Підсумки березня
Податкова реформа України
Податкова реформа – найголовніша подія березня. Наразі маємо три закони, які регулюють питання оподаткування та обліку в період воєнного часу:
- Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 р. № 2118-IX, діє з 7 березня 2022 року;
- Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2120-IX, діє з 17 березня 2022 року;
- Законопроект № 7190, прийнятий ВРУ 24.03.2022 року та вже направлений на підпис Президента 25.03.2022 року.
Детально про кожний закон наші експерти розповідали на Великому Квартальному Вебінарі та в лекції «ТОП-10 нових законів під час війни».
Також радимо переглянути березневі випуски новин «7 хвилин» із Іриною Губіною про:
Отже, нагадаємо головні новації.
До ПКУ внесено новий п.69 п.р.10 р. ХХ, який встановив особливі та тимчасові правила справляння податків та подання звітності – тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Звітність, податки, електронні документи
- Призупинення відповідальності по несвоєчасній сплаті податків, зборі.
- Призупинення відповідальності щодо несвоєчасного подання податкової та іншої звітності.
- Призупинення відповідальності щодо несвоєчасної реєстрації електроних документів – ПН, АН, РК, електроних довідок щодо залишків пального та спирту.
- Перенесення термінів належного виконання податкових обов’язків – до 6 місяців після припинення /скасування воєнного стану.
Податкові перевірки + відповідальність
- Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, але за деякими виключеннями
- Можуть поводитися певні види камеральних перевірок, зокрема щодо заявленого бюджетного відшкодування
- Фактичні перевірки проводяться
- За порушення, знайдені підчас цих перевірок, відповідальність, передбачена ПКУ, застосовується, незважаючи на карантин та воєнний стан!!!
Податкові пільги на період воєнного стану:
Можливість не сплачувати, починаючи із березня 2022 року та до кінця року, в якому припинений воєнний стан, плюс (в окремих випадках) – ще 1 рік:
- податок на землю (земельний податок, орендна плата за землю);
- загальне мінімальне податкове забов’язання;
- екологічний податок;
- податок на нерухоме майно – для нежитлової та житлової нерухомості.
У цих пільг є спільні риси, стосуються територій /об’єктів на територіях, де проводяться бойові дії. Перелік має бути затверджений КМУ.
Докладніше про це – в записі вебінару «Земля, МПЗ, екоподаток: хто може не платити та як».
Спрощена система – воєнні правила, спеціальні норми
- Вводиться для всіх бажаючих із невеликими обмеженнями – юрособи, ФОП із доходом до 10 млрд. грн., без обмеження по кількості фізосіб, які перебувають у трудових відносинах.
- Об’єкт оподаткування – дохід, сформований за правилами спрощеної системи оподаткування за нормами ПКУ (ст.292) за ставкою 2%.
- Спец-спрощенці не є платниками ПДВ. На період дії правил реєстрація платника ПДВ призупиняється.
- Перехід добровільний, із поданням заяви – для всіх, в т.ч. для діючих платників 3ї групи за діючою заявою про перехід на спрощену систему, перехід можливий у будь-який момент.
Докладніше – у випуску «7 хвилин» від 22.03.2022 р. із Ольгою Целуйко.
Ще радимо переглянути відеоінструкцію «Як подати заяву на 2% ЄП». - Звітування та сплата податку – помісячна.
- Після закінчення воєнного стану повернення на загальну систему або «звичайну» спрощену – автоматичне. Так можливе самостійне відмовлення від цієї системи.
Більше подробиць ви можете отримати в наших відеоматеріалах:
- Кейси для 2% та (без)проблемний ПДВ: оптимізаційні рішення
- 2%, ПДВ та акциз: нові правила
- Податкова реформа, звітність, 1С: ФОПи, ПДВ, 2%, зарплата і кадри
- ФОП-зміни на час війни: пільги, податки, працівники, припинення/зміна діяльності
- Податки, облік, звітність, ФОПи за новими правилами під час війни 2022 р.
