Виробництво прикрас: чи можна бути платником єдиного податку

На думку податківців, юридичні особи які здійснюють діяльність за видами економічної діяльності 32.12 «Виробництво ювелірних та подібних виробів» та 32.13 «Виробництво біжутерії та подібних виробів» не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування

Податківці пояснили, що п. 291.5 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.


Відповідно до пп. 4 пп. 291.5.1 Кодексу, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання (юридичні особи), які здійснюють видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.


Для застосування спрощеної системи оподаткування платники податків подають заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 №308 «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку».


Форма та порядок подання заяви встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову політику (п. 298.7 Кодекс). Форма цієї заяви передбачає зазначення платниками видів діяльності за кодами КВЕД ДК 009:2010, які суб'єкт має здійснювати, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування.


Класифікація видів економічної діяльності (далі - КВЕД-2010) затверджена наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 №396. Цей наказ визначає методологічні основи та пояснення до позицій національного класифікатора КВЕД-2010. Згідно з КВЕД-2010 діяльність із видобутку, виробництва, реалізації дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння не належать до окремого класу або підкласу видів економічної діяльності, а є складовою класу 32.12 «Виробництво ювелірних та подібних виробів» та 32.13 «Виробництво біжутерії та подібних виробів».


Отже, юридичні особи які здійснюють діяльність за видами економічної діяльності 32.12 «Виробництво ювелірних та подібних виробів» та 32.13 «Виробництво біжутерії та подібних виробів» не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Також податківці наголосили, що платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.


Також, реєстрація платником єдиного податку - юридичної особи може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.


При цьому, анулювання платника єдиного податку третьої групи - юридичної особи з Реєстру платників єдиного податку відбувається виключно у разі здійснення таким суб'єктом господарювання заборонених видів господарської діяльності.


Джерело: ДПС