Хто подає декларацію збору за місця для паркування транспортних засобів
Податкову декларацію збору за місця для паркування транспортних засобів подають:
- юридичні особи, їх філії та інші підрозділи,
- фізичні особи-підприємці, які згідно з рішенням сільської, селищної або міської ради організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках.
Такі особи у переліку видів своєї діяльності повинні мати код за КВЕД 52.21 «Допоміжне обслуговування наземного транспорту», до якого, зокрема, і входить діяльність паркувальних майданчиків, платних автостоянок і гаражів.
Декларацію подають за кожне місце для паркування, розташоване на окремій земельній ділянці. Якщо об'єкти знаходяться у межах різних територіальних громад, кількість декларацій залежить від кількості податкових органів, які обслуговують ці громади.
Таким чином, якщо всі території обслуговує одна податкова, подається одна декларація з кількома додатками.
Строки подання декларації збору за місця для паркування транспортних засобів
Декларація подається щоквартально, протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу. Якщо останній день подання припадає на вихідний або святковий день, строк переноситься на перший робочий день. З урахуванням цього:
- за I квартал 2025 року – до 12 травня 2025 року,
- за II квартал – до 11 серпня 2025 року,
- за III квартал – до 10 листопада 2025 року,
- за IV квартал – до 9 лютого 2026 року.
Куди подавати декларацію збору за місця для паркування транспортних засобів
Декларацію слід подавати до ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки, де знаходяться місця для паркування.
Якщо суб’єкт господарювання має кілька об’єктів оподаткування на територіях різних громад, декларація подається до відповідного органу ДПС для кожної території. Кількість декларацій залежить від кількості податкових органів, які обслуговують ці громади. Наприклад, якщо всі території обслуговує одна податкова, подається одна декларація з кількома додатками.
Відповідальність за неподання декларації
Ненадання декларації вважається порушенням податкового законодавства і тягне за собою штрафи:
- 340 грн за кожен випадок неподання або несвоєчасного подання (п. 120.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ),
- 1020 грн у разі повторного порушення протягом року.
Форма декларації збору за місця для паркування транспортних засобів
Форма декларації затверджена наказом Мінфіну від 09.07.2015 №636 «Про затвердження форм податкових декларацій збору за місця для паркування транспортних засобів та туристичного збору» (у редакції наказу Мінфіну від 30.11.2022 №402) із змінами і доповненнями внесеними наказами Мінфіну від 21.12.2019 №550, від 30.11.2022 №402, від 05.10.2023 №528, від 26.10.2023 №599 і включає:
1. Основну частину (код форми J0301209): Податкова декларація збору за місця для паркування транспортних засобiв – для узагальнених даних про об’єкти оподаткування та розрахунок податкових зобов’язань.
2. Додаток (код форми J0301209): Додаток до Податкової декларації збору за місця для паркування транспортних засобiв (пункт 9) – деталізація за кожним об’єктом оподаткування та кодом територіальної громади. Додатків може бути декілька. Вони є невід’ємною частиною декларації.
Завантажуйте бланк:
Якщо платник збору має об’єкти оподаткування на території адміністративно-територіальних одиниць, які відповідають різним кодам за КАТОТТГ територій територіальних громад, але ці адміністративно-територіальні одиниці обслуговуються одним відповідним контролюючим органом, подається одна Податкова декларація з кількома додатками.
Кількість додатків має відповідати кількості кодів за КАТОТТГ адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платник збору має об’єкти оподаткування. КАТОТТГ – Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Мінінфраструктури від 26.11.2020 №290.
Заповнення декларації збору за місця для паркування транспортних засобів
Заповнення основної частини (власне декларації)
Порядковий № за рік. Вказується номер декларації послідовно наростаючим числом з початку року, враховуючи всі типи декларацій («Звітна», «Звітна нова», «Уточнююча»).
