Чому ФОП на єдиному податку не може продавати глінтвейн

Особливо до зимової пори готуються ФОПи: закуповують інгредієнти для глінтвейну та планують розміщення своїх торгових точок. У статті розповідаємо, які саме алкогольні напої можуть реалізовувати ФОП на спрощеній системі та що потрібно знати, аби уникнути штрафів


ФОП на єдиному податку: що можна продавати з алкоголю


Згідно з законодавством ФОПи на спрощеній системі оподаткування мають обмеження щодо реалізації підакцизних товарів. Зокрема, абз. 3 п. 291.5.1 ПКУ:

Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин)

А отже, ПКУ дозволяє продаж лише таких алкогольних напоїв:


  1. Столові вина це вино, виготовлене шляхом збродження сусла, без додавання спирту (п. 28 ст. 1 Закон України від 16.06.2005 №2662-IV «Про виноград та виноградне вино»)До них належать сухі, напівсухі та напівсолодкі вина (роз'яснення ДПС). Для продажу столових вин ліцензія не потрібна. 
  2. Пиво потребує оформлення ліцензії на роздрібну торгівлю пивом. 
  3. Сидр та перрі (без додавання спирту) також потребують ліцензії. 


Таким чином, тільки ці напої можна законно реалізовувати на спрощеній системі оподаткування без загрози переходу на загальну систему.


Чому глінтвейн під забороною для ФОП


Глінтвейн, навіть якщо він виготовлений виключно зі столового вина, не вважається столовим вином. Це коктейль, до складу якого додають спеції, фрукти або інші інгредієнти.  


Оскільки коктейлі не є столовими винами, суб’єкт господарювання, який планує їх виготовляти та здійснювати їх продаж, не може перебувати на єдиному податку і повинен здійснювати таку діяльність за умови наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.


Для продажу глінтвейну підприємцю потрібно перейти на загальну систему оподаткування та отримати ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Також варто пам’ятати про обов’язкове використання РРО або ПРРО при таких продажах. Детальніше у роз'ясненні ДПС.


Що робити, якщо ФОП хоче продавати алкогольні напої


Отримання ліцензії


Якщо плануєте реалізовувати пиво, сидр чи пері, ліцензія є обов’язковою. Її вартість залежить від кількості торгових точок і терміну дії, але для однієї точки це близько 8 000 грн на рік. Для столових вин ліцензія не потрібна. 


РРО або ПРРО


Згідно із законодавством, будь-яка торгівля алкогольними напоями (навіть столовими винами чи пивом) передбачає застосування РРО або ПРРО. Фіскальний чек повинен містити інформацію про товар та спосіб оплати. 


Суб’єктам господарювання необхідно здійснювати проведення розрахункових операцій через РРО та / або через ПРРО для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості. Детальніше у роз'ясненні ДПС.


Що з безалкогольними напоями


Для ФОП на єдиному податку торгівля безалкогольним пивом або іншими безалкогольними напоями не має жодних обмежень.


Ліцензія для цього не потрібна, а акцизний податок не стягується. Це може стати гарною альтернативою для тих, хто не хоче змінювати систему оподаткування.


Висновок


  1. ФОП на єдиному податку можуть продавати лише столові вина, пиво (з ліцензією), сидр та перрі без додавання спирту (з ліцензією).
  2. Глінтвейн, як коктейль, під забороною для ФОП на єдиному податку.
  3. Для законного продажу алкогольних коктейлів (включаючи глінтвейн) потрібно перейти на загальну систему оподаткування та отримати ліцензію. 
  4. Продаж безалкогольних напоїв без обмежень та ліцензії.


Анастасія БУЛУЙ, редактор 7eminar