Допомога від профспілки: як оподатковуються виплати на поховання та лікування

Матеріальна допомога від профспілки на поховання родича не оподатковується ПДФО та військовим збором. Допомога на лікування не оподатковується, якщо її сума не перевищує граничний розмір доходу, визначений ПКУ. Виплата допомоги має бути передбачена статутом профспілкової організації

До Профспілкової організації звернувся працівник з заявою для надання матеріальної допомоги на поховання родича (батько працівника). Свідоцтво про смерть додано до заяви. Крім того, до Профспілкової організації звернувся працівник з заявою для надання матеріальної допомоги на лікування. Працівник надав копію виписки з медичної картки та копії фіскальних чеків витрат на лікування.


Профспілкова організація управління просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:


  1. Як оподатковується матеріальна допомога від Профспілкової організації на поховання родича (батька)? Чи можна виплатити таку допомогу без утримання податку на доходи фізичних осіб згідно зі ст. 165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)? Чи вірно, що розмір такої допомоги необмежений?
  2. Як оподатковується виплата матеріальної допомоги на лікування? Чи можна виплатити таку допомогу без утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору відповідно до підпункту 165.1.19 ПКУ? Чи може сума допомоги перевищувати суму коштів, витрачену на лікування згідно з платіжними (розрахунковими) документами?


Податківці пояснили, що Діяльність професійних спілок, їх організацій та об'єднань в Україні регулюється Законом України від 15.09.1999 №1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі - Закон №1045).


Відповідно до статті 14 Закону №1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. При цьому, статут (положення) профспілки повинен містити, зокрема, джерела надходження (формування) коштів профспілок, їх об'єднань, та напрями використання таких коштів.

Податківці проаналізували пп. 163.1.1, пп. 164.2.20, пп. «а» пп. 165.1.22, пп. 165.1.47, п. 167.1, ст. 168, пп. 169.4.1, пп. 1.7 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Вони дійшли висновку, що з урахуванням пп. «а» пп. 165.1.22 ПКУ, матеріальна допомога, надана Профспілковою організацією працівнику на поховання родича (батька), не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.


Відповідно до норм пп. 165.1.47 ПКУ, якщо дохід у вигляді одноразової грошової допомоги (профспілкової виплати на лікування члена Профспілкової організації), яка виплачується Профспілковою організацією на користь члена такої професійної організації не перевищує сукупно протягом року суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 ПКУ, то сума такої допомоги не включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. Якщо розмір зазначеного доходу перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується на загальних підставах, як інший дохід.

При цьому, виплата зазначеної у зверненні допомоги повинна бути передбачена Статутом Профспілкової організації.

Джерело: ІПК від 09.05.2025 № 2546/ІПК/20-40-24-07-05


Стаття на тему:


Помер працівник: дії роботодавця

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