Податкова соціальна пільга: як визначити місце її застосування

ПСП застосовується лише за одним місцем нарахування (виплати) заробітної плати. Це означає, що працівник, який має кількох роботодавців, може скористатися пільгою лише в одного з них – за власним вибором


Право на податкову соціальну пільгу (далі ПСП) це інструмент податкової підтримки найманих працівників, який дозволяє зменшити розмір ПДФО, що утримується із заробітної плати. Проте для її застосування необхідно дотриматися чітких умов, встановлених Податковим кодексом України (далі ПКУ).


За яким місцем можна отримувати пільгу?

ПСП застосовується лише за одним місцем нарахування (виплати) заробітної плати. Це означає, що працівник, який має кількох роботодавців, може скористатися пільгою лише в одного з них – за власним вибором (п. 169.2.1 ПКУ)

Щоб скористатися правом на пільгу, працівник подає роботодавцю заяву про застосування податкової соціальної пільги (п.п. 169.2.2 ПКУ). До заяви також додаються документи, що підтверджують право на пільгу.

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право

Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.


Коли ПСП не застосовується?


Важливо знати, що пільга не застосовується у таких випадках (п.п. 169.2.3 ПКУ):


  1. до доходів, що не є заробітною платою, зокрема премій, винагород тощо;
  2. якщо особа одночасно отримує заробітну плату та доходи у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;
  3. до доходів від підприємницької або незалежної професійної діяльності, у тому числі для ФОПів.


Для кого ПСП застосовується автоматично?


Для державних службовців ПСП застосовується автоматично без подання заяви, але за наявності підтверджувальних документів.


Джерело: ДПС


Мінікурс на тему:


Податкова соціальна пільга – 2025: коли можна, скільки зекономить податків, кому надавати


Матеріали на тему:


Страхування працівника-сумісника: яку зарплату враховувати для застосування пільги

Військовослужбовці та ПСП: коли пільга не застосовується

Пенсія та зарплата: чи маєте право на податкову соціальну пільгу

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