітного року відповідно до максимального об’єму та площі, які залишилися незаповненими та можуть бути використані для подальшого видалення відходів у майбутньому.
Розділ ІV. Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями
У цьому розділі наводьте інформацію про кількість утворених у звітному році відходів, яку розподіляйте за видами економічної діяльності підприємств, що призвели до їх утворення, у тому числі після здійснення діяльності із сортування, змішування або інших операцій, що призводять до зміни характеристик або складу відходів, що утворюються після їх здійснення.
Кожному відходу в межах кожної адміністративно-територіальної одиниці відповідає код виду економічної діяльності із Класифікації видів економічної діяльності (ДК 009:2010, КВЕД), затвердженої наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 №457 (далі – КВЕД), що безпосередньо призвела до його утворення у звітному році. Він може відрізнятися від основного виду діяльності головного підприємства та його філій.
Код виду економічної діяльності у графі А1 відображайте на рівні класу КВЕД із п'ятьма знаками (ХХ.ХХ). Відповідну назву діяльності також обирайте із КВЕД.
Кожному виду діяльності за КВЕД у межах кожної адміністративно-територіальної одиниці відповідає номер рядка, який містить цифрову інформацію від 1 та більше в порядку зростання. Нумерацію для блоків адміністративно-територіальних одиниць і рядків у блоці ведіть окремо.
Якщо вид економічної діяльності по адміністративно-територіальній одиниці більше нуля, то показник утворення відходів також більше нуля, а код території адміністративно-територіальної одиниці обрано з Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (далі – КАТОТТГ), затвердженого наказом Мінрозвитку від 26.11.2020 № 290.
Код виду відходу за Національним переліком відходів і код виду економічної діяльності на рівні класу за КВЕД, що призвела до їх утворення, у межах одного блоку підприємства мають бути унікальними (дублювання всіх разом однакових записів не допустиме). Якщо рядки з кодом відходу за Національним переліком відходів і кодом виду економічної діяльності на рівні класу за КВЕД у межах одного блоку адміністративно-територіальної одиниці не дорівнюють нулю, то показник «утворилося відходів протягом року» не дорівнює нулю за всіма рядками блоку адміністративно-територіальної одиниці.
Якщо поле форми «Адреса здійснення діяльності, у результаті якої утворюються відходи (фактична адреса)» заповнено (не дорівнює нулю), то код території також не дорівнює нулю та визначається з КАТОТТГ.
Увага! За полем «Адреса здійснення діяльності, у результаті якої утворюються відходи (фактична адреса)», міститься інформація, яка класифікується як код території четвертого рівня за КАТОТТГ (розряди 8–10) і включає: міста; селища; села (населені пункти). Якщо утворення відходів відбулося у районі, у містах (у тому числі в містах, що мають спеціальний статус), то зазначене поле містить інформацію, яка класифікується як додатковий рівень за КАТОТТГ (розряди 11, 12) і включає: райони в містах (у тому числі в містах, що мають спеціальний статус)
Код за КАТОТТГ у графі Б має містити 17 знаків (код = ХХХХХХХХХХХХХХХХХ, де X – цифри від 0 до 9, латинські літери UA для подання в електронному вигляді не використовують). Цей код обирайте в разі наявності даних щодо утворення відходів по адміністративно-територіальній одиниці (рядок 100) та/або розподілу даних у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці за видами економічної діяльності за КВЕД. Кожен запис коду території за КАТОТТГ у розділі форми «Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями» є унікальним (дублювання однакових кодів КАТОТТГ відсутнє).
Якщо відходи утворюються за різними адресами в межах одного населеного пункту, у тому числі в межах одного району міста, тоді дані про утворення відходів у розділі «Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями» форми №1-відходи (річна) відображайте по одному блоку адміністративно-територіальної одиниці у вигляді загальної суми відходів, які утворилися за різними адресами в межах одного населеного пункту.
Приклад 6. Підприємство (юридична особа) зареєстроване в Голосіївському районі м. Києва та має три супермаркети за різними адресами в Святошинському районі м. Києва, у яких протягом року утворювалися різні види відходів. Поряд із цим утворення відходів за місцем реєстрації підприємства (Голосіївський район м. Києва) протягом року не було.
У такому випадку підприємство відображає дані в одному блоці адміністративно-територіальної одиниці, який відповідає коду території Святошинського району м. Києва (UA80000000000875983), який містить дані про всі види та кількості відходів, що відображені в показнику «утворилося відходів протягом року» розділу «Інформація щодо діяльності утворювачів відходів» (у Голосіївському районі м. Києва).
Приклад 7. Підприємство займається виробництвом хліба та хлібобулочних виробів у м. Біла Церква Білоцерківського району Київської області та реалізує продукцію власного виробництва через власну мережу пунктів роздрібної торгівлі у Святошинському районі м. Києва, де також зареєстрований і здійснює діяльність його головний офіс, у якому протягом року також було утворення відходів.
