Перехідні відпускні та лікарняні: 1,5% чи 5% ставка військового збору

За якою ставкою утримувати військовий збір з перехідних лікарняних та декретних: 1,5% чи 5%? Відповідь на це питання надала ДПС у своєму роз’ясненні. Давайте розбиратись


З 1 грудня 2024 року набрав чинності Закон №4015, зокрема щодо збільшення ставки військового збору.


Законом №4015 передбачене підвищення ставки військового збору (ВЗ) з 1,5 до 5% від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених п. 162.1 ПКУ, а саме для:


  1. фізичних осіб – резидентів, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
  2. фізичних осіб – нерезидентів, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні;
  3. податкових агентів.


Тобто відповідно до змін, з 1 грудня 2024 року роботодавці будуть утримувати із зарплати працівників ВЗ за збільшеною ставкою 5%.


Разом із тим для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, СБУ тощо ставка військового збору залишається 1,5%.


Ставку військового збору 5% будемо застосовувати до 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX».

На що у зв’язку з цим потрібно звернути увагу роботодавцю?

По-перше, ставку ВЗ 5% утримуємо із доходів нарахованих з 1 грудня.


По-друге, для нарахованої зарплати за листопад застосовують ставку ВЗ 1,5%. Навіть не зважаючи, коли буде виплачена така зарплата.Ключевим тут є нарахування зарплати, а не виплата.


Нормами Закону №4015 визначено, що доходи фізосіб — платників військового збору, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ.

Отже, до зарплати листопада застосовується ставка ВЗ 1,5%, незалежно від того, що фактична виплата зарплати буде в грудні 2024 року.

За якою ставкою утримувати ВЗ з перехідних виплат: лікарняних, відпускних? Орієнтуватись на дату нарахування чи на періоди, за які нараховані такі виплати?

Ситуація із перехідними відпускними та лікарняними, викликала чимало запитань. Але є свіже роз’яснення податківців з цього приводу.


Податківці звертають увагу на пп. 169.4.1, яким передбачено, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Тобто за думкою податківців відпускні та лікарняні потрібно поділити по періодах. Із сум, що приходяться на листопад - утримується ставка 1,5%, із сум, що приходиться на грудень - утримуєте ВЗ за ставкою 5%.

Наприклад, працівник хворів з 25 листопада по 3 грудня. До суми лікарняного за період до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 1,5 відс. незалежно від того, що нарахування та виплата будуть проведені у грудні 2024 року. Лікарняні нараховані за дні тимчасової непрацездатності після 1 грудня 2024 року оподатковуються за ставкою військового збору у розмірі 5 відсотків.


Аналогічна ситуація із відпускними. До відпускних за час перебування платника податків у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 відс., а за час перебування платника податків у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 5 відс. незалежно від того, коли будуть або були проведені нарахування та виплата таких доходів.

Як бути якщо працівнику у листопаді були нараховані відпускні за грудень місяць та ВЗ утриманий за ставкою 1,5%?

За роз’ясненням податківців роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум військового збору в порядку, визначеному п. 169.4 ПКУ. Тобто потрібно перерахувати ВЗ з відпускних за грудень за ставкою 5%.


До усіх інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5%. Навіть незважаючи, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року. Адже відповідно до Кодексу такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.


Висновки


  1. Із зарплати, нарахованої до грудня 2024 року, утримуємо ВЗ за ставкою 1,5%, незалежно від того, коли вона виплачена.
  2. Із зарплати, винагороди за ЦПД, що нараховані за грудень та пізніше застосовуємо ставку ВЗ 5%
  3. Із сум відпускних та лікарняних, що приходяться на листопад утримується ставка ВЗ 1,5%, із сум, що приходиться на грудень утримуєте ВЗ за ставкою 5%.


Джерело: 7eminar