РАУ рекомендувала адвокатам порядок дій під час податкових перевірок

РАУ нагадала, що контролюючий орган не має права вимагати від адвоката, адвокатського бюро чи об’єднання розкриття відомостей, які становлять адвокатську таємницю. У разі такої вимоги Рада радить вимагати її письмового обґрунтування, надати допустимі або знеособлені документи, зафіксувати порушення та, за потреби, оскаржити дії посадових осіб

3

6

Подобаються наші матеріали? Додайте нас в улюблені джерела Google, щоб частіше бачити наші новини в пошуку та ШІ-оглядах в Google.

Додати


Рада адвокатів України (далі РАУ) рекомендувала алгоритм, який слід застосовувати адвокатам, адвокатським бюро та об’єднанням під час документальних податкових перевірок, коли контролюючий орган вимагає надати відомості, що містять адвокатську таємницю.


У РАУ нагадали, що п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України від 05.07.2012 №5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон) встановлено гарантію, за якою:

забороняється вимагати від адвоката, його помічника, стажиста, особи, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням, а також від особи, стосовно якої припинено або зупинено право на заняття адвокатською діяльністю, надання відомостей, що є адвокатською таємницею.

РАУ пояснила, що під час документальної податкової перевірки адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об’єднання можуть надавати контролюючому органу документи, що стосуються їх власного податкового обліку та господарської діяльності і не розкривають відомостей, що містять адвокатську таємницю.


Критерієм допустимості надання документа є неможливість:


  1. ідентифікувати за ним клієнта;
  2. факт його звернення;
  3. зміст правничої допомоги.


Договори про надання правничої допомоги, акти приймання-передачі наданих послуг, рахунки-фактури (інвойси), листування з клієнтами, адвокатські досьє, банківські виписки тощо можуть надаватися контролюючому органу виключно у знеособленому вигляді, який унеможливлює ідентифікацію клієнта, факту його звернення та змісту доручення, або за наявності письмової заяви клієнта.

Відмова контролюючому органу у наданні документів, що містять адвокатську таємницю, є виконанням прямого припису Закону, тож не може кваліфікуватися як відмова платника податків від проведення перевірки чи як ненадання документів для цілей застосування заходів, передбачених податковим законодавством

Зважаючи на це, РАУ рекомендувала адвокатам, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням у разі висунення посадовими особами контролюючого органу вимог про надання документів чи інформації, що містять адвокатську таємницю:


Вимагати викладення вимоги у письмовій формі з визначенням переліку документів та правових підстав їх витребування.


Надавати письмову вмотивовану відмову в частині документів, що містять адвокатську таємницю, з посиланням на п. 2 ч. 2 ст. 21, статей 22, 23 Закону та це рішення, одночасно надавши документи, які не містять адвокатської таємниці, або знеособлені документи чи документи, щодо яких отримано письмову заяву клієнта.


Фіксувати факт висунення протиправної вимоги (письмово, за можливості технічними засобами) та відображати відповідні заперечення у запереченнях до акта перевірки.


Невідкладно повідомляти раду адвокатів регіону та НААУ для реагування у порядку захисту гарантій адвокатської діяльності.


За наявності підстав оскаржувати дії посадових осіб контролюючого органу в адміністративному чи судовому порядку та ініціювати питання про відповідальність за статтею 397 Кримінального кодексу України (втручання в діяльність захисника чи представника особи).


Окремо РАУ радить адвокатам, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням завчасно організовувати документообіг у спосіб, що розмежовує документи податкового обліку та документи, які містять адвокатську таємницю. Це може бути окреме зберігання, позначення адвокатських досьє, застереження у договорах про надання правничої допомоги щодо порядку подання клієнтом письмової заяви відповідно до частини другої статті 22 Закону.


Джерело: НААУ


Читайте більше:


ППР: як отримати та коли воно вважається врученим

Камеральна перевірка та заниження єдиного податку: роз’яснення ДПС

Збільшення строку до 30 днів на оскарження рішень ДПС: що ще змінює законопроєкт

Податківці нагадали, за яким кодом сплачуються штрафи за порушення порядку обліку

Два ФОП працюють в одному офісі: чи є ризик дроблення бізнесу та як оформити співпрацю

Катерина Чучаліна

Експерт

Катерина Чучаліна

Податковий експерт, адвокат, консультант у спорах з держорганами

✨ Новинка! Унікальний сервіс – АІ-Консультант для бухгалтера! Ознайомтесь із його можливостями вже зараз за посиланням
Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз'яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.
3

6

2

7

4

10

3

9

1

14

5

8846

46

90314

11

14668

10

4545

5

16

4

16

2

10

5

15

4

42

4

23

3

15

3

6

4

77

3

40