Наприклад, по двох територіальним громадам було подано Звітні декларації за 1 квартал. Обидві вони мали порядковий номер 01. Згодом по першій громаді було подано Нову звітну декларацію, через виявлення неточності до настання кінцевого терміну подання. Ця нова звітна декларація буде мати номер 02. При подачі звітних декларацій за 2-й квартал по першій територіальній громаді декларація буде мати порядковий номер 03, а по другій – номер 02.
Рядок 1. Тип декларації – Ставиться позначка «х» в залежності від того, який саме тип декларації подається:
- «звітна» – поточна звітна декларація;
- «нова звітна» – виправлення помилки у вже поданій декларації («звітній»), якщо строк подання не настав;
- «уточнююча» – виправлення помилки у поданій декларації у минулому.
Якщо уточнюються показники минулих звітних періодів, і подається Декларація з типом «Уточнююча», у полі «Уточнююча» якої проставляється позначка «Х» – крім цього, обов’язково заповнюється поле «Реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, що уточнюється», де зазначається номер, за яким було зареєстровано в контролюючому органі Декларацію, показники якої уточнюються (виправляються), – останню подану Декларацію за відповідний податковий період, що уточнюється, по відповідній території територіальної громади.
Платник податків може знайти реєстраційний номер у контролюючому органі поданої Декларації, в меню «Перегляд звітності» приватної частини Електронного кабінету, яке надає можливість перегляду раніше поданої податкової звітності до контролюючого органу незалежно від способу її подання, включаючи звітність, подану на паперових носіях до центрів обслуговування платників податків.
Рядок 2 Податковий період. Ставиться номер кварталу у полі відповідного звітного періоду:
- «2.1 звітний» – для поточної декларації або «звітної нової»;
- «2.2 що уточнюється» – для «уточнюючої» декларації.
В правій стороні рядка проставляється рік, який відповідає цьому кварталу.
Рядок 3 Платник збору. Наводиться повне найменування (для юросіб) або ПІБ (для ФОП).
Рядки 4-6. В цих рядках послідовно вказують дані про платника збору:
- податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта
- код КВЕД (основний) згідно з реєстраційними документами;
- податкова адреса платника та поштовий індекс;
- телефон з міжміським кодом, факс та електронна адреса.
Всі рядки є обов’язковими, крім адреси електронної пошти та номеру факсу, які заповнюються за бажанням платника податків
Рядок 7 Найменування відповідного контролюючого органу, до якого подається податкова декларація. Це податкова за місцезнаходженням адміністративного центру територіальної громади (ТГ), на території якої знаходяться об’єкти оподаткування, в якому суб’єкт господарювання зареєстрований як платник збору згідно з підпунктом 268-1.5.2 ПКУ (перебуває на обліку за основним та / або неосновним місцем обліку).
Рядок 8 Податкове зобов’язання, що сплачується за квартал (згідно з додатком(ами) до Податкової декларації) має 5 підпорядкованих рядків 8.1- 8.5.
В них вказується зведена інформація за збором, яка визначається за додатками до декларації.
Рядок 8.1 Податкове зобов’язання за податковий (звітний) період, усього. Це сума значень графи 14 рядка 3 по всіх додатках, які подаються із цією декларацією.
Рядок 8.2 Податкове зобов’язання, що уточнюється, до збільшення. Це сума значень графи 14 рядка 6 по всіх додатках, які подаються із цією декларацією.
Рядок 8.3 Податкове зобов’язання, що уточнюється, до зменшення. Це сума значень графи 14 рядка 7 по всіх додатках, які подаються із цією декларацією.
Рядок 8.4 Сума штрафу. Це сума значень графи 14 рядка 8 по всіх додатках, які подаються із цією декларацією.
Рядок 8.5, який раніше містив суму пені – виключено.
Рядок 9 Кількість додатків, поданих з Податковою декларацією. Загальна кількість Додатків залежить від кількості ТГ, на території яких розташовані адміністративно-територіальні одиниці, де платник збору має об’єкти оподаткування. В рядку проставляється кількість додатків арабською цифрою.