Перевірка статусу спец-платника ЕП можна здійснити на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням, з’ясувавши факт включення в Реєстр платників єдиного податку.
Що врахувати при переході на спец-спрощену систему
- Особливі ПДВ-правила при поверненні для тих, хто є платником ПДВ (умовні зобов'язання).
- Перехідні операції при поверненні, коли перша подія – оплата на спрощенці.
- Курсові різниці.
- Матеріаломісткість / матеріальна складова діяльності.
Детально ця тема була розглянута під час вебінару «Кейси для 2% та (без)проблемний ПДВ: оптимізаційні рішення» та у відео «Податкова реформа-2: ще більше про 2%, митні зміни та інше».
Податкові пільги для ФОПів-спрощенців
Добровільна сплата податків для платників 1 та 2 груп з 1 квітня 2022 року.
Зниження податкових ставок для палива
- Акциз 0 %;
- ПДВ 7 %;
- Перепрограмування РРО, податкова згадує дату – 17.03.2022.
Умови та правила застосування нових ставки оподаткування розглянуті у відеоматеріалах:
- Акцизні новації: особливості роботи в умовах воєнного стану
- 2%, ПДВ та акциз: нові правила
- Як відзвітувати з акцизу за лютий
Також радимо уроки відеокурсу Ольги Целуйко «РРО/ПРРО у 2022 році: працюють всі».
ПДФО – нові пільги (пп.165.1.54, 165.1.56, 170.7.2):
✔️ звільняється від оподаткування ПДФО благодійна допомога учасникам бойових дій, мешканцям на території бойових дій;
"в) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на користь:
учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності в період дії воєнного, надзвичайного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів;
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах";
165.1.56. сума (вартість) благодійної допомоги, яка виплачена (надана) міжнародними благодійними організаціями (їх філіями, представництвами), перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, на користь:
2) підпункт 165.1.56 доповнити новим абзацом такого змісту:
"фізичних осіб, які мешкають (мешкали) у населених пунктах, на території яких проводяться (проводилися) бойові дії під час дії воєнного, надзвичайного стану, та/або вимушено покинули місце проживання (тимчасово переміщені особи), у зв’язку з форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) у тому числі у зв’язку із введенням воєнного, надзвичайного стану, підтвердженими у встановленому законом порядку".
Дізнайтеся більше під час перегляду вебінарів «Благодійність під час воєнного стану» з Ольгою Целуйко та «Зарплатна звітність з урахуванням податкових змін: як заповнити за 1 квартал» із Тимуром Алієвим.
Пошкоджене майно – списання без додаткових податкових наслідків
Актуально для ПДВ, акцизу.
Електронні документи – ПН, АН та декларації – ПДВ, акциз (паливо, спирт)
- Електронні сервіси працюють, але із обмеженнями - податкові та акцизні накладні можуть бути зареєстровані несвоєчасно.
- На період воєнного стану декларація з ПДВ та акцизу (паливо, сприрт), формується на підставі первинних документів – ТТН, розрахунковіх, інших первинних.
- Дії після закінчення воєнного стану:
- реєстрація ПН, АН, РК.
- уточнення даних декларацій, зданих у період воєнного стану.
Детальніше на цю тему – у наступних відео:
Для імпортерів
69.23. Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім фізичних та юридичних осіб, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу. (звичайні ставки!!!!)
69.24. Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.
ЄСВ
Сплата ЄСВ самозайнятими особами «за себе»
З 01.03.2022 р. до припинення або скасування воєнного стану в Україні й протягом 12 міс. після припинення або скасування воєнного стану, окремі особи мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ «за себе». Йдеться про:
- ФОП (у т. ч. які обрали спрощену систему оподаткування);
- незалежних професіоналів;
- членів ФГ, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Нарахування та сплата ЄСВ роботодавцями за найманих працівників
Згідно зі змінами до Закону про ЄСВ тимчасово на період дії воєнного, надзвичайного стану та протягом 3 міс. після його припинення, штрафні санкції за ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ не застосовують. Також не нараховують пеню за несвоєчасну сплату ЄСВ.
