Товариство-2 придбало у Товариства-3 приміщення згідно з договором купівлі-продажу нерухомого майна. При цьому, Товариством-3 на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ було складено податкову накладну на Товариство-2 та подано її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), але така податкова накладна не була зареєстрована в ЄРПН.
На підставі відповідних рішень Товариство-2 реорганізується шляхом приєднання до Товариства-1.
Згідно з інформаційними базами даних ДПС Товариство-2 було виключено з реєстру платників ПДВ 16.10.2024.
З огляду на викладене, Товариство-1 запитало у податківців:
- чи є податкова накладна, що складена Товариством-3 на Товариство-2, підставою для включення Товариством-1 зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту у разі її реєстрації в ЄРПН в описаній у зверненні ситуації;
- з якого моменту в описаній у зверненні ситуації починає діяти перебіг 365-ти денного строку, передбаченого абзацом п’ятим п. 198.6 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)?
Податківці проаналізували приписи пункти 185.1, 198.6, 201.1 та 201.10 ПКУ та вказали на таке.
Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у пп. «а» − «л» п. 201.1 ПКУ, зокрема, такими реквізитами є повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, − продавця та покупця товарів/послуг.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є лише для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.
Згідно з п. 184.5 ПКУ, з моменту анулювання реєстрації особи як платника ПДВ така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС вказало, що:
податкова накладна повинна складатися і реєструватися в ЄРПН безпосередньо особою (платником ПДВ), яка здійснює постачання таких товарів / послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних (податкових) періодах.
Податківці вказали, що у випадку реєстрації в ЄРПН податкової накладної, що складена Товариством-3 на Товариство-2, право на включення зазначених у такій податковій накладній сум ПДВ до складу податкового кредиту мало виключно Товариство-2 у періоді його перебування у статусі зареєстрованого платника ПДВ (у межах строків, передбачених ПКУ для формування податкового кредиту).
З дати анулювання реєстрації Товариства-2, як платника ПДВ, Товариство-2 позбавлено права на включення зазначених у такій податковій накладній сум ПДВ до складу податкового кредиту.
Водночас, нормами ПКУ не передбачено можливості для включення безпосередньо Товариством-1 (фактичним правонаступником) до складу податкового кредиту сум ПДВ, зазначених у податковій накладній, що складена Товариством-3 на Товариство-2.