Доповнення до декларації
Доповнення подається у разі потреби, у колонці № з/п зазначається порядковий номер доповнення (якщо доповнень кілька). У колонці «Зміст доповнення» зазначається текст доповнення.
Кінцева частина декларації
Дата подання в форматі дд.мм.рррр.
Дані щодо осіб, відповідальних за зміст декларації (керівника (уповноваженої особи) / фізичної особи (законного представника) / та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення обліку).
Заповнення Додатка до декларації
Шапка додатку
Порядковий номер Податкової декларації: Зазначається номер Податкової декларації збору за місця для паркування транспортних засобів (далі – Податкова декларація), до якої додається цей розрахунок.
Розрахунок № __ :. Зазначається порядковий номер розрахунку (арабськими цифрами), починаючи з одиниці, послідовно за порядком зростання. Загальна кількість розрахунків / додатків дорівнює рядку 9 Податкової декларації та залежить від кількості адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платник збору має об’єкт оподаткування.
Податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта платника збору.
Податковий період – Зазначається звітний квартал:
У рядку 1 зазначається податковий період. У разі надання звітної декларації (або звітної нової) у рядку 1.1 зазначається звітний квартал та звітний рік.
Значення звітного кварталу та звітного року у рядку 1.1 додатку має дорівнювати значенню рядка 2.1 декларації.
У разі надання уточнюючої декларації у рядку 1.2 зазначається квартал року, що уточнюється, та реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, що уточнюється.
Значення рядка 1.2 додатку має дорівнювати значенню рядка 2.2 декларації, а реєстраційний номер декларації, що уточнюється – значенню рядка 1 декларації.
Якщо подана звітна (звітна нова) декларація (у рядку 1 декларації позначка «Звітна» або «Звітна нова» та заповнений рядок 2.1), то додаток не може бути наданий із заповненням рядка 1.2.
Якщо надана уточнююча декларація (у рядку 1 декларації позначка «Уточнююча» та заповнений рядок 2.2), то додаток не може бути наданий із заповненням рядка 1.1.
Увага! У складі однієї декларації не може бути одночасно додатків, у яких заповнені різні рядки – 1.1 та 1.2. Наприклад, якщо до декларації з позначкою «Звітна» додано 2 додатки, в одному заповнений рядок 1.1, у другому – рядок 1.2, то це помилка!
Код за КАТОТТГ території територіальної громади: У рядку 2 додатку зазначається код за КАТОТТГ тієї територіальної громади, на території якої розташовані об’єкти оподаткування.
Далі іде таблиця, яка містить рядки 3-9 та складається з 14 колонок.
Заповнення табличної частини додатка
Рядок 3. Нарахована сума збору за звітний квартал, усього (сума рядків 3.1, 3.2, 3.3, 3.4), у т. ч. у розрізі об’єктів оподаткування.
Це узагальнюючий рядок, якій підсумовує дані, зазначені в підпорядкованих йому рядка. Тому у рядку 3 заповнюється тільки колонка 14, у якій зазначається сума показників колонки 14 рядків 3.1.0, 3.2.0, 3.3.0, 3.4.0.
У рядках 3.1.0, 3.2.0, 3.3.0, 3.4.0 заповнюються колонки 3, 5, 9, 12, 13 та 14, у яких зазначається сума показників відповідних колонок (у разі їх заповнення) підпорядкованих рядків (ці рядки є підсумовуючі для рядків нижчого рівня). Ці рядки містять відомості про показники про:
- земельні ділянки (3.1.n);
- комунальні гаражі (3.2.n);
- стоянки (3.3.n);
- паркінги (будівлі, споруди, їхні частини) (3.4.n).
Рядок 3.1.0: сума рядків 3.1.1 – 3.1.n.
Рядок 3.2.0: сума рядків 3.2.1 – 3.2.n.
Рядок 3.3.0: сума рядків 3.3.1 – 3.3.n.