Крім того діє мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом 3 міс. після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану. Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, розпочаті до 24.02.2022 р. і не завершені, призупиняють до останнього календарного дня 3-го місяця з дня припинення (скасування) воєнного, надзвичайного стану.
Сплата ЄСВ за мобілізованих працівників
Протягом періоду мобілізації роботодавці – ФОП – платники ЄП груп 2 та 3, а також юрособи – платники ЄП групи 3 мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ.
Роботодавці – загальносистемники, платники ЄП групи 4, а також незалежні професіонали не мають права ухвалювати рішення про несплату ЄСВ за призваних за мобілізацією працівників. Також будь-які роботодавці не можуть ухвалити таке рішення стосовно працівників, які добровільно вступили до лав тероборони.
Більше про зміни ви можете дізнатися від наших експертів у відеоматеріалах:
Трудова реформа України
23 березня 2022 року було підписано Президентом та опубліковано в «Голосі України» Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Особливої уваги заслуговує новела – можливість призупинення дії трудового договору . Призупинення дії трудового договору не передбачає припинення трудових відносин, а полягає в тому, що роботодавець тимчасово звільняється від обов'язку забезпечувати працівника роботою, а працівник – від обов'язку виконувати роботу. У разі такого призупинення заробітна плата не виплачується.
Отже, роботодавцям дозволено:
- відтермінувати виплату заробітної плати до моменту відновлення діяльності підприємства у разі неможливості своєчасної її виплати внаслідок ведення бойових дій;
- змінювати істотні умови праці без попереднього повідомлення про це працівників не пізніше ніж за два місяці. Тобто такі зміни можуть набувати чинності негайно;
- приймати рішення про звільнення працівника зі своєї ініціативи у період його тимчасової непрацездатності та відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) та без погодження з профспілковими органами;
- переводити працівника без його згоди на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, в тому числі у іншу місцевість (крім місцевості, на території якої тривають активні бойові дії) для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей;
- зупиняти дію окремих положень колективного договору.
Натомість скасовуються права та гарантії працівників щодо норм робочого часу та часу відпочинку:
- нормальна тривалість робочого часу збільшується до 60 годин на тиждень та 50 годин на тиждень (при скороченій тривалості робочого часу) замість 40 годин на тиждень та 24 / 36 годин на тиждень відповідно, при цьому Закон не регулює питання оплати праці у зв’язку з таким збільшенням;
- тривалість щотижневого безперервного відпочинку скорочується до 24 годин (замість звичайних 42 годин);
- скасовуються будь-які обмеження щодо надурочних робіт (звичайна норма надурочних робіт не більше 4 години протягом 2 днів підряд та 120 годин протягом року);
- скасовується заборона залучення до робіт у вихідні, святкові та неробочі дні і відповідно необхідність оплачувати таку роботу у подвійному розмірі;
- скасовується скорочена тривалість робочого дня напередодні святкових та неробочих днів та у нічний час.
Крім того обмежуються права та гарантії певних категорій працівників:
- працівникам, які залученні до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, не дозволяється розривати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у заяві, у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існуванням загрози для життя і здоров’я працівника, та може не надаватися відпустка будь-якого виду;
- скасовується заборона встановлення випробувального строку для певних категорій працівників;
- дозволяється за їхньою згодою залучати до роботи в нічний час вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року, осіб з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота;
- дозволяється за їхньою згодою залучати жінок (крім вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року) до важких робіт і робіт із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також до підземних робіт.
- дозволяється за їхньою згодою залучати працівники, які мають дітей до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направляти у відрядження.
Детально зміни у трудовому законодавстві наші експерти розглянули на Великому Кадровому Вебінарі та під час вебінару «Кадрові зміни під час війни».
