Ви дізнаєтесь:
- Про зміни оподаткування для великого бізнесу.
- Про звільнення від сплати єдиного податку та ЄСВ.
- Про нові правила щодо ПДВ, АП, плати за землю та екологічного податку.
Нарешті в нас з вами з’явився предмет для аналізу, тому що від сьогодні, як зазначив голова Комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики, Данило Гетьманцев, на засіданні комітету був затверджений новітній законопроект щодо тексту нової податкової реформи. Йдеться про законопроект №7137-д, це законопроект щодо підтримки громадян та бізнесу в Україні на період дії воєнного стану. Він передбачає цілу низку новацій, зокрема з приводу оподаткування. Тому давайте з вами коротко розглянемо головні новації, які можуть найближчим часом вже нас очікувати. Я поділила ті презентаційні моменти, про які наразі кажуть члени комітету, на такі позитивні і недуже. Отже, зазвичай почнемо з самих позитивних моментів.
Одна із таких найгучніших новацій, це можливість на період дії воєнного стану надати великому бізнесу і не тільки великому бізнесу, а зацікавленим і громадянам і підприємствам, скористатися опцією платників єдиного податку. Про що йдеться? Йдеться про розширення ліміту для платників єдиного податку з 10 млн до 10 млрд гривень. Сплачувати такі підприємства зможуть податок за ставкою 2% від обороту. Знімається обмеження за видами діяльності, крім підакцизних товарів та грального бізнесу. Ну і відповідно якщо підприємство обирає для себе такий спрощений варіант оподаткування, воно не буде платником податку на прибуток, платником ПДВ та інших податків. Тобто передбачається можливість розширення умов застосування третьої групи платників єдиного податку. Також для фізичних осіб – підприємців 1 та 2 групи платників єдиного податку передбачається що буде добровільна сплата безпосередньо єдиного податку. Також до цього законопроекту увійшли норми, які будуть стосуватися сплати ЄСВ для ФОПів. Дуже дискусійна норма, питань щодо якої було дуже і дуже багато – коли можна не сплачувати ЄСВ. Отже, передбачається, що з 1 березня до припинення воєнного стану плюс 12 місяців після ФОПи, особи які проводять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства можуть не сплачувати за себе ЄСВ. Пам’ятаєте, ми з вами говорили про те, що начебто можливість не сплачувати ЄСВ передбачається виключно для ФОПів 1 та 2 групи. І наразі бачимо, що несправедливість, вона усунена. Тобто йдеться про всіх, скажімо так, замозайнятих осіб, і ФОПів і безпосередньо самозайнятих членів фермерського господарства. Також, для тих підприємців – ФОПів, які мають найманих працівників, тобто йдеться про 2-3 групу ФОПів, вони можуть не сплачувати ЄСВ за працівників, які мобілізовані. Такі суми ЄСВ будуть сплачуватися за рахунок Держбюджету. Також, що дуже на мій погляд позитивно, передбачається, що на період воєнного стану та протягом 3 місяців після закінчення, ну 3 місяці ще наразі як у проекті передбачається, після закінчення військового стану штрафи та пеня по ЄСВ не будуть застосовуватися і не будуть проводитися перевірки. Тому що всі питання, які ми досі розглядали, вони не стосувалися в нас ЄСВ. Йшлося про інші види податкових перевірок, але ЄСВ це не торкалося, тому тут згадали про ЄСВ.