Рядок 3.4.0: сума рядків 3.4.1 – 3.4.n.
В підпорядкованих рядках 3.1.n, 3.2.n, 3.3.n, 3.4.n зазначаються дані по об’єктах оподаткування, по колонках.
Заповнення колонок табличної частини
В колонці 2 – Місця розташування / адреса об’єкта оподаткування.
В колонці 3 – Площа об’єкта оподаткування в квадратних метрах, з двома десятковими знаками (наприклад 120,56 м2).
В колонці 4 Розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня звітного року. Цей показник для 4 кварталу 2024 року становить 7100,00, для першого кварталу 2025 року – 8000,00.
В колонці 5 вказується кількість днів провадження діяльності із паркування транспортних засобів зазначається у колонці 5. При цьому якщо протягом певного періоду часу послуги з паркування транспортних засобів не надавалися (наприклад, у зв’язку з відсутністю таких транспортних засобів), то це не зменшує загальну кількість днів провадження діяльності. Іншими словами, якщо ділянка була у користуванні протягом всього кварталу, то незалежно від того, що була перерва в наданні послуг, зазначається кількість днів в звітному кварталі.
В колонці 6 зазначається ставка збору у відсотках згідно з рішенням органу місцевого самоврядування. Якщо ставка визначена не цілим значенням (наприклад, 0,5 або 0,15), то у декларації є можливість зазначити розмір ставки з чотирма десятковими знаками.
У колонках 7 – 13 міститься інформація про податкові пільги. Податкова пільга зі збору може надаватися органом місцевого самоврядування. У рішенні встановлюються відсотки на які зменшується ставка збору, для певної групи платників, або за класифікацією місць паркування. У разі наявності у платника права на застосування податкової пільги, інформація щодо неї зазначається:
- в колонці 7 – Код пільги відповідно до довідника пільг: 18020101 «Пільги по збору за місця для паркування транспортних засобів, що встановлені органами місцевого самоврядування»;
- в колонці 8 – Найменування пільги «Пільги по збору за місця для паркування транспортних засобів, що встановлені органами місцевого самоврядування». Якщо до одного виду оподаткування застосовуються пільги з різними кодами та / або періодами застосування в межах одного звітного періоду, розрахунок податкового зобов’язання за таким видом об’єкта оподаткування здійснюється в окремих рядках;
- в колонці 9 – сума пільги в гривнях з копійками. Сума пільги зазначається відповідно до рішення органів місцевого самоврядування, згідно з яким надано пільгу (у рішенні встановлюються відсотки, на які зменшується ставка збору (або для певної групи платників або за класифікацією місць для паркування)). Зазначається сума пільги, розрахована пропорційно до періоду користування пільгою. Сума пільги розраховується пропорційно до періоду користування пільгою у звітному періоді (наприклад, якщо право на пільгу виникло посередині кварталу);
- в колонках 10 та 11 – строк користування податковою пільгою у звітному періоді (число, місць, рік початку та закінчення користування пільгами) зазначається у форматі дд.мм.рррр. У разі, коли строк користування податковою пільгою встановлений до початку звітного періоду (наприклад, у разі подання декларації за 4й квартал 2024 року – до 01 жовтня 2024 року) і продовжується після його закінчення (після 31 грудня 2024 року), такий строк збігається з датою початку та закінчення періоду (наприклад, 01.10.2024 та 31.12.2024);
- в колонці 12 зазначається сума пільги, яка відповідно до законодавства має бути використана за цільовим призначенням. На теперішній час вимоги щодо цільового застосування податкової пільги зі збору законодавством не визначено. Отже, колонка 12 не заповнюється;
- в колонці 13 – площа, на яку поширено пільгу (кв. м).
У разі надання пільги орган місцевого самоврядування може обмежити площу, на яку така пільга поширюється (наприклад, визначити певні умови для місць для паркування або певні транспортні засоби, для яких надається пільга, з зазначенням площі). Якщо «пільгова» площа не визначена, така площа розраховується самостійно на підставі площі одного паркомісця, визначеного органом місцевого самоврядування.
