- Діяльність на ФОП на окупованій території (не)поза законом
- ФОП на ТОТ (не)сплачують податки
- Яка відповідальність для податкового агента
- Як уникнути «небезпечного» ФОП
- Висновки
Діяльність на ФОП на окупованій території (не)поза законом
Насамперед слід врахувати, що здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами – підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України (п. 2 ст. 13 Закону України від 15.04.2014 №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», далі – Закон №1207).
Тобто підприємницька діяльність ФОП, який зареєстрований на тимчасово окупованій території, – це діяльність, яка не відповідає чинному законодавству.
Щоб з’ясувати, чи відноситься певна територія до тимчасово окупованих, можна керуватися Переліком територій, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 №376, який з 20.03.2025 року діє на заміну раніше чинного Переліку №309.
Господарські договори укладені з такими суб’єктами можуть визнаватися нікчемним, адже для цього є відповідна правова підстава, визначена у п. 2 ст. 13 Закону №1207:
«Правочин, стороною якого є суб'єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним. На такі правочини не поширюється дія положення абзацу другого частини другої статті 215 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ)».
У згаданій частині другій статті 215 ЦКУ вказано:
«2. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним».
Про це також вказано у роз’ясненні в ЗІР, категорія 107.05:
«…громадяни України, які зареєстровані фізичними особами – підприємцями місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована Російською Федерацією територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України. Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним».
ФОП на ТОТ (не)сплачують податки
Разом з тим в ПКУ є положення, які досить часто сприймаються як такі, які все ж дозволяють ФОП на окупованій території продовжувати діяльність. Так, наприклад в п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ вказано:
«11. Установити, що з 1 серпня 2023 року фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію».
Тобто, ФОП-платники єдиного податку першої та другої групи мають право на податкову пільгу з єдиного податку з першого числа місяця, в якому почалася тимчасова окупація. Аналогічну пільгу передбачено для ФОП на таких територіях і щодо військового збору (пп. 1.12 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Разом з тим, якщо ФОП не змінив податкову адресу, то це не означає, що його доходи не оподатковуються взагалі.
Слід врахувати й обов’язкову дію положень вищезгаданого п. 2 ст. 13 Закону №1207, на підставі якого договір з ФОП, податковою адресою якого є окупована територія, буде визнаний нікчемним. Тож доходи, які були виплачені за таким договором, податківці не будуть вважати доходами, виплаченими на користь ФОП в межах його видів підприємницької діяльності.
Тобто, податківці наполягатимуть на тому, що за таких умов не може застосовувати пп. 165.1.36 ПКУ, який дозволяє не оподатковувати у джерела виплати дохід ФОП, з якого сплачується єдиний податок. І це стосуватиметься не лише ФОП першої чи другої групи.
Якщо ж йдеться про виплату на користь ФОП на загальній системі, то факт його реєстрації на окупованій території, також не дозволить застосувати п. 177.8 ПКУ, який звільняє доходи таких ФОП від оподаткування ПДФО та ВЗ у джерела виплати.
Отже, у таких випадках суб’єкт (юрособа або ФОП), який виплачує дохід на користь ФОП (незалежно від системи оподаткування), є податковим агентом і повинен утримувати ПДФО та ВЗ під час виплати доходу. Про це ми попереджали у нашій публікації «Контрагент-ФОП зареєстрований на ТОТ: наслідки».
Тож наразі єдиним виходом для неутримання ПДФО і ВЗ з доходу таких ФОП є їх перереєстрація.
Яка відповідальність для податкового агента
Якщо ж виплата була проведена без утримання ПДФО та ВЗ, то для суб’єктів, які допустили таке порушення, діє п. 125-1.4 ПКУ, який зобов’язує податкового агента сплатити суми податкових зобов’язань за свій рахунок, якщо він не утримав відповідні податки при виплаті доходу:
«Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу, у тому числі пені, покладається на податкового агента. При цьому платник податку отримувач таких доходів звільняється від обов'язку погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу».
Якщо порушення вимог пп. 38.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ виявлять податківці під час перевірки, то буде застосований також штраф у розмірі, визначеному у ст. 125-1 ПКУ, тобто від 10 до 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Але помилку можна виправити і самостійно. Сплатити відповідну суму ПДФО та ВЗ і за відповідний податковий період подати Податковий розрахунок з додатком 4ДФ з типом «уточнюючий». Це дозволить не лише уникнути штрафу, передбаченого у ст. 125-1 ПКУ, а навіть не нараховувати «самоштраф» у розмірі 3%, який передбачено у п. 50.1 ПКУ. Відповідні положення передбачає п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ:
«У разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені».
Як уникнути «небезпечного» ФОП
Також цілком очевидно, що операції з контрагентами з ТОТ можуть стати підставою для документальної перевірки і будуть ретельно перевірені податковими органами.
Тож незалежно від того, на якій системі перебуває ФОП, з яким укладається договір і якому виплачується дохід, обов’язково потрібно отримати копію документа, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи - підприємця (витяг або виписку з ЄДР, в яких зазначаються види діяльності). У витягу також буде вказано податкову адресу ФОП. Це дозволить уникнути проблем із штрафами та недоїмками за результатами податкових перевірок, у тому числі і камеральних.
Більше того, варто під час кожної виплати доходу варто перевіряти статус території, де знаходиться податкова адреса вашого ФОП-контрагента. Зрозуміло, що мова йде про ті території, які є наближеними до зони бойових дій.
Висновки
- Підприємницька діяльність ФОП, який зареєстрований на тимчасово окупованій території, – це діяльність, яка не відповідає чинному законодавству.
- Правочин, стороною якого є суб'єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним.
- Доходи, виплачені ФОП, який зареєстрований на тимчасово окупованій території, мають оподатковуватися у джерела виплати як ПДФО, так і ВЗ.
- Податковий агент повинен сплатити суми податкових зобов’язань за свій рахунок, якщо він не утримав відповідні податки при виплаті доходу.
Джерело: 7eminar
Публікації на тему:
Контрагент-ФОП зареєстрований на ТОТ: наслідки
Чи потрібно утримувати ПДФО та військовий збір з виплат ФОПу, який зареєстрований на ТОТ
Виплата ФОПу із ТОТ без сплати ПДФО та військового збору: чи виправить ситуацію повернення грошей