Далі вже новини податкові, інші і також позитивні. 0% - ставка акцизу і 7% ПДВ на пальне. Також низка уточнень щодо податкових пільг з ПДВ. Зокрема, йдеться про можливість не сплачувати ПДВ за товари, що були знищені підчас війни, а також передані на потреби оборони. Дозволяється включати до податкового кредиту з ПДВ суми по яких ще не зареєстровані податкові накладні, але наявні необхідні первинні документи. Такі накладні повинні будуть бути зареєстровані протягом 6 місяців з моменту припинення військового стану. Ну ми знаємо з вами, що наразі діє норма ПКУ щодо реєстрації всіх документів, електронних, це є термін 3 місяці. Тобто будемо чекати, що цей термін у нас буде розширено. Далі новини, які стосуються пального. І хочу зазначити, що наразі навіть вже податкова так само коментує, але це буде закріплено на рівні ПКУ. Не вважається постачанням і не оподатковується передача пального через примусове відчуження чи вилучення майна для потреб Держави, передача такого пального ЗСУ та іншим, а також надання пального як гуманітарної допомоги. І таке пальне буде звільнятися від акцизу, тобто це не буде реалізацією. Знову ж так повторюсь, що наразі навіть податкова саме так трактує, що таке передавання, безоплатне передавання, до ЗСУ неплатниками паливного акцизу не вважається реалізацією пального.
Благодійна допомога, яка надається учасникам бойових дій та особам, які проживають на території бойових дій, не оподатковується ПДФО. Не буде оподатковуватися також ПДФО вся нецільова благодійна допомога, яка надається особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації. Ну знову ж таки хочу сказати, що таких подібних норм в нас ще немає, тобто це будуть новації у ПКУ. Окрім цього, з березня 2022 року і до кінця року звільняється від плати за землю платники, чия земля розташована на територіях, на яких ведуться бойові дії. Перелік таких територій визначається кабінетом міністрів і ми наразі з вами вже маємо приблизний перелік територій на сьогоднішній день, він пов'язаний із отриманням допомоги в розмірі 6500 грн. І всі хто зацікавлений вже знає про які території йдеться, це Перелік №204. За 2022 та 2023 рік не буде сплачуватися мінімальне податкове зобов’язання за землі на яких ведуться бойові дії. І в 2022 році не буде сплачуватися екологічний податок на територіях, на яких ведуться бойові дії. Також, тимчасово, на період до припинення воєнного стану, дозволяється імпорт та реалізація тютюнових виробів без встановлення маркування, але із маркуванням відповідно до вимог ЄС.
Деякі обмеження торкнулися і заробітної плати чиновників. Для них встановлюється обмеження на час військового стану в розмірі до 10 мінімальних заробітних плат, крім тих, які безпосередньо задіяні у заходах, необхідних для оборони України. А також дозволяється конфіскація майна не тільки у держкомпаній Росії, а у всіх громадян та російських компаній.
Наразі ми з вами подивимось на такі не дуже позитивні моменти, хоча вони також за анонсовані у законопроекті. По-перше, це стосується шкоди, яка заподіяна контролюючими органами внаслідок форс мажорних обставин в період воєнного часу. Така шкода не буде відшкодовуватися. Окрім цього є ну не дуже позитивні, напевно, новини щодо перевірок. Тому що планується відновлення всіх фактичних перевірок, навіть тих, які зараз були заборонені на час карантину. Також уточняється, що фактичні перевірки можуть проводитися стосовно забезпечення можливості розраховуватися карткою. Ви дуже добре знаєте як наша Держава радіє за те щоб ми з вами переходили на безготівкові розрахунки і посилює відповідальність щодо обмеження можливості розрахуватися карткою. Також, будь-ласка, зважте на те, що буде надано Державній і податковій службам право складати протокол за порушення порядку проведення готівкових розрахунків та розрахунків із використанням електронних платіжних засобів. Відновляться камеральні перевірки по деклараціях по яких подано заявку на повернення бюджетного відшкодування з ПДВ. Ну і стосовно роботи електронних сервісів податкової служби, зазначається, що на час воєнного стану надання таких електронних сервісів і приймання електронних документів від платників податку буде здійснюватися у робочі дні з 8 до 18 години. Стосовно санкцій за порушення Закону про РРО, які призупинили, також є певні новації. Вони не будуть застосовуватися до завершення воєнного стану, але виключно окрім санкцій за порушення при продажу підакцизної продукції. Тобто санкції, пов’язані із штрафами за підакцизну продукцію, в нас залишаються в наявності.
Хочу зазначити, що все те про що я розповіла це є наразі в тексті законопроекту. Закон буде очікувати голосування у Верховній раді за основу і в цілому. Отже будемо чекати подальших новин.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.