Оскарження акта ПФУ через невідомість про інвалідність працівника
30.03.26 на підприємстві розпочалась позапланова перевірка ПФУ щодо правильності обчислення останнйого лікарняного і з'ясувалось, що 23.01.26 встановлено інвалідність згідно МСЕК, про що працівник не повідомив роботодавця (страхувальника), через що було надміру нараховані та виплачениі за 6 днів лікарняного(з 23.01.26 по 28.01.26).ПФУ оформлено акт про неправомірне використання коштів фонду, та накладено адмін.штраф на посадових осіб підприємства.Чи може підприємство оскаржити данний акт як такий що порушення сталося не з вини підприємства
Так, може.
З одного боку дії ПФУ правомірні. Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України від 23.09.1999 № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок ПФУ виплачується за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) відповідно до законодавства, незалежно від звільнення.
Тобто фактично юрособа порушила законодавство.
З іншого боку, е-лікарняний не містить позначки про направлення на МСЕК та за законодавством працівник не зобов'язаний повідомляти роботодавця про встановлення інвалідності. Тож підприємство не мало можливості дотриматися норм законодавства. Крім того, слід зазначити той факт, що заяву-розрахунок прийняли без зауважень.
Відповідно до п.5 розд. ІV Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1737-25#n122
Страхувальник має право оскаржити рішення у порядку підлеглості до керівника територіального органу Фонду, посадовою особою якого винесено оскаржуване рішення, а у разі відмови в задоволенні скарги — до Фонду та/або в судовому порядку.
Скарга подається протягом тридцяти календарних днів з дня доведення рішення, що оскаржується, до відома страхувальника.
На практиці, ПФУ, скоріш за все, залишить рішення в силі, тому оскаржувати доведеться в судовому порядку. Але шанси виграти справу великі.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.


