Коригування фінансових результатів для великодохідників у 2025 році
Так,вірно. З 1 січня 2025 року набрали чинності нові критерії визначення осіб пов'язаними, що безпосередньо впливає на податковий облік весокодохідників.
Зазначена вами норма (50% загального доходу) є новим критерієм пов'язаності осіб. Якщо нерезидент визнається пов'язаною особою за цим критерієм, операції з ним можуть підпадати під контроль за трансфертним ціноутворенням (ТЦУ) або вимагати коригування фінансового результату за принципом «витягнутої руки» згідно з Податковим кодексом України, пп. 140.5.1 та 140.5.2.
Відповідно до оновленого пп. 14.1.159 ПКУ (внесені Законом №3813-ІХ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3813-20#n5) ) запровадили додаткові умови, за яких юридична особа — резидент та нерезидент вважаються пов'язаними.
Юридична особа — резидент та нерезидент вважаються пов'язаними, якщо протягом календарного року виконуються одночасно такі умови щодо виручки:
- Дохід (виручка) резидента від реалізації товарів (робіт, послуг) конкретному нерезиденту становить 75 і більше відсотків від суми доходів резидента від реалізації всім нерезидентам.
- Та цей дохід становить 50 і більше відсотків загального обсягу доходу резидента від реалізації (визначеного за правилами бухобліку).
Аналогічне правило діє і для придбання: якщо закупівлі у одного нерезидента становлять 75% від усіх імпортних операцій та 50% від загального обсягу придбань резидента.
Визнання нерезидента пов'язаною особою за цими критеріями тягне за собою такінаслідки:
- Контрольовані операції (ТЦУ): Якщо річний дохід платника перевищує 150 млн грн, а обсяг операцій з цим (тепер уже пов'язаним) нерезидентом перевищує 10 млн грн, операції стають контрольованими згідно з Податковим кодексом України, пп. 39.2.1.7. Це вимагає подання Звіту про контрольовані операції.
- Коригування фінрезультату: Платник зобов'язаний збільшити фінансовий результат до оподаткування, якщо умови операцій з таким нерезидентом не відповідають принципу «витягнутої руки»:
- на суму перевищення ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», над договірною вартістю реалізованих товарів (пп. 140.5.1 ПКУ);
- на суму перевищення договірної вартості придбаних товарів над ціною, визначеною за принципом «витягнутої руки» (Податковий кодекс України, пп. 140.5.2).
Оскільки норми почали діяти з 1 січня 2025 року, вперше ці критерії будуть застосовуватися при аналізі операцій за весь 2025 рік. Результати коригувань (якщо ціни не відповідають ринковим) мають бути відображені у річній Декларації з податку на прибуток за 2025 рік у Додатку РІ та Додатку ТЦ.
Якщо операція не є контрольованою (наприклад, обсяг операцій з нерезидентом менше 10 млн грн), але нерезидент входить до «особливих» переліків КМУ (№1045 або №480), можуть застосовуватися інші різниці, наприклад, збільшення фінрезультату на 30% вартості товарів згідно з пп. 140.5.4. ПКУ.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.
Запит на зразок оформлення запису в трудовій книжці
Мені надаввали відповідь на моє запитання щодо оформлення запису в трудовій …
Максимальна кількість годин роботи бухгалтера за законом у добу
Чи потрібно включати залишок кредиту в дохід ФОП
Зміна адреси ФОП: необхідні форми та терміни подання заяви
Проблеми з поданням уточнюючого розрахунку для єдиного податку
Табелювання гіг-фахівців у Дія Сіті: практика і документи
Контроль відпрацьованих годин та оплата при зміненому графіку роботи
Чи потрібно подавати повідомлення про зміну ключа ДПС
Законодавство про спрощення в первинній документації для ФОП і ТОВ
Підкажіть, будь ласка, чи прийнято закон про спрощення в первинці …
Проблеми з відображенням трудових відносин: що робити далі
Сплата ЄСВ при авансах: нюанси для працівників Дія Сіті
Зміна юридичної адреси: де сплачувати податки після перереєстрації
До 05.03.26 юридична адреса …
Зміна юридичної адреси: звітність та подання нових форм документації
До 05.03 …