Також радимо приєднатися до «Кадрова майстерня бухгалтера», під час якої Тетяна Мойсеєнко допоможе розібратися, як працює Трудова реформа під час війни .
Нарешті Міноборони скоротив перелік військовозобов'язаних жінок
Нагадаємо, що наказом №313 наприкінці 2021 року було затверджено перелік професій жінок, які підлягають обов'язковому військовому обліку в Україні.
Потім після масових негативних коментарів Міноборони обіцяло значно скоротити цей перелік.
І ось наказом Міноборони від 07.02.2022 р. №35 затверджено нову редакцію переліку. Й наразі під час війни (21 березня) нарешті наказ було зареєстровано в Мін'юсті.
Наказ №35 містить два переліки:
- Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних. Перелік налічує 14 професій. За старим - їх було 35. Бухгалтери в ньому є!
- Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Цей перелік налічує 76 споріднених спеціальностей. Серед них так і залишили облікові спеціальності.
Новим наказом дано завдання забезпечити:
- взяття жінок на військовий облік військовозобов'язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних, з 01 жовтня 2022 року;
- щороку до 01 березня здійснення Генеральним штабом Збройних Сил України заходів щодо внесення (за необхідності) змін до переліків.
Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Станом на 28 березня його ще офіційно не опубліковано.
Реєстратори розрахункових операцій
Під час так званої податкової реформи окремі зміни стосувалися користувачів РРО.
Запроваджено обов’язок суб’єктів господарювання забезпечувати можливість проведення розрахунків за товари з використанням платіжних карток (з відповідним контролем та відповідальністю).
Але найголовніше вирішено, що:
- на період до припинення або скасування воєнного стану санкції за порушення вимог Закону про РРО не застосовуються (крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів);
- ️проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених ст. 5 Закону про РРО (довідково: суб’єкт господарювання може використовувати фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, не більше 168 годин протягом календарного місяця);
- зупиняється дія абзацу сьомого ст. 5 Закону про РРО, відповідно до якого використання ПРРО у період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу без отриманого в контролюючому органі діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, забороняється.
Про РРО-нюанси розповідали Ольга Целуйко у відеокурсі «РРО/ПРРО у 2022 році: працюють всі» та Ірина Губіна у випуску новин «7 хвилин» від 4 березня 2022 р.
Ліцензії та дозволи
Вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:
- виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
- виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Обов'язки щодо сплати чергових платежів / дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб'єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.
Ст.18 Закону № 481
Постанова № 314 діє з 19 березня 2022 року
У період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі подання до Міністерства економіки, <…> декларації про провадження господарської діяльності (далі — декларація), що містить відомості згідно з додатком 1, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2
Пп.1, 2 п.1 Постанови № 314
Суб’єкти господарювання, які набули право на провадження господарської діяльності на підставі декларації, у разі відсутності відповідних дозвільних документів (документи дозвільного характеру, ліцензії та/або інші результати надання публічних послуг), невідкладно, але не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану звертаються до відповідних органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних (електронних публічних) послуг і отримують відповідні дозвільні документи в порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством, без зупинення (припинення) їх діяльності;
Пп.3 п.1 Постанови № 314
Митна реформа України
24 березня Верховна Рада України внесла зміни не лише до податкового, але й митного законодавства. Майже усі вони спрямовані на підтримку бізнесу у воєнний час (законопроект 7190). Ось, які зміни відбулися у митній сфері.
Пропуск товарів на митну територію України здійснюватиметься митними органами без застосування до них встановлених законом заборон та обмежень, крім ряду небезпечних товарів.
На період воєнного стану
звільнятимуться від ввізного мита товари, що ввозяться на митну територію України, крім алкоголю та тютюну (крім товарів походженням із країни-агресора).