У разі зменшення площі об’єкта оподаткування за рахунок площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів відповідно до підпункту 268-1.2.1 ПКУ, така площа зазначається у колонці 13, сума, на яку зменшується збір, – у графі 9, у графі 8 зазначається «підпункт 268-1.2.1», графа 7 не заповнюється.
Згідно зі ст. 30 Закону України від 21.03.1991№875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» кількість місць для безоплатного паркування ТЗ, якими керують водії з інвалідністю або водії, що перевозять осіб з інвалідністю, не може бути менше 10% загальної кількості місць на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування, але не менш як для одного ТЗ, з позначенням цих місць дорожніми знаками та відповідною розміткою.
- в колонці 14 зазначається розрахована сума збору, яка дорівнює (графа 3 х графа 4 х графа 5 х графа 6 / 100 – графа 9)
Приклад 1. Визначення суми пільги та суми збору. Наприклад, площа місця для паркування 120 м2. Ставка збору 0,02%. Мінімальна зарплата 7100,00. Органом місцевого самоврядування визначена пільга зі збору в розмірі 50%, яка поширюється не на всю площу місця для паркування, а тільки на її частину – 10 відсотків площі, тобто 120,0 Х 10 % – 12,0 кв.м.
Ставка збору = 0,02% пільга = 50%, тобто «пільгова» ставка = 0,01%.
Сума пільги за 4 квартал 2024 року = 12,0 кв.м х 7100 грн х 92 дня х 0,01% = 783,84 грн.
Розрахована сума збору: 120 х 7100 х 92 дні х 0,02% (15676,80) – сума пільги (783,84) = 14 892,96 грн.
Приклад 2. Наприклад, для місця для паркування визначено 2 пільгових паркомісця площею по 11,0 кв. м кожне.
Перший варіант. Розрахована сума збору по цьому місцю для паркування становить 15676,80 грн. Сума, на яку зменшується збір, становить 15676,80 грн / 120,0 кв.м х 22.0 кв.м = 2 874,08 грн.
Другий варіант: площа (22 кв.м) х 7100 грн х кількість днів (92) х ставка (0,02 відс.) = 2 874,08 грн.
Розрахована сума збору становить з урахуванням пільгових місць 15676,80 – 2 874,08 = 12 802,72 грн.
Заповнення рядків у разі виправлення помилок
У рядку 4 у колонці 14 зазначається та сума збору, що була зазначена у раніше поданій до контролюючого органу податковій декларації, та яка вважається платником помилковою.
У рядку 5 зазначається уточнена «правильна» сума збору.
У рядках 6 та 7 зазначається різниця між «помилковою» та «правильною» сумою збору. У одній уточнюючій декларації не може бути одночасно заповнені рядки 6 та 7.
Якщо в уточнюючій декларації заповнений рядок 6, тобто виявлено заниження у раніше поданій податковій декларації суми податкових зобов’язань, то обов’язково має бути заповнений рядок 8 – зазначається розмір штрафної санкції, визначеної згідно з нормами підпунктів «а» або «б» абзацу 4 пункту 50.1 ПКУ:
- якщо сума недоплати визначена у декларації з відміткою «звітна», «нова звітна», то застосовується штраф у розмірі 5%;
- якщо сума недоплати визначена у декларації з відміткою «уточнююча», то застосовується штраф у розмірі 3%.
Рядок 9, який раніше містив суму пені – виключено.
Згідно п. 69.38 підр. 10 р. ХХ ПКУ тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ, та пені.
Як подавати декларацію збору за місця для паркування транспортних засобів
Декларація подається:
- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Олена СТЕПАНОВА, консультант з обліку та оподаткування, практикуючий головний бухгалтер
Шаблони та зразки документів:
Податкова декларація збору за місця для паркування транспортних засобів (звітність 2024)