У цьому випадку підприємство відображає дані у двох блоках адміністративно-територіальних одиниць. Блок № 1 містить дані про всі відходи, що утворилися у м. Біла Церква Білоцерківського району Київської області (UA32020010010081183) за видом економічної діяльності «Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання» (код 10.71 за КВЕД). Блок № 2 містить дані про всі відходи, що утворилися у Святошинському районі м. Києва (UA80000000000875983) за видом економічної діяльності «Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах» (код 47.24 за КВЕД) та видом економічної діяльності «Діяльність головних управлінь (хед-офісів)» (код 70.10 за КВЕД). При цьому сумарна кількість відходів, відображених за адміністративно-територіальними одиницями (блоками) по кожному виду відходів, відповідає кількості відповідних відходів, відображених у показнику «утворення відходів протягом року» в розділі «Інформація щодо діяльності утворювачів відходів» (у Святошинському районі м. Києва – за місцем реєстрації підприємства).
Приклад 8. Підприємство займається виробництвом меблів у м. Звенигородка Звенигородського району Черкаської області. Головний офіс підприємства розташований у м. Києві (за місцем реєстрації підприємства). Протягом року в підприємстві утворилися різні види відходів у м. Звенигородка Звенигородського району Черкаської області та не було утворення відходів у головному офісі в м. Київ.
У цьому випадку підприємство відображає узагальнені кількості утворення відходів по підприємству в розділі «Інформація щодо діяльності утворювачів відходів» по м. Києву та відповідні кількості утворених відходів за видами економічної діяльності «Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі» та «Виробництво кухонних меблів» (коди 31.01, 31.02 за КВЕД) у блоці з номером № 1 розділу «Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями» по м. Звенигородка Звенигородського району Черкаської області за кодом КАТОТТГ UA71020130010081908.
У разі наявності даних про утворення відходів у розділі «Інформація щодо діяльності утворювачів відходів» (за місцем реєстрації підприємства) має бути заповненим поле «Блок №» розділу форми «Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями». У разі наявності номера в полі «Блок №» має бути відображена інформація щодо коду за Національним переліком відходів та кількості утворених відходів для цього блоку.
Важливо! Поле «Блок №» розділу форми «Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями містить цифрову нумерацію адміністративно-територіальних одиниць. Для кожного блоку нумерація рядків починається з чисельного значення 1 і далі збільшується на 1 у порядку зростання. Кількість заповнених блоків відповідає кількості адміністративно-територіальних одиниць, у яких утворювалися відходи
Якщо поле «Блок №» має номер, то показник загального утворення відходів протягом року по цьому блоку (адміністративно-територіальній одиниці) відображає кількість відходів, що більше нуля, та навпаки.
Показник щодо кількості утворених відходів розділу форми «Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями» має містити інформацію за кожною адміністративно-територіальною одиницею, де підприємство здійснювало діяльність, у результаті якої у звітному році утворилися відходи, за кожним видом відходів за Національним переліком відходів, та сумарно відповідає відповідному показнику кількості утворених відходів від економічної діяльності підприємств за місцем реєстрації підприємства.
Якщо показник «утворилося відходів протягом року» розділу «Інформація щодо діяльності утворювачів відходів» форми більше нуля, то дані розділу «Утворення відходів за адміністративно-територіальними одиницями» форми мають бути більше нуля, у тому числі код території за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці.
Приклад 9. Підприємство займається роздрібною торгівлею пальним (код 47.30 за КВЕД). До складу цього підприємства входить 12 автозаправних станцій (далі − АЗС), із них п’ять розташовані в Новокодацькому районі м. Дніпра (тут же розміщується управління підприємством (головний офіс), три − у м. Новомосковську Новомосковського району Дніпропетровської області та чотири − у м. Біла Церква Білоцерківського району Київської області. При всіх АЗС є магазини з надання послуг за видом економічної діяльності «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах» (код 47.19 за КВЕД), а також резервуари, де зберігаються нафтопродукти, що відповідає виду економічної діяльності «Допоміжне обслуговування наземного транспорту» (код 52.21 за КВЕД).
У цьому випадку підприємство відображає дані про кількість утворених відходів у розрізі видів економічної діяльності, що призвела до їх утворення, за трьома адміністративно-територіальними одиницями, яким відповідають блоки з номерами від 1 до 3 та відповідними кодами територій за КАТОТТГ.
При цьому інформація про кількість утворених відходів у цілому по підприємству (розділ «Інформація щодо діяльності утворювачів відходів») матиме такий вигляд:
Як подавати Звіт про відходи за формою №1-відходи (річна)
Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для форми №1-відходи (річна) передбачений код шаблону S1101214, чинний зі звіту за 2024 рік.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Звіт про відходи. Форма №1-відходи (річна)