Ввезення товарів платниками першої, другої та третьої груп (крім тих, у кого ставка податку 3%) здійснюватиметься з поданням попередньої митної декларації, що є елементом спрощеної процедури митного оформлення, а час митного оформлення товарів не зможе перевищувати одну робочу годину з моменту пред’явлення таких товарів на митниці.
скасовано плату за виконання митними органами митних формальностей поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом.
оформлення бензинів, дизельного пального та скрапленого газу здійснюватиметься за попередньою митною декларацією без доставки та пред’явлення їх митному органу.
Про зміни для імпортерів та експортерів дивіться у відеоролику «Податкова реформа-2: ще більше про 2%, митні зміни та інше».
Кабмін постановою від 20 березня 2022 року №330 на період війни дозволив суб’єктам господарювання та громадянам, які ввозять в Україну товари, зокрема транспортні засоби, обирати спрощений спосіб один з двох способів їх митного оформлення та митного контролю:
шляхом подання декларантом митному органу попередньої митної декларації без проведення митного огляду, без застосування фітосанітарного контролю, заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю) безпосередньо у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний та митний кордон;
Такі митні та податкові пільги запроваджуються на період воєнного стану в Україні та почнуть діяти з 1 квітня 2022 року.
Валютне регулювання
Як і у лютому, продати іноземну валюту можна: у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг. Обмеження на продаж іноземної валюти відсутні.
Купівля іноземної валюти поки заборонена (заборона діє з 24 лютого 2022 року). Виняток (з 8 березня) – купівля валюти у відділеннях банків, які розташовані на територіях, що перебувають під загрозою окупації державою-агресором (у разі наявності валюти).
Втім, 21 березня:
- збільшено щоденний ліміт на зняття готівки в Україні з рахунків у іноземній валюті з 30 тис. грн до 100 тис. грн (в еквіваленті). Водночас уточнено, що цей ліміт також поширюється на зняття валюти за кордоном із рахунків в іноземній валюті, що відкриті в українських банках.
Щоденний ліміт у 100 тис. грн на зняття коштів в Україні з рахунків в національній валюті лишається чинним. Натомість за кордоном зняття валюти з гривневих рахунків обмежено лімітом у 100 тис. грн на місяць. Відповідні уточнення покликані запобігти виведенню капіталу за кордон у значних обсягах;
- Національний банк дав змогу без обмежень перераховувати кошти для оплати навчання на рахунки навчальних закладів за кордоном, розширивши перелік виключень з заборони на транскордонні операції, до якого також належать витрати, пов’язані зі смертю громадян, лікуванням в медичних закладах та транспортуванням хворих;
обмеження операцій quasi cash та P2P-переказів із метою запобігання виведенню капіталу за кордон: обмежено загальним лімітом у 100 тис. грн (у еквіваленті) на місяць:
-
переказ коштів на рахунки фізичних осіб за кордоном з використанням реквізитів платіжних карток платника та отримувача (P2P-перекази);
- здійснення операцій із використанням платіжних карток для придбання активів, які безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти та належать до операцій quasi cash. Серед таких операцій: поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів тощо.
Як працювати з валютою на початку воєнного стану Ірина Губіна розповідала у відеоролику «Зарплата, лікарняні та робота з валютою у воєнний час».
Бухгалтерський облік
Рада Аудиторської палати України розглянули питання впливу військової агресії рф на фінансову звітність та аудиторські звіти:
-
за деяких обставин може виникнути необхідність розглянути доцільність складання звітності на основі принципу безперервності діяльності. Для цього компанія повинна розглянути всю доступну інформацію про вплив цих подій на майбутню діяльність принаймні протягом 12 місяців з дати звітності або після дати підписання фінансової звітності. Але бажаний більший термін;
-
події, що відбуваються після дати балансу і вказують на умови, що виникли після цієї дати, не потребують коригування статей фінансових звітів. Оскільки вторгнення в Україну відбулося наприкінці лютого 2022 р, це подія, яка не вимагає коригування після звітного періоду;
-
️компанії, залежно від впливу війни на їхній бізнес, який буде залежати від конкретних обставин суб’єкта господарювання, мають розкрити у примітках до фінансової звітності інформацію щодо потенційного впливу на наступний звітний період;
-
компаніям також слід розглянути розкриття можливого впливу війни у звіті про управління при повідомленні про основні ризики та невизначеності, якщо подальший можливий розвиток подій може привести до негативних відхилень від прогнозів компанії;
-
️компанії мають переглянути всі сфери бухгалтерського обліку, які знаходяться під впливом невизначеності суджень та оцінок, зокрема: бухгалтерські оцінки; оцінки справедливої вартості; зменшення корисності активів; оцінка очікуваних кредитних збитків; облік хеджування; вплив на контрактні угоди та обтяжливі контракти; інші вимоги до розкриття фінансової звітності.
