Списання кредиторської заборгованості після смерті працівника на єдиному податку
1) Списати кредиторську заборгованість можна лише тоді, коли сплине строк позовної давності.
Строк позовної давності визначається з урахуванням його зупинення на час карантину та воєнного стану (п. 12 та п. 19 р. ХХІ ЦКУ ). Оскільки карантин почався в Україні 12.03.2020, а воєнний стан — 24.02.2022, це означає, що позовну давність слід призупинити з 12.03.2020. Тобто, списати в односторонньому порядку можна, якщо заборгованість утворилась до 2017 року, якщо пізніше, то після спливу позовної давності.
З 04.09.2025 відновились строки позовної давності. Виходячи з цього, якщо заборгованість виникла в період з 02.04.2020 по 03.09.2025 строк позовної давності розпочинаємо рахувати з 04.09.2025.
Отже, 3-річний строк позовної давності у цій ситуації спливає 04.09.2028.
Після спливу позовної давності: Дт 372 Кт 717.
2) Суму списаної кредиторської заборгованості потрібно включити до доходу та оподаткувати ЄП за ставкою 5% і ВЗ за ставкою 1%.
Єдиний податок
Хоча у пп. 292.3 ПКУ прямо згадано лише платників ЄП, які є платниками ПДВ, податківці наполягають на тому, що ця норма поширюється на всіх платників ЄП 3 групи, незалежно від їх реєстрації платником ПДВ. Таким чином, для уникнення податкових ризиків, суму списаної заборгованості слід включити до доходу.
Датою отримання такого доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (пп. 292.6 ПКУ).
Військовий збір
Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи є платниками військового збору. Це встановлено пп. 3 пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
Базою оподаткування військовим збором для таких платників є дохід, визначений згідно зі статтею 292 ПКУ. Оскільки сума списаної кредиторської заборгованості є частиною доходу за статтею 292 ПКУ, вона також підлягає оподаткуванню військовим збором.
Ставка збору становить 1% від доходу, визначеного згідно із ст. 292 ПКУ (пп. 3 пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Раді допомогти, звертайтесь ще!

Доступ до матеріалу надається лише передплатникам платформи
Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, .
Або прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Відповідь АІ схвалено і доповнено експертом
Поворотна фінансова допомога між двома ТОВ з одним власником
Відображення орендної плати у 4ДФ: нюанси та податкові питання
Коли виникає ПДВ-зобов'язання: жовтень чи листопад
Визначення днів розрахункового періоду для лікарняного працівника
Розрахунковий період: жовтень 2025 - вересень 2026.
У квітні 2026 працівник з 01.04.2026 по 17.04.2026 був на лікарняному.
Дата, з якої встановлено інвалідність: 17.04.2026.
Щоб визначити…
Відповідь АІ схвалено експертом
Оподаткування добровільного медичного страхування: нюанси та звітність
Розрахунок зарплати зовнішнього сумісника з урахуванням відпустки
Посадовий оклад за повністю відпрацьований місяць становить 8397,00 грн…
Чи залишиться працівник з 60 років у статистиці гарантій
Звітність з ЕСВ для ТОВ за попередні періоди 2020 року
Відповідь АІ схвалено експертом
Наслідки відсутності обліку вартості оренди складських приміщень
Відповідь АІ схвалено і доповнено експертом
Зміни в подачі звітності: новий код і штрафи при помилках
Списання залишків комплектуючих та коригування фінансового результату підприємства
Відповідь АІ схвалено експертом
Зміна юридичної адреси підприємства та податкові нюанси в Одесі
Чи є порушенням ранній розрахунок зарплати при звільненні
Виправлення помилки у звітності ЄСВ через уточнюючий звіт
Відповідь АІ схвалено експертом
Ознаки доходу для страхових внесків у Додатку 4ДФ
Відповідь АІ схвалено і доповнено експертом
Заповнення об'єднаної звітності при відпустці та лікарняних
Відповідь АІ схвалено і доповнено експертом

