Списання кредиторської заборгованості за оренду нерухомості: податкові нюанси
Списання кредиторської заборгованості здійснюється на підставі наказу керівника за результатами проведеної інвентаризації після спливу строку позовної давності. У бухгалтерському обліку визнається дохід (Д-т 685 (631) К-т 717), який підлягає оподаткуванню єдиним податком за ставкою 5%. ПДФО та військовий збір при цьому не виникають, у додатку 4ДФ операція не відображається.
1. Перевірка спливу строку позовної давності
Відповідно до Цивільного кодексу України, ст. 257 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1415 загальний строк позовної давності становить 3 роки. Перебіг позовної давності за кожним окремим щомісячним зобов'язанням з оренди починався з дня, наступного за граничною датою його сплати згідно з договором (Цивільний кодекс України, ч. 5 ст. 261).
Перебіг позовної давності зупинявся на час карантину та воєнного стану (з 02.04.2020 по 03.09.2025). З 04.09.2025 дію призупинення строків давності у Цивільний кодекс України було скасовано, і відлік залишку строків відновився.
Оскільки нарахування здійснювалися до 31.12.2018 року, залишок трирічного строку для всіх неоплачених зобов'язань наразі повністю вичерпано. Отже, вся сума заборгованості набула статусу безнадійної відповідно до Податкового кодексу України, пп. «а» пп. 14.1.11. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n256
2. Документальне оформлення та бухгалтерський облік
Інвентаризація: Інвентаризаційна комісія складає акт інвентаризації розрахунків, довідку про заборгованість із зазначенням причин неможливості погашення та протокол інвентаризаційної комісії з пропозицією списати борг.
Наказ керівника: Керівник підприємства видає наказ про списання кредиторської заборгованості у зв'язку зі спливом строку позовної давності.
Бухгалтерська довідка та проводки:Згідно з п. 5 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» та п. 15 НП(С)БО 15 «Дохід», зобов'язання, яке не підлягає погашенню, визнається доходом звітного періоду:Д-т 685 (або 631) — К-т 717 — на всю суму списаної кредиторської заборгованості.
Позабалансовий облік для списаної кредиторської заборгованості (на відміну від дебіторської) законодавством не передбачено.
3. Оподаткування єдиним податком (3 група, 5%)
За позицією контролюючих органів, вартість отриманих, але не оплачених послуг після закінчення строку позовної давності для юридичної особи — платника ЄП третьої групи (ставки 5%) прирівнюється до безоплатно отриманих послуг на підставі Податкового кодексу України, п. 292.3.
Крім того, юридичні особи на спрощеній системі використовують дані спрощеного бухобліку (Податковий кодекс України, абз. 5 п. 296.1), тому бухгалтерський дохід від списання кредиторки формує об'єкт оподаткування єдиним податком.
Датою визнання доходу є дата списання кредиторської заборгованості (Податковий кодекс України, абз. 1 п. 292.6).
Податок: Сума списаної заборгованості включається до декларації платника ЄП за звітний квартал, у якому проведено списання, та оподатковується за ставкою 5%.
4. ПДФО, військовий збір та додаток 4ДФ
Списання власного боргу перед кредитором (ФОП) є доходом підприємства, а не фізичної особи.
Фізична особа виплати не отримує, економічної вигоди у неї не виникає, тому підприємство не є податковим агентом.
Нараховувати/утримувати ПДФО та військовий збір не потрібно.
У додатку 4ДФ операція списання кредиторської заборгованості не відображається (ознака доходу «107» стосується виключно списання дебіторської заборгованості фізичних осіб).
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Перевірка правильності проведення валютних операцій при виплаті дивідендів
Невідповідність адреси в штампі: помилка в первинному документі
Проблеми з актом виконаних робіт: відповідальність і первинні документи
Є відповідь АІ
Правила розрахунку лікарняного для сумісників: важливі нюанси
Зміна прізвища ФОП: що робити з документами та ліцензіями
Є відповідь АІ
Правила документального оформлення витрат на ремонт вбиральні нотаріуса
Чи враховуються лікарняні у розрахунку днів відпустки
Чи потрібно включати власні кошти до доходу ФОП
Виплата готівкою з каси: що потрібно знати працівнику
Є відповідь АІ
Уточнення Д5 для ФОП: проблеми з отриманням квитанції
Є відповідь АІ
Створення фонду для поворотних позик працівників підприємства
Є відповідь АІ
Звільнення та прийняття на роботу: дати та правила оформлення
Документи для підтвердження витрат на членство внутрішнього аудитора
Є відповідь АІ
Сумісництво працівника з інвалідністю: можливості та ризики для роботодавця
Курс валют при оплаті за контрактом та кредиторській заборгованості
Є відповідь АІ
Трьохстороння угода: вплив на валютний нагляд і податки
Є відповідь АІ
Порядок нарахування орендної плати та повернення страхового платежу
ТОВ планує прив'язати в договорі…
Є відповідь АІ
Дозволи та акциз для ФОП, що продає електричні станції
Питання про нормативи працевлаштування для працівників з інвалідністю
Є відповідь АІ