Щодо звітності під час війни дивіться також у випуску новин «7 хвилин» від 4 березня 2022 р.
НКЦПФР звільнила на період дії воєнного стану емітентів цінних паперів від обов’язку розкривати регульовану інформацію
Після завершення дії воєнного стану регульована інформація має бути розкрита емітентами цінних паперів в наступні строки:
-
річна регулярна інформація за 2021 звітний рік розкривається протягом 90 днів після завершення дії воєнного стану;
-
проміжна регулярна інформація за відповідний квартал 2022 року розкривається разом з річною регулярною інформацією за 2021 рік;
-
особлива інформація про факти, що виникли протягом строку дії воєнного стану, розкривається протягом 30 днів після завершення дії воєнного стану.
Земельна реформа України
ВРУ змінила правила користування землею під час війни
Орендні земельні відносини автоматично продовжуються на один рік без внесення відомостей у відповідні реєстри.
Районні військові адміністрації можуть передавати в оренду строком до одного року державні та комунальні земельні ділянки с/г призначення для ведення с/г виробництва.
Орендна плата не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Для визначення розміру орендної плати застосовуватиметься середня нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по області.
Для земельних ділянок, переданих районними військовими адміністраціями, встановлюються жорсткі обмеження щодо їх цільового використання, зокрема щодо зміни складу угідь, передачі ділянок у суборенду, будівництва, зміни цільового призначення земельної ділянки тощо.
Договори оренди такої землі укладаються лише на один рік в е-формі без проведення торгів. Їх не можна буде поновлювати або укладати на новий строк.
Право оренди землі, переданої в оренду військовою адміністрацією, не підлягатиме держреєстрації.
Передача с/г землі, яка перебуває у постійному користуванні державних та комунальних підприємств, установ, організацій, і на якій відсутні посіви, здійснюється за письмовим погодженням керівника відповідного державного, комунального підприємства, установи, організації, при чому право постійного користування земельними ділянками не припиняється.
На час воєнного періоду забороняються:
- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність;
- формування земельних ділянок (крім тих, що передаються в оренду військовими адміністраціями);
- земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок державної, комунальної власності сільськогосподарського призначення.
Скасовуються незавершені земельні торги щодо набуття права оренди с/г землі державної та комунальної власності. Оголошувати нові забороняється.
Користувачам с/г землі на один рік надається право передавати свої права землекористування іншим аграрним виробникам, які забезпечені необхідними матеріально-технічними, фінансовими та трудовими ресурсами. Районні військові адміністрації отримують повноваження щодо здійснення реєстрації договорів про передачу прав землекористування шляхом ведення відповідних реєстраційних книг.
Хто, коли та за який період може не сплачувати земельний податок, мінімальне податкове зобов’язання та екологічний податок Ірина Губіна розповіла під час вебінару «Земля, МПЗ, екоподаток».
На що чекати у квітні
Питання подання звітності у наступному місяці – традиційний розділ висвітлення новин, і зазвичай ми нагадували вам про строки подання звітності та про необхідність застосування нових форм. Але війна внесла свої корективи і в цю, так би мовити, найбільш «стабільну» частину бухгалтерської роботи.
