Контрагент-ФОП зареєстрований на ТОТ: наслідки

Податківці пояснили, чи зобов’язані суб’єкти господарювання та / або самозайняті особи утримати ПДФО з доходів, нарахованих (виплачених) на користь ФОП, місцезнаходженням або місцем проживання (податкова адреса) яких є тимчасово окупована територія

Головне управління ДПС в Одеській області пояснило, що відповідно до п. 65.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), взяття на облік фізичних осіб підприємців (крім тих, що набули статусу електронного резидента (е-резидента) у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».


При цьому, податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ПКУ).


Згідно з п. 2 ст. 13 Закону України від 15.04.2014 №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі – Закон №1207) здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами – підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.


Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним.


06.05.2023 набрав чинності Закон України від 11.04.2023 року №3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон №3050), згідно з яким, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік територій), визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.


Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (далі – постанова № 1364) визначається орган виконавчої влади, якому делегуються повноваження щодо затвердження Переліку територій (Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій), складові Переліку територій (зокрема, тимчасово окупована російською федерацією територія України, визначена відповідно до Закону №1207), вимоги до формату територій, за якими ці території відображаються у переліку, та затверджена форма Переліку територій (п. 1 постанови №1364).


Враховуючи зазначене, у розумінні Закону №3050 постанова №1364 може вважатися такою, що встановила порядок визначення Переліку територій.


У зв’язку з цим, Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, може застосовуватися при визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених ПКУ.


Отже, виплата ФОП, у якого податкова адреса знаходиться на тимчасово окупованій території, пов’язана із податковим обов’язком податкового агента (суб’єкта господарювання, що здійснює таку виплату) утримати та сплатити:


  1. податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18%;
  2. військовий збір, наразі у розмірі 1,5%.


Якщо цього не буде зроблено, то до того, хто перерахував кошти на адресу ФОП, чия податкова адреса знаходиться на тимчасово окупованій території, застосують штрафні санкції.


Джерело: ДПС