Заголовок тимчасово відсутній
На нашу думку, отриману благодійну допомогу можна роздати тільки отримувачам благодійної допомоги, або набувачам, які визначені такими Законом про благодійну діяльність № 5073 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5073-17?find=1&text=%D0%BF%D0%BE%D0%B2%60%D1%8F%D0%B7%D0%B0%D0%BD#Text):
"Стаття 4. Суб’єкти благодійної діяльності
1. Суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до цього Закону, а також інші благодійники та бенефіціари."
"Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
1) бенефіціар - набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Бенефіціарами благодійних організацій можуть бути також будь-які юридичні особи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених цим Законом;
...3) благодійна організація - юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності;...."
м не можуть бути учасники (засновники) та члени органів управління благодійних організацій.
Стаття 3. Цілі та сфери благодійної діяльності
1. Цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах.
2. Сферами благодійної діяльності є:
1) освіта;
2) охорона здоров’я;
3) екологія, охорона довкілля та захист тварин;
4) запобігання природним і техногенним катастрофам та ліквідація їх наслідків, допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах;
5) опіка і піклування, законне представництво та правова допомога;
6) соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності;
7) культура та мистецтво, охорона культурної спадщини;
8) наука і наукові дослідження;
9) спорт і фізична культура;
10) права людини і громадянина та основоположні свободи;
11) розвиток територіальних громад;
12) розвиток міжнародної співпраці України;
13) стимулювання економічного росту і розвитку економіки України та її окремих регіонів та підвищення конкурентоспроможності України;
14) сприяння здійсненню державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища в Україні;
15) сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану...
Стаття 4. Суб’єкти благодійної діяльності
1. Суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до цього Закону, а також інші благодійники та бенефіціари.
...3. Суб’єкти благодійної діяльності мають право здійснювати благодійні програми, спільну благодійну діяльність та інші види благодійної діяльності спільно з нерезидентами з урахуванням особливостей, визначених законами або міжнародними договорами України.
Стаття 5. Види благодійної діяльності
1. Благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного або кількох таких її видів:
1) безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав;
2) безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права;
3) безоплатна передача бенефіціарам доходів від майна і майнових прав;
4) безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів;
5) благодійна спільна діяльність та виконання інших контрактів (договорів) про благодійну діяльність;
...9) проведення благодійних аукціонів, негрошових лотерей, конкурсів та інших благодійних заходів, не заборонених законом.
2. Відшкодування благодійними організаціями витрат інших бенефіціарів, пов’язаних з передачею майна і майнових прав, зазначених у частині першій цієї статті, визнається благодійною діяльністю.
3. Отримання бенефіціарами благодійної допомоги від благодійників не може бути підставою для обмеження чи припинення будь-яких інших видів допомоги, виплат чи пільг, визначених законами України.
4. Закони України можуть визначати додаткові види благодійної діяльності та особливості регулювання певних видів благодійної діяльності.
Стаття 23. Конфлікт інтересів
...3. Установчі документи благодійної організації можуть визначати інші підстави конфлікту інтересів та порядок його розв’язання.
4. Бенефіціарами благодійних програм не можуть бути учасники (засновники) та члени органів управління благодійних організацій."
Отже, на нашу думку, Закон № 5073 не забороняє надати благодійну допомогу юридичній особі, яка здійснює свою діяльність в сфері охорони здоров`я і надає безоплатні послуги бенефіціарам (фізичним особам), тобто, в ммежах досягнення цілей благодійної діяльності за ст. 3 Закону № 5073
Якщо це - гуманітарна допомога, то працюють норми Закону про гуманітарну допомогу № 1192. Нагадаємо, що кінцевими набувачами гуманітарної допомоги за визначенням Закону № 1192 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1192-14#Text) згідно ст. 1 можуть бути:
"отримувачі гуманітарної допомоги - такі юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги:
а) підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважені ними державні установи та органи місцевого самоврядування;
б) благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації";
в) громадські організації осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності;
г) релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації";
ґ) реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форм власності;
набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається. Набувачі гуманітарної допомоги з статусом юридичної особи визначаються відповідно до пунктів "а", "б", "в", "г", "ґ" абзацу п’ятого цієї статті"
Отже, ТОВ серед набувачів гуманітарної допомоги не визначено. Передати їм витратні мед.матерілаи не можна, як гуманітарну допомогу від донора.
Крім того, маємо враховувати норми ПКУ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n10610):
"133.4.1. Неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
...установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту"
Отже, якщо передача допомоги буде на ТОВ, що є пов`язаною особою з БО або членів, керівників та працівників, Ви ризикуєте втратити статус неприбуткової організації.
Так само якщо гуманітарна допомога буде передана особі, якій вона не може передаватися по закону, Ви так само втратите статус неприбуткової організації, а гуманітарна допомога буде вважатися використаною не за цільовим призначенням.
Додатково рекомендуємо отримати ІПК
Чи можна не застосовувати пільгову ставку ЄСВ для інвалідів
Переведення працівника на іншу посаду після продажу станка ЧПУ
На підприємстві був станок з ЧПУ, на якому працював оператор. У червні станок було продано, а працівника переводимо на іншу посаду. Підкажіть, будь ласка, які наші дії мають бути у цьому випадку? Чи треба подавати Форму 4 по працівнику до ТЦК, подавати…
Виплата добових директору без зарплати: можливості та обмеження
Чи можна йому виплатити добові на відрядження…
Процедура списання активів після обстрілу: необхідні дії та документи
Розрахунок лікарняного при перехресті відпустки та захворювання
Умови найму нових співробітників для отримання гранту ФОПу
ФОП на 3 групі: КВЕДи для послуг з ШІ необхідні
Який відсоток військового збору утримати при оренді автомобіля
Оплата обідньої перерви працівника: правила та можливості для продавця
Працівник працює по змінно, у будні з 9 до 20-11 годин та у вихідні з 10 до 19-9 годин.
Має оклад 55 грн за годину, у вихідні 110 грн за годину.
Чи може працівник працювати без обідньої перерви? або з обідньою перервою але ми будемо її оплачувати…
Обмеження при виплаті лікарняного через дату прийняття на роботу
Правила нарахування відпустки для працівника з інвалідністю
Коли ТОВ на єдиному податку з ПДВ стає платником
якщо ТОв зареєструють 6 липня 2026 року.
з якого часу підприєство буде платником єдиного податку і ПДВ…
Ознайомлення працівників з Правилами трудового розпорядку законно
Як розрахувати середній заробіток для відрядження працівника
Відображення у звітності виходу працівниці з відпустки по догляду
2)закінчення відпустки 12.07.2026р…

