Списання безкоштовних зразків: необхідність компенсуючої податкової накладної
За правилами ст. 188 ПКУ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n4551) база оподаткування при постачанні товарів (безоплатній роздачі) має бути не нижче ціни їх придбання:
"188.1. ...При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, ..."
Але при цьому в Вашій ситуації ціна придбання фактично складає 0 євро/ 0 грн.
Тому підстав для нарахування умовних ПЗ за п. 188.1 ПКУ в цій ситуації немає.
Такий підхід наведний зокрема, ДПСУ в листі від 24.02.2026 № 197/2/99-00-21-01-01-02:
"19. "Ситуація:
Резидент України отримав від нерезидента безоплатно зразки товарів. Під час ввезення таких товарів на митну територію України було сплачено податок на додану вартість виходячи з митної вартості відповідно до митної декларації.
Питання 1: Чи має право резидент на формування податкового кредиту з ПДВ за операцією імпорту безоплатно отриманих зразків товарів на підставі митної декларації?
Питання 2: Чи виникає у резидента обов'язок нарахування податкових зобов'язань з ПДВ у разі подальшої безоплатної передачі таких зразків товарів покупцям - резидентам України?
Уточнення: У разі виникнення такого обов'язку, з якої бази оподаткування повинні нараховуватися податкові зобов'язання?
Питання 3: Чи підлягають нарахуванню податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до ст. 188 Податкового кодексу України, у разі якщо такі зразки товарів у подальшому реалізуються за договірною ціною 1 грн?"
Відповідь на питання 1: ПДВ, сплачений при ввезенні на митну територію України у митному режимі імпорту зразків товарів у разі їх безоплатного отримання, включається до складу податкового кредиту платника податку на підставі належним чином оформленої митної декларації.
Відповідь на питання 2 та 3: Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів)).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).
Для операцій платника податку з постачання на митній території України товарів, раніше ввезених таким платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом, встановленим відповідно до статті 188 Кодексу - виходячи з їх договірної вартості але не нижче ціни придбання, без урахування величини митної вартості.
Отже, у разі подальшої безоплатної передачі або продажу за ціною 1 грн покупцям - резидентам зразків товарів, які були безоплатно отримані від нерезидента та ввезенні на митну територію України, база оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості товарів, але не нижче ціни придбання (0 грн або 1 грн)."
Додатково рекомендуємо отримати ІПК
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Звітність ТОВ з інвалідністю: необхідність, бланк та штрафи за несвоєчасність
Чи потрібно подавати інвалідний звіт та куди його відправити
Чи потрібно подавати звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю
Чи потрібно подавати декларацію з ПДВ за неповний квітень
Списання дебіторської заборгованості: чи нараховується єдиний податок
Оплата за послуги з рахунку в Євро: законність в Україні
Оцифрування трудових книжок: обов'язкові терміни та наслідки для працівників
Чи обов'язково до 10 червня 2026 року оцифровувати трудові книжки працівників, у яких трудовий стаж починається після 2004 року?
які наслідки за неоцифрування трудових книжок до 10 червня 2026 року…
Взаємовідносини з ризиковими постачальниками: які вжити заходи
Відображення пенсійного посвідчення інваліда у звітності підприємства
Коли включати коригування ПДВ в податковий кредит постачальнику
Коли підвищити зарплату, щоб уникнути індексації
Податкові наслідки повернення товару нерезиденту в валютних операціях
Правильність виписки податкових накладних при поверненні товару
Чи потрібно подавати відомість без наявності транспортних засобів
Оподаткування ПДВ при міжнародних перевезеннях та допоміжних послугах
Чи дозволено ФОП 3 групи отримувати кошти від Payoneer
Чи потрібно коригувати бухоблік за ПКУ для Молдови в 2026
Підкажіть, будь ласка, чи потрібно робити коригування за п. 140.5.4 та п. 140.5.5-1 ПКУ по Молдові в 2026 році…