Перш за все, нагадаємо, що відповідно до нині діючих нових норм ПКУ у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Отже, формально можна порушити строк подання, наприклад, Податкового розрахунку за І квартал 2022 року. Головне, встигнути відзвітувати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану в Україні. При цьому штрафи не застосовуватимуться. Та за можливості, все ж таки рекомендуємо дотримуватись норм ПКУ щодо строків подання звітності. То ж розгляньмо детальніше хто, коли та за якими формами звітуватиме в квітні.
Звітність з податку на прибуток
Починаючи з першого кварталу цього року, тобто, з 1 квітня, платники податку на прибуток вже мають складати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за оновленою формою, тобто з урахуванням змін, внесених Мінфіном наприкінці 2021 року. Воєнні дії не вплинули на необхідність подання нової форми, то ж будьте уважними, складаючи звітність з податку на прибуток за перший квартал.
Крім того, нагадаємо, що 15 березня наказом МФУ № 58 в форму декларації з податку на прибуток внесено чергові зміни. Та звітування за цією формою розпочнеться вже з півріччя.
Звітність єдиноподатників
Щодо звітування єдиноподатників, то слід зазначити, що мова йде про юросіб та ФОПів третьої групи, оскільки саме для них встановлено квартальний звітний період. Тож саме для таких платників єдиного податку третьої групи з квітня стартує звітна кампанія за перший квартал, за підсумками якого вони мають подати декларацію з єдиного податку. Останній строк подання – 10 травня, та хто готовий – може відзвітуватися заздалегідь. Форма декларації порівняно з декларацією за попередній квартал не змінилася.
Звертаємо вашу увагу, що мова йде про підприємців та юридичних осіб «традиційної» третьої групи, а не тих, що перейдуть на третю групу з особливими умовами оподаткування за ставкою 2%.
Щомісячна податкова звітність
20 квітня – останній строк подання податкової звітності з щомісячним періодом звітування, а саме:
- Податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2022 року.
- Декларації акцизного податку за березень 2022 року.
- Податкової декларації з рентної плати за березень 2022 року за користування радіочастотним ресурсом України.
Звітність з праці
Склад та строки подання звітності з праці не змінилися, то ж просто нагадаємо яку звітність та коли необхідно подати. Так, 7 квітня, останній день подання:
- Звіт з праці за березень 2022 року (форма № 1-ПВ (місячна));
- Звіт з праці за І квартал 2022 року (форма № 1-ПВ (квартальна));
- Звіту про заборгованість з оплати праці за березень 2022 року (форма № 3-борг (місячна)).
Фінансова звітність
Нагадуємо, про необхідність подання проміжної фінансової звітності за 1 квартал, строк подання якої – не пізніше 30 квітня. Оскільки 30 квітня – це вихідний, а перший робочий день – 3 травня, очевидно, що ця дата і буде останнім строком подання. Та в наш нестабільний час, на нашу думку, не варто користуватися «правилом переносу» та здати звітність до 29 квітня.
Декларування доходів фізичних осіб за 2021 рік
Фізичним особам слід пам’ятати про необхідність подання податкової декларації про майновий стан і доходи.
Граничний строк подання декларації – 30 квітня, то ж протягом місяця необхідно встигнути задекларувати свої доходи. Нагадуємо, що з 1 січня застосовується оновлена форма декларації, зі змінами, які вносились ще наприкінці 2020 року, та не застосовувалися при декларуванні в 2021. Але вже зараз звітувати за 2021 рік необхідно за оновленою формою.
Якщо ж протягом 2021 року фізична особа отримувала доходи виключно від податкових агентів, наприклад заробітну плату чи винагороду за цивільно-правовими договорами, то подавати річну декларацію не потрібно.
І наостанок нагадаємо, що воєнний стан в Україні продовжено до 25 квітня 2022 року.
***
Крокуємо разом до перемоги! Слава Україні! 💙💛