Облік ФОП у фінансовому моніторингу: реєстрація та умови уникнення
у Держфінмоніторингу, субєктом фін.моніторингу. Які саме операії підпадають під реестраацію в реестрах фін.мона? і як саме цей фоп має зарееструватись? і чи є можливість уникнути реестрації ?
ФОП – рієтор повинен зареєструватись як СПФМ за певних умов.
Такі суб'єкти господарювання включені до переліку СПФМ (відповідно до пп. «є» п. 7 ч. 2 ст. 6 Закону № 361) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/361-20#n170 Однак, обов'язки СПФМ (включаючи реєстрацію та звітність) для рієлторів виникають у конкретних випадках: коли вони беруть участь у підготовці та/або здійсненні правочинів щодо купівлі-продажу нерухомого майна або оренди нерухомого майна на певну суму (понад 400 тис гривень) (відповідно до ст. 10 Закону №361).
Постановка на облік здійснюється згідно з Порядком, затвердженим Постановою КМУ № 850. Термін – не пізніше дня встановлення ділових відносин з клієнтом (укладення договору) або проведення першої операції, що підпадає під ст. 10 Закону. Під час дії воєнного стану реєстрація через Електронний кабінет для нових суб'єктів часто технічно обмежена (згідно з Наказом Мінфіну № 322). Тому документи слід подавати у паперовій формі поштою з повідомленням про вручення або особисто до Держфінмоніторингу (Постанова КМУ № 850, п. 4). Подається Форма № 1-ФМ (заява про взятку на облік). Бланк та зразок заповнення можна знайти на офіційному сайті Держфінмоніторингу.
Як спеціально визначений СПФМ, що перебуває на обліку в Держфінмоніторингу та діяльність якого контролюється Мінфіном, рієлтор також подає звітність за формою № 2-фінмон (річна) до Мінфіну.
Відповідно до п. 170.1.6 ПКУ суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтори), зобов’язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку, за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Тобто, така звітність подається помісячно до 20 числа місяця наступного за звітним місяцем у якому було укладено договори з фізособою – орендодавцем або продавцем.
Яку звітність повинні подавати рієлтори до ДПС, а також особливості їх діяльності можна прочитати а посиланням https://7eminar.ua/news/9077-zvitnist-rijeltoriv-dlya-podatkovoyi-u-2025-povnii-gaid-vid-advokativ
Уникнути реєстрації як СПФМ можливо у наступних випадках: 1). Фактична діяльність не відповідає критеріям: Якщо ФОП має КВЕД 68.31, але фактично займаєтеся виключно орендою житла на суми, менші за 400 тис. грн на місяць, і не проводите операцій з купівлі-продажу, обов'язок ставати на облік як СПФМ у нього не виникає (Закон № 361-IX, ст. 10); 2). Відсутність діяльності за КВЕД: Якщо послуги за цим кодом взагалі не надаються.
Якщо ФОП не планує займатися купівлею-продажем нерухомості, рекомендується виключити КВЕД 68.31 з реєстраційних даних, щоб уникнути запитів від контролюючих органів.
За не постановку на облік, якщо ФОП фактично проводите операції купівлі-продажу, передбачено штраф за «порушення інших вимог законодавства у сфері запобігання відмиванню доходів» у розмірі до 51 000 грн (ст. 32 Закону № 361-IX) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/361-20#n753
